Jaro

Dział o szeroko pojętym rozumieniu znaków runicznych i ich znaczenia; tematyka od pisma runicznego do jego symboliki i jej indywidualnego odbioru.

Moderator: Kapelusznik

Dżabersmok
Dżabersmok

Post So mar 08, 2008 1:14 am

Jaro

Przez niektórych nazywana Jeran, Jera lub Jara.

Jest to jedna z run, która przez dłuższy czas była słabo przeze mnie rozumiana i odczuwana. Dopiero od jakiegoś czasu zacząłem ją lepiej poznawać.

Zawsze kojarzyła mi się z wiatrakiem, spiralą obrazem Drogi Mlecznej. Teroetycznie łapałem o co w niej chodzi, ale wiadomo, runy trzeba poznać w praktyce, a nie poczytać sobie w książce.

Zauważyłem, że niektórzy rysują Jaro jako jej lustrzane odbicie.

Dla lepszego zobrazowania
1. Prawoskrętne - Obrazek
2. Lewoskrętne - Obrazek

Przez jakiś czas też rysowałem jaro lewoskrętnie. Jakoś samo mi tak wyszło. Tzn runę z mojego futharku miałem prawoskrętną, ale rysowałem lewoskrętną. Może to dysleksja?::P

Oczywiście różnica jest kolosalna jak dla mnie. Ciekawe, bo można te dwie wersje wykorzystywać w magii na dwa różne sposoby.
Ostatnio edytowano Cz kwi 24, 2008 2:34 pm przez Dream, łącznie edytowano 2 razy
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post So mar 08, 2008 1:40 am

Jasne ze mozna, czemu nie? Lustrzany futhark jest duzo mocniejszy od normalnego. Ale by sie umeic nim posluzyc trzeba miec troche doswiadczenai i wiedzy. Na pewno nie da sie polecic na poczatek.

Post So mar 08, 2008 3:29 am

ciekawe, też rysowałem te runę lewo skrętną, w zasadzie dopóki ty mnie nie uświadomiłeś o tym błędzie. Zawsze umykało to mojemu spojrzeniu. Teraz gdy robie zestaw dla siebie to nie wiem czy mam ją narysować (wyryć, wypalić itd.) prawidłowo (prawo skrętną) czy dalej lewo skrętną.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post So mar 08, 2008 6:37 am

No właśnie, bo jak jest prawidłowo? Można powiedzieć, że prawoskrętne było jaro a lewoskrętnego się nie spotykało. Ale co, budda też nie siedział pod każdym drzewem, więc może te ukryte były właściwe? Może to było dla ściemy, by profani nie posiedli prawdziwej mocy. Więc to ty wyjcu rysowałeś dobrze, a ja robię źle. Bo jaro może być takimi wrotami do prawdziwego futharku, którego poznaje się po przekroczeniu. No chyba jaśniej się nie da. No właśnie, cały żart polegał na tym, że to było tak oczywiste, banalnie proste, że aż genialnie. No a geniusz, czy teżten budda, nie rodzi się codziennie, nie pod każdym drzewem siedzi. Nie z każdej miski je. Nie? A może jednak. Odwracamy strony i czytamy FUTHARK.

Nieźle, czasami mam wrażenie, że jestesm szalony. A tak poważnie, to text powyższy jest kolejną propozycją odczytania tej runy. Tak jak Strzygon zachwiał filarami Mannaz, tak ja otwieram Jaro. Taka zabawa w "Who is maaaad?"
OK, to tyle, nie palcie za dużo, wiosna się zbliża.
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Śr kwi 23, 2008 4:27 pm

Moze obie sa prawidlowe? Tylko otwieraja drzwi do innych energii?

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Cz kwi 24, 2008 2:33 pm

Ok, więc mamy jedną lewoskrętną, drugą prawoskrętną. Narzuca mi się tu obraz spiral, lub galaktyk. Albo taniec derwisza z rozłożonymi ramionami. Ponoć w ten sposób wchodzą w trans by połączyć się z bogiem, więc porównanie do drzwi byłoby ciekawe. Wirujące drzwi...

Post Cz cze 26, 2008 12:30 am

O kurcze, no ja też zawsze lewoskrętną rysuje;p Jakoś tak lepiej mi wygląda... (ale też mam dysleksje ;p)
W ogóle to mi się topologia geometryczna pochrzanila, bo myslalam ze jakkolwiek narysuję, to jak odrówcę, to bedzie tak samo :D A to nie - ona odwrócona wyglada identycznie ;p

Ciekawe, bo lewoskrętna się kojarzy z energiami "wciągającymi" - biorącymi, prawoskrętna z "dającymi" - moznaby sobie pierwszą na lewej a drugą na prawej dłoni narysować i będzie zgodne z dynamiką i polaryzacją energii człowieka (no w każdym razie mnie, nie każdy ma tak samo) :]

Powrót do ZNACZENIE