Zwierzeta Mocy - z czym to sie je?

Potężne duchy i strażnicy wiedzy. Dział o ich znaczeniu i mocach.

Moderator: Kapelusznik

Post Pn cze 09, 2008 2:37 am

Ale wyjaśnijcie mi: w szamanizmie zwierzęta mocy, to wszystkie te, które w jakiś sposób (symbolicznie, konkretnie, w snach i na jawie) nas prowadzą, coś pokazują, uczą i nie muszą nam się kojarzyć pozytywnie - czy tak ?

Post Pn cze 09, 2008 2:46 pm

No wybitnie nie musza sie kojarzyc pozytywnie. ;)
Tak - mozna powiedziec, ze zwierze Mocy to duch zbiorowy danego gatunku, przejawiajacy jego archetypowe cechy i zarzadzajacy cala duchowa moca gatunku. Moze byc nauczycielem, rpzewodnikiem, totemem, straznikiem albo po prostu czyms co spotykamy. W sumie moze miec wiele funkcji. Jest to po prostu pewien typ istoty.
Ofc poza Zwierzetami Mocy sa takze i inne duchy, ktore moga pelnic identyczne role: np duchy zywiolow czy Matki Roslin.

Post Pn cze 09, 2008 3:35 pm

Hej :)
Ja się nad tym zastanawiałam pod kątem tych nieszczęsnych pająków ;) Pojawiają się i dają wskazówki w ważnych dla mnie momentach i faktycznie dają kopa w dobrą stronę;) Tylko że prędzej skłonna byłam je nazywać "demonkami" niż zwierzętami mocy :P

Post Pn cze 09, 2008 4:06 pm

A czemu tak? Tzn skads sie to chyba bierze ze je tak akurat widzisz a nie inaczej, no nie?
W koncu demony tez sie moga manifestowac roznie i podluznie. ;)

Post Pn cze 09, 2008 4:23 pm

Chyba muszę sprostować moje rozumienie "demonków", bo chodziło mi o aspekt psychologiczny - jako manifestacje wypartych elementów.
Pająk to zdecydowanie zwierzę które mnie niejako "prześladuje" - chociaż jak mówię - zawsze dobrze na tym wychodzę, coś odkrywam, coś przełamuję - pomaga mi w naprawdę trudnych momentach.

Post Pn cze 09, 2008 4:28 pm

A, rozumiem juz.
A czy nie pomyslalas, ze moze sam duch pajaka proboje ci cos przekazac w ten sposob? To sie w koncu tez mzoe jakos laczyc z twoimi cechami - moze ten rpzekaz sie walsnie odnosi w jakis sposb do twojej psychiki?
Ofc to tylko moja interpretacja sytuacji - ale tak to troche wyglada.

Post Pn cze 09, 2008 4:45 pm

Ja jestem Lew - działam otwarcie, bezpośrednio, bywa, że brawurowo. Cenię sprawiedliwość, granie fair. Brzydzę się podstępnymi technikami i manipulacjami - a z tym mi się pająk kojarzy - czai się, jest niewidoczny i atakuje z ukrycia.
Pająk jest dokładny, cierpliwy, wytrwały - to znowu nie moje podstawowe cechy - taka mogę być tylko w ekstremalnych sytuacjach.

Pająk to jedyne zwierzę do którego od zawsze czuję silną awersję - w życiu nie zdecydowałabym się na trzymanie egzotycznego pająka w domu. Te które sobie mieszkają na dziko toleruję, o ile trzymają się swoich rewirów i zbytnio się nie panoszą.
Dlatego pojawianie się pająków pod różnymi postaciami traktowałam raczej jako konfrontacje ze swoimi lękami, czy elementami wypartymi, niż związek z moimi cechami.

ps. chyba wróciliśmy jednak do tematu pająków z którego ten wątek wydzieliłeś;)

Post Pn cze 09, 2008 6:16 pm

Slusznie, bo zataczamy kolo. ;)

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pn cze 09, 2008 6:57 pm

Więc może jest tak, że pająk uosabia te cechy, których nie akceptujesz w sobie, bo nie mieszczą się w twoim postrzeganiu samej siebie, coś jak jungowski cień? Może ty też potrafisz nie grać fair, używać podstępu i manipulacji, tylko odrzucasz je jako niemoralne, nieetyczne?
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Pn cze 09, 2008 11:39 pm

No to teraz całkowicie wróciliśmy do mojej pierwotnej wersji :D
Demonkami określam właśnie jungowski cień, tylko nie użyłam tutaj tego sformułowania :)
Dreamcatcher - to co napisałeś, to właściwie można by odnieść do dowolnej cechy i dowolnej osoby. Teoretycznie każdy z nas zawiera w sobie wszelkie możliwości - w tym i możliwości różnych zachowań.
Jeśli ktoś nie kradnie, nie znaczy, że jest niezdolny do kradzieży - oczywiście, że jest, tylko wybiera poszanowanie cudzej własności (z najróżniejszych powodów). Niektórzy uwielbiają kłamać i kłamią nałogowo, w wielu sytuacjach - nie znaczy to, że są niezdolni do mówienia prawdy - pewnie w określonych warunkach byliby bardziej skłonni.

Dziękuję Wam za te wszystkie podpowiedzi. Tak sobie myślę, że te dwie interpretacje mogą się uzupełniać. Pająki mogą być i psychologicznych odzwierciedleniem moich lęków, jako istoty których się obawiam w jakiś "gadzi" (w sensie że z poziomu gadziego mózgu), bo irracjonalny sposób, a mogą być jednocześnie zwierzętami mocy, bo na serio mi różne ważne rzeczy pokazują. To jest jak patrzenie na jedno zjawisko z różnych poziomów i w różny sposób nazywanie tego. Pewnie przez to, że od dawna działam metamodelowo, żadnego zjawiska nie bardzo umiem, ale też nie chcę, pojmować w jednowymiarowy sposób.

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Wt cze 10, 2008 1:43 am

tez sobie tak pomyslalem jak przeczytalem, wypowiec dream... Te wszystkie cechy posiadamy od urodzenia, tylko w roznym stopniu zaawanosowania, no i jeszcze to czy chcemy ich uzywac ;)
Każdy jest, kowalem własnego losu

Post Pn lip 14, 2008 9:47 am

Zjawo realna - a moze poprostu zapros takiego pajaka do swojej wizji i jemu zadaj to pytanie?

Zdrowia!

Post Pn lip 14, 2008 2:49 pm

heh, no przecież od tego się zaczyna, nie? ;)

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post N gru 06, 2009 6:30 pm

Od niedawna zainteresował mnie szmanizm. Podczas pierwszego razu kiedy słuchałam bębnów miałam wizję 3 zwierząt. Jedno z nich było oddalone i jakby chciało abym z anim szła. Niedawno zaś podczas tańca pzry bębnach przyleciała Biała Sowa Ślnieżna.
Czy mozna mieć tak wiele zwierząt, czy powinno sie mieć tylko jedno zwierzę mocy?
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post N gru 06, 2009 7:00 pm

Możesz mieć kontakt z dowolną ilością zwierząt mocy, jeśli chodzi o ilość totemów (bo zapewne o to Ci chodzi) - zdania są podzielone. Poszukaj, wątek poruszany na forum.
Szukam. discovery44 to mój pan a Promhyl Studies sux

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post N gru 06, 2009 9:01 pm

Bardzo dziękuję za odpowiedź. :) Zaraz poszukam.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post N gru 06, 2009 9:09 pm

Szukam. discovery44 to mój pan a Promhyl Studies sux

Powrót do ZWIERZĘTA MOCY