jerzykowate, jaskółki

Potężne duchy i strażnicy wiedzy. Dział o ich znaczeniu i mocach.

Moderator: Kapelusznik

Tak

Post Wt cze 15, 2010 10:55 pm

jerzykowate, jaskółki

Zacznę od kilku ogólnych słów o miejskiej jaskółce, wskażę kilka ciekawych źródeł i zaproponuję własną interpretację jaskółki jako zwierzęcia mocy.

Jaskółka.
Pospolita jaskółka jest długa z ogonem jak jedna dłoń, a rozłożone skrzydła mają rozpiętość dwóch takich dłoni. Jaskółka waży mniej więcej tyle co kurze jajko. Jest czarna z wierzchu, biała od spodu i ekstremalnie ruchliwa. Ma mały dzióbek i wydaje piszczący ćwierk-skrzek. Bardzo nieporadna na lądzie, ale szybka, zwrotna i wytrzymała w powietrzu. Żywi się owadami, głównie komarami. Mieszka blisko ludzi, w pobliżu wody. Samiec i samica nie różnią się. Budują specyficzne, kuliste gniazda często w rogach lub szczelinach budynków. Używają do tego śliny i trzciny wyciągniętej z wody. W czasie roku odbywają się dwa lęgi, w każdym trzy do pięciu jajek wysiadywanych przez oboje rodziców. Młode po niecałym miesiącu wylatują z gniazda. W Polsce pod ochroną.

Ciekawe linki - dla zainteresowanych polecam lekturę :czytaj:
http://www.symbolizm.obrazy-olejne.org/ ... kolka/456/
http://gypsymagicspells.blogspot.com/20 ... -lore.html [Google Tłumacz PL]

A mówiąc krótko:
    Jaskółka to twoja nadzieja.
    Jaskółka to twoja pracowitość. To jednocześnie ostrzeżenie i znak właściwego miejsca.
    Jaskółka pozwoli Ci wznieść się ponad to wszystko i obiektywnym okiem wejrzeć też w siebie.

Dla mnie jaskółka to takie moje oko wiatru. I to miejskie oko wiatru. Być może to dzięki jakiejś nieprzypadkowej jaskółce tak patrzy w to teraz też jak w którąś mapę i jeszcze zza Twoich pleców.. mknąc myślą jak pociskiem..
Jaskółka to dla mnie orientacja, wytrwałość i niesamowita energia :jupi:

Alicja
Alicja

Post Śr lip 02, 2014 4:56 pm

Re: jerzykowate, jaskółki

To ja napiszę trochę o jerzyku. Ten duch przewija mi się od pewnego czasu, choć nie w wizjach, ale czuję go wyraźnie. (Zresztą w miejscu gdzie właśnie zamieszkałem lata ich bardzo dużo.)
Dla mnie jerzyka mocno określają dwa fakty i jedna historia.

Po pierwsze może spędzić pół roku w locie nie lądując ani razu, cały czas w ruchu.

Po drugie, nie jest w stanie wystartować z poziomu gruntu, żeby polecieć musi zacząć od spadania.
(Kiedy latałem w snach - nie świadomych - miałem dokładnie tak samo, musiałem wejść gdzieś wysoko i spaść, cały czas wierząc, że polecę, z czasem wystarczało się tylko przewrócić, ale musiał być to upadek niekontrolowany, połączony z pewnym strachem, tak tylko mogłem wystartować.)

Kiedyś opiekowałem się znalezionym jerzykiem. Z początku był bardzo słaby, weterynarz podejrzewał, że najadł się much mających kontakt z opryskami, musiałem mu na siłę otwierać dzióbek i karmić oraz poić zostawiając pipetą krople wody na dzióbku (ciekawostka, za radą weterynarza karmiłem go kocią karmą wysoko białkową). Dość szybko odzyskał siły i zaczął sam jeść z ręki i pić ze spodeczka jednak mimo to nie latał, dało się zauważyć, że jednym skrzydłem macha dużo słabiej niż drugim. Druga wizyta u weterynarza skończyła się podwiązaniem chorego skrzydła (złamał jakąś kostkę, nie było wiadomo, czy będzie kiedykolwiek latał). Ptak niesamowicie osowiał po kilku godzinach z podwiązanym skrzydłem całkiem przestał walczyć, nawet ruszać się i jeść. Karmiłem go znów na siłę, jednak była znaczna różnica. Za pierwszym razem próbował się wyrywać, za drugim siedział spokojnie, ale wypluwał wszystko, czym go karmiłem, nie jadł, nie spijał nawet kropel wody które zostawiałem mu na dzióbku. Na drugi dzień zdechł. Jakby więzy odebrały mu całą wolę życie. Nie potrafił żyć związany i bez latania.

To bardzo mocno oddaje charakter tego ducha (przynajmniej dla mnie). Potrafi długo pozostać w pędzie, długo lecieć na przód, niesamowicie zwinnie i lekko, jednak kiedy wyląduje potrzeba mu wzniesienia inaczej nie wzbije się znów do lotu, a bez możliwości lotu, bez wiatru w skrzydłach traci wolę i siłę do życia.

Powrót do ZWIERZĘTA MOCY