Pantera, jaguar, puma

Potężne duchy i strażnicy wiedzy. Dział o ich znaczeniu i mocach.

Moderator: Kapelusznik

Post Śr sty 16, 2008 1:20 am

Pantera, jaguar, puma

Bardzo potężne zwierze mocy, bardzo bliskie mojej osobie. Kiedyś nawet uważałem tego ducha za swój totem, jednak jakiś czas temu zostałem wyprowadzony z tego błędu.
Jest to duch silnie lunarny, uczy poruszania się w mroku. Osoby z nim związane zwykle nie są typami wybitnie społecznymi, pracują w pojedynkę. Toteż ten duch uczy jak sobie samemu radzić z rożnymi zadaniami.

Post Śr sty 16, 2008 7:12 pm

Musze sprostowac nieco te informacje:poniewaz pantera nie jest tym samym co jaguar czy puma. ;)

Jagoar ma solarny charakter poneiwaz poluje za dnia. Jest takze alczony z plodnoscia i deszczem, bowiem nie unika wody. Baalam jest takze ejdnym z napotezneisjzych szamanskich Zwierzat Mocy. Wspomaga uzdrowicieli i mysliwych, umie przepedzac ze duchy, a takze doskonale zna dzungle i jej tajemnice. Mozna uznac go wrecz za "ducha dzungli". Indianei anzywaja Baalam takze "Ojcme wszystkich kotow". W tym ujeciu, uwazaja pume, za slabsza od niego.

Puma jednak pozostaje niekwestionwoana wladczynai gor. Wiaze sie jednak bardziej z wedrowka i samotnoscia.

Z koleji pantera, zyjaca w indiach jest faktycznie zwiazana z ksiezycem, ciemnoscia i noca. Uwaza sie ja takze za poteznego ducha, ktory przede wszystkim uczy madrosci. Mysle, ze dobre, archetypowe przedstawienie ducha tego wielkeigo kota mozemy spotkac w "Ksiedze Dzungli" Kiplinga, w postaci Baghery.
Wogle zreszta sadze, ze dobrze ejst rpzeczytac "Ksiege Dzungli", bowiem autor pottrafil z duzym wgladem i wrazliwoscia rpzedstawic w niej charakter duchow zwierzecych, np weza, niedzwiedzia czy tygrysa.

Post Cz paź 30, 2008 5:26 pm

Strzygon napisał(a):Indianei anzywaja Baalam takze "Ojcme wszystkich kotow"

Podziw i zarazem strach wsród Indian wzbudzała niezwykła siła szczęk jaguara i fakt, że chyba jako jedyny wielki kot ma zwyczaj miażdżyć czaszkę ofiary, zamiast przegryzać gardło.

Post N wrz 06, 2009 10:16 am

Od jakiegoś czasu pracuje z czarną pumą, która wybrała moje towarzystwo z jej wiadomych powodów,
głowne nauki to ukierunkowanie mnie na siłę płynąca z posiadania zdrowego, silnego, mocnego ciała,
rozwijanie niezależności i wyzbywanie się lęku.

Wspaniałe Istoty.

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Pn gru 07, 2009 12:47 pm

Moim Zwierzakiem jest Czarny Jaguar. Odbieram go jako symbol pewności siebie, uzewnętrzniania swojego "Ja", pokonywania lęków, wewnętrznej siły,seksualności i ziemskiego, materialnego życia.

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Pn sie 23, 2010 6:59 am

Re: Pantera, jaguar, puma

A ja od jakiegoś czasu pracuję także z śnieżną panterą. Jest to potężny duch, przewodnik dla mnie, gdyz włąśnie ona zwykle prowadzi mnie po najbardziej niebezpiecznych ścieżkach, także tych wewnątrz mnie. Uczy mnie też siły wewnętrznej i radzenia sobie w najtrudniejszych sytuacjach, pomaga pokonywać lęki.
Nie jest moim totemem ale jestem z nią też bardzo mocno zwiazana emocjonalnie
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Alicja
Alicja

Post Śr sty 16, 2013 12:14 pm

Re: Pantera, jaguar, puma

Tak mniej egzotycznie to ryś.

Powrót do ZWIERZĘTA MOCY