Czy lubicie cmentarze?

Sztuka rozmawiania z tymi, którzy przemineli, jej zasady i sekrety.

Moderator: Kapelusznik

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Śr lis 03, 2010 1:42 am

Re: Czy lubicie cmentarze?

Noon Maiden napisał(a):Ja lubię cmentarze. Zwłaszcza te stare, figury aniołów, wielkie grobowce.

A mnie zawsze denerwują te figury aniołów, Maryi, i Jezusów. Poprostu jakoś mi wgl nie pasują
Stare Bóstwa podobno śpią...

Post Śr lis 03, 2010 1:47 am

A ja ani to ani to, nie mogę powiedzieć,że nie lubię, bo chodzę robić zdjęcia na cmentarz (są tam różnorodne kwiaty, figury, można uzyskać ciekawe efekty ze światłem świec itp) ale nie lubię chodzić bez potrzeby.
Nie zawsze też cmentarz kojarzy mi się ze spokojem... np. dzisiaj przeszedł mnie dreszcz choć wczoraj czułam wielki spokój na nim. Dziś mi się wydało,że nie powinnam się tam znajdować, jakieś uczucie nienawiści.

Post Śr lis 03, 2010 11:18 am

Ja lubię cmentarze. Zwłaszcza te stare, figury aniołów, wielkie grobowce.

nie wiem czy byłaś - ale pewnie spodobałby Ci się cmentarz Na Rossie w Wilnie. Nie jest bardzo stary ale ma niesamowity klimat- socjalistyczni gieroje sąsiadują z aniołami zrywającymi kajdany, stare kamienne nagrobki a obok granitowe mauzolea, rządy wojskowych nagrobków a wszystko to na wzgórzu gdzie od niepamiętnych czasów ludzie świętowali Nocy Kupalną.

Post Śr lis 03, 2010 4:28 pm

Nie nie miałam okazji. Raczej udaje mi się znaleźć takie cmentarze zupełnie przypadkowo, a akurat w Wilnie nawet nie miałam okazji być. Za to jeśli kiedyś będę się tam wybierała ( a akurat obejrzenie Wilna planuje już od jakiegoś czasu) to na pewno spojrzę.

Właśnie przed chwilą przejrzałam zdjęcia mojej znajomej i doszłam do wniosku, że cmentarze nocą pierwszego listopada wyglądają naprawdę magicznie z tymi tysiącami kolorowych zniczy.

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr lis 10, 2010 3:03 am

Na cmentarzach czuje się bardzo swojsko. Spokój, równowaga, cisza, jeżeli odpowiednio się trafi - brak ludzi. Atmosfera cudowna, dobre miejsce by odpocząć lub zapalić czy też napić się z miejscowymi duchami. Katolickie, żydowskie - brak różnicy, lubie wszystkie, im większe tym lepsze. Unikam ich tylko w święto zmarłych i okolice tego dnia.
Szukam. discovery44 to mój pan a Promhyl Studies sux

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Pt paź 21, 2011 1:42 am

Cmentarze wręcz kocham. Głównie chodzę tam, żeby pomedytować i porobić zdjęcia rzeźbom i pomnikom (niektóre są naprawdę piękne). Takie fotografowanie i spacerowanie wycisza mnie, poprawia samopoczucie mimo, że wchodząc na cmentarz czuję się jakbym była pod wodą, jakby otaczała mnie jakaś gęsta ciecz. Energia?
Ponadto lubię obserwować ludzi na cmentarzu. Szczególnie tych, którzy bezinteresownie przychodzą tam po to, by sprzątać zapomniane groby.

A tu trzy zdjęcia z "mojego" cmentarza:
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
"A może... świat to wieczny mord?
Marzenia swe maluje krwią? "

Post Pt paź 21, 2011 9:06 am

Zdjęcia całkiem smerfastyczne.

Ja podobnych odczuć co na cmentarzu doświadczam również na starych dworcach kolejowych. Mam wrażenie że dworce generalnie mają jakieś nagromadzenie energii w sobie.

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Pt paź 21, 2011 12:04 pm

Zdjęcia rzeczywiście piękne. Zwłaszcza pierwsze mnie urzeklo
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post So paź 22, 2011 1:51 pm

Apex napisał(a):Zdjęcia całkiem smerfastyczne.
Mam wrażenie że dworce generalnie mają jakieś nagromadzenie energii w sobie.

Na pewno, skoro codziennie przez dworce przechodzi mnóstwo wszelakich ludzi
Stare Bóstwa podobno śpią...

Alicja
Alicja

Post N wrz 14, 2014 11:00 pm

Pozwolę sobie na dorzucenie cegiełki do tematu.

http://imgur.com/a/BbDIf#0

Obrazek

Swego czasu podczas moich wojaży - Udało mi się zawitać na cmentarz w Cardiff. Kilka ujęć z tego nieprzeciętnego miejsca, pozwoliłam sobie dorzucić do powyższej galerii (znajdującej się nad przykładowym zdjęciem) jeśli ktoś z was ma chęć przysłowiowego "zarzucenia wzrokiem". Jednolitą zlepką słów nie da się tego miejsca przedstawić, nie da się go ująć za pierwszym podejściem.
Najlepiej jest w nim stanąć, zatrzymać się, wciągnąć powietrze, spojrzeć i starać się widzieć.

To samo mogę rzec w przypadku innych nekropolii - warto starać się widzieć, by zobaczyć coś na nowo. Tak jakoś los chciał że mieszkam sobie w jednym z tych miast mających niegdyś niemiecką nazwę, z czasem spolszczoną - W których to czas zrobił swoje, pozostawiając tym samym wielu zmarłych gdzieś pod ziemią.

Co za tym idzie - moje miasto jest jedną wielką nekropolią - Poza tzw. miejskim cmentarzem i rosyjskim cmentarzem (oba w dwóch lasach umiejscowione), znajdzie się i w moim mieście park - będący niegdyś żydowskim cmentarzem, park numer dwa - będący niemiecką nekropolią oraz miejscem pochówku zmarłych ze szpitala.
Do tego nie omieszkam wspomnieć o mini-żydowskim cmentarzu (na miejscu którego stoi sobie stacja benzynowa) oraz mini cmentarzu przy tym niemieckim (na miejscu którego znajduje się gdzie nie gdzie skrawek zieleni i chodniki).

Być może więcej dałoby się naliczyć cmentarzy niegdyś znajdujących się w tym mieście - Chociaż te które wymieniłam są pod kątem ilościowo-historyczno-ciekawostkowym - wystarczające.

Nie podoba mi się jednak to, że tak istotne miejsca z biegiem czasu zostały przerobione pod obecnych mieszczan - Czyli tak jak wymieniłam stanowią nic innego jak aktualne umiejscowienia stacji benzynowych, parku, czy też nawet parku z klubem nocnym :| Ale cóż, nic się na to nie poradzi. Nawet w tym roku zebrało się komuś na upamiętnienie jednej z nekropolii - Toteż pojawiła się tabliczka wbita w ziemię z drobną informacją "co to nie znajdowało się" w danym miejscu. Jednakże większego sensu w tym nie widzę. Sensownym byłoby - Nie zaśmiecanie tych miejsc i zachowanie dla nich szacunku.

Podsumowując: Skupmy się lepiej na podziwianiu tych przyjemnych widoków jakie uwieczniłam cyfrówką oraz kliszowcem :piwo:
"Coś, co rodzi się z wyobraźni, może odmienić rzeczywistość. Ta z kolei szybko staje się statyczna i zmienia się dopiero pod wpływem nowych wyobrażeń. Istnieje więc nieustająca zależność między fikcją a rzeczywistością."
Poprzednia strona

Powrót do NEKROMANCJA