Oddziaływanie Run

Dział o szeroko pojętym rozumieniu znaków runicznych i ich znaczenia; tematyka od pisma runicznego do jego symboliki i jej indywidualnego odbioru.

Moderator: Kapelusznik

Post Pn lip 28, 2008 10:24 am

Oddziaływanie Run

Czy runy mają moc po np. zostawieniu ich bez opieki? Tracą ją czy wręcz przeciwnie, nabierają mocy z wiekiem? Zadaję to pytanie ze względu na pewną sytuację która wydarzyła się dawno temu a dopiero niedawno sobie o niej przypomniałem. No i jeszcze jedno. Czy runy mogą oddziałowywać na rzeczywistość czy służą tylko i wyłącznie jako narzędzie do wróżb.

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Pn lip 28, 2008 11:47 am

Trymon napisał(a):Czy runy mogą oddziałowywać na rzeczywistość czy służą tylko i wyłącznie jako narzędzie do wróżb.

Polecam mitologię nordycką Odyn znał zaklęcia związane z runami, co prawda zachował je dla siebie ale...
Pozatym gdyby nie działały na rzeczywistość to bez sensu byłoby robienie amuletów runicznych.
"Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas." F.Nietzsche

Gdy uczeń jest gotowy nauczyciel sam się znajdzie

ves

Post Pn lip 28, 2008 12:05 pm

Runy jak i inne narzędzia wraz z użytkowaniem zyskują nie tylko dla właściciela - tak z mojego doświadczenia wynika przynajmniej.

Czy runy mogą oddziałowywać na rzeczywistość czy służą tylko i wyłącznie jako narzędzie do wróżb.

"I can change only one thing with Magick - myself" Lon Milo Duquette

~*~
ves

Post Pn lip 28, 2008 12:47 pm

Chodzi mi o to że dość dawno temu miałem swój futhark (starszy). Nie miałem jakichś szczególnych aspiracji z nim związanych.
Nosiłem go w woreczku przez pewien czas. Ale nie widząc efektów pracy z runami postanowiłem je wyrzucić. Stało się to akurat kiedy byłem na wsi u rodziny. Poszedłem na pobliskie pole które miało zostać obsiana zbożem i rozrzuciłem runy na ziemię.
Kiedy znów do nich przyjechałem zobaczyłem że tam gdzie miało rosnąć zboże rośnie mały lasek . Okazało się że krótko po moim wyjeździe postanowili w ten sposób wykożystać tą ziemię sadząc drzewka.
Dzisiaj lasek jest całkiem spory a małe drzewka rosną też na sąsiedniej ziemi.
Oczywiście mógł to być czysty przypadek ale postanowiłem że zapytam was bo zajmujecie się tymi znakami od dość dawna.

Post Pn lip 28, 2008 1:41 pm

Nie ma przypadków... przynajmniej ja nie wierzę w przypadki.

Co do oddziaływania run i talizmanów runicznych...
Mnie się wydaje, że jako symbole nie muszą być specjalnie ładowane, one po prostu są. Nie trzeba ładować powiedzmy kamieni kamienistością by pozostawały kamieniami. Natomiast jeśli chcemy by miały na nas wpływ, to musimy jakoś się z nimi połączyć, uświadomić sobie to, że są obecne w naszym życiu, obok nas - na naszej ścieżce. Poświęcając czemuś uwagę nawiązujemy z tym kontakt... W końcu możemy teoretycznie posiadać coś, ale jeśli z tego nie korzystamy to nie ma to takiego wpływu na nasze życie.

Post Pn lip 28, 2008 3:15 pm

Runy dzialaja same z siebie, poprzez surowa energie ksztaltu. Dlatego dzialaja czy je wyryjemy, narysujemy, czy spotkamy je w okolicy - np w ukladzie galazek na sciezce czy chmur na niebie...
Inna sprawa ejst jak mysle to, czy sobie uswiadamiamy to dzialanie. Ludzie czesto oczkeuja spektakularnych i cudownych efektow, zapominajac, ze magia to zycie. Magia czesto dziala subtelnie, sprawiajac ze np pojawiaja sie dane osoby, wydarzenia albo trafiamy w odpowiednie miejsca w odpowiendim czasie. Mysle, ze pewnej swiaodmosci wymaga widzenie tego. Runy czasem zmieniaja duza, ale nie zawsze dzieje sie to w ten sposb w jaki sobie to wyobrazalismy czy jakiego oczekiwalismy. Magia nie ma wiele wspolnego z projekcjami. No, przynajmniej prawdziwa magia... ;)

Post Pn lip 28, 2008 5:01 pm

A co sądzisz o innych symbolach?
Pentagramach, heksagramach, oktogramach, pieczęciach i mandalach itd.?
Tak samo nadają kształt energii? W końcu niektóre są starsze od run.

Post Pn lip 28, 2008 5:11 pm

Trymon napisał(a):A co sądzisz o innych symbolach?
Pentagramach, heksagramach, oktogramach, pieczęciach i mandalach itd.?
Tak samo nadają kształt energii? W końcu niektóre są starsze od run.

Każdy kształt ma swoje oddziaływanie...
A skąd wiesz czy są starsze? :>
Może później odkryte, ale to nie znaczy, że wcześniej nie miały tej mocy :P

Post Pn lip 28, 2008 5:20 pm

Jeśli magia może istnieć bez człowieka...to chyba masz rację :)
Ale co masz na myśli mówiąc odkrył?
Przeznaczenie jakoś tym pokierowało że stworzyli te symbole?
W końcu to człowiek ponazywał wszystkie rzeczy. Stworzył pismo i religie.

Post Pn lip 28, 2008 5:26 pm

Trymon, ciekawe, tzn rozumiem ze uznajesz ze np pentagram dziala tlyko ejsli jakis czlowiek uzywa go albo ejst w poblizu? ;)
Wydaje mi sie ze ksztalty emotuja energie neizalenzie od tego,c zy sa postrzegane przez czlowieka, czy nie. Ludzie czesc z nich odkryli i nauczyli sie uzywac, ale przeciez nie wszystkie. Jelsi o runy chodzi, tylko czesc ejst posrod ludzi. Sa runy w innych swiatach takze:
U Asow sa one, u Alfrow sa one
Czesc jest u Vanow madrych

Ksztalt dziala niezaleznie od tego czy ktos go wykorzystuje czy nie. Pentagrma zawsze ebdzie pentagramem. Jest mnostwo innych bytow we wszechswiecie, nie tlyko ludzie. I oczywiscie, uwazam ze magia ejst tlyko czyms co ludzie odkrywaja i czego sie ucza. Wymyslaja moze jedynie zastosowania wiedzy czy klasyfikacje pozwalajace ja uporzadkwoac. Ale nie sama magie. ;)

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Cz lip 31, 2008 3:44 am

Strzygon napisał(a):Runy dzialaja same z siebie, poprzez surowa energie ksztaltu.

o ile działają przez energię kształtu. Równie dobrze może chodzić o kulturę i utrwalenie pewnych "wzorców".

Trymon napisał(a):Jeśli magia może istnieć bez człowieka...to chyba masz rację Smile

jeśli przyjąc, że pochodzi od Bogów albo, że jest tzw. siłą sprawczą to może ;)

Post Cz lip 31, 2008 3:45 am

Gerich, to sprawdz sobie energie ksztaltu. Wlasnie to w nich jest specyficzne, ze sam ksztalt dziala.

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Cz lip 31, 2008 5:52 am

Strzygon napisał(a):. Wlasnie to w nich jest specyficzne, ze sam ksztalt dziala.

nawet jeśli jest całkowicie wyrwany z otoczki kultury itd? Bo jeśli sam kształt działa to osoba kompletnie nie znająca run może sobie narysować skrypt i on będzie działał.

Dla mnie to trochę niepojęte - większość tego co robię jest silnie umocowane w kulturze "wiejskiej" i stanowi fragment większej całości.

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Cz lip 31, 2008 9:13 am

Tak skrypt będzie działał tylko nie koniecznie tak jak tego chcesz, bo do kierowania energiami w tym energią kształtu patrzeba wiedzy i praktyki
"Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas." F.Nietzsche

Gdy uczeń jest gotowy nauczyciel sam się znajdzie

Post Cz lip 31, 2008 12:34 pm

Ja bym powiedział że runa musi być aktywowana. Dopiero wtedy zyskuje określoną moc,oczywistą metodą aktywacji jest wezwanie Thora wszakże jego przydomek to vigidonar czyli uświejacający donar.Thor poświecił stos pogrzebowy Baldra, mlotem też uświecano ceremonie zaślubin. Na kamieniach runicznych często umieszczano napis thorr vigi thasi runaR-Thor uświęca te runy.Ludzie lękali sie potem zniszczyć taki kamień nawet jeśli sławił czyny ich najwiekszego wroga.Nie wykluczone że istnieją inne metody aktywacji run niemniej ta jest pewna.Bez aktywacji ich działanie może być znikome.Dlatego właśnie bede się czepiał korzeni kulturowych run no bo jak facet który praktykuje voodoo ma wezwać Thora na pomoc? :shock:

Powrót do ZNACZENIE