Post Cz maja 07, 2009 4:37 am

Guayusa

Guayusa lub wayusa (sprzedawana też pod nazwą "Qat Tea", nie mylić z khatem) - Ilex guayusa.
Roślina ze sporej rodziny ostrokrzewów (patrz yerba mate i holly - ten od Druidów i różdżki Harrego Pottera). Używana jako napój jak herbata, czy yerba, leczniczo, jak i do osłody "boskiego" smaku ayahuaski.
Działanie sprawdzone na własnym ciele i umyśle. Ma właściwości energetyzujące i jednocześnie relaksujące, daje przypływ energii i jasność umysłu bez kawowego "rozedrgania" mimo/dzięki dużej zawartości kofeiny. Jak dla mnie dobry zamiennik dla kawy lub yerby. Ma delikatny, słodkawy smak. Ale najciekawsze są jej własności "senne". Po kilku dniach picia herbatki zacząłem pamiętać sny i to w kolorze, wcześniej z rzadka czarno-białe przeczucia (Kiedyś próbowałem kannę ,inny "dream herb", która na mnie nie zadziałała). W tym celu najlepiej jest gotować kilka liści przez ok. 20 minut wieczorem, odstawić na noc i wypić z samego rana. Można ich użyć kilka razy, Niestety właśnie mi się skończyły (miałem tylko trochę ekwadorskich oryginałów od oryginalnego szamana:-) i nie mogłem sprawdzić, czy rzeczywiście guayusa ułatwia świadome przejście z jawy w sen, jak i samo świadome śnienie. Jest ona dostępna całkiem tanio w polskich internetowych sklepach etnobotaniczno-zielarskich:-). Uwaga! Ponoć zawiera całkiem silne inhibitory MAO, więc ostrożnie z SSRI (np. Prozac) i może SNRI, no i MDMA, czy DXM.