Moje pierwsze kroki

Dyskusje o praktykach szamańskich i neoszamańskich. Miejsce, gdzie można podzielić się własnymi doświadczeniami, lub zapytać o radę.

Moderator: Kapelusznik

Alicja
Alicja

Post Wt paź 01, 2013 11:47 pm

Moje pierwsze kroki

Witam! (Jeśli ten post nadaje się do innego działu, proszę o przeniesienie)
Swoją przygodę z szamanizmem zacząłem od czytania. Tytuł które zapadły mi w pamięć to:
"Szaman" - Piers Vitebsky
"Szamanizm" Andrzej Szyjewski
"Wielka magia szamańska" Adrian Devine (trochę chaotyczna, ale ciekawa)
Przeczytałem też kilka innych, których tytułów nie pamiętam. Zacznę od pytań związanych z książkami.
1. Książki powyższe i inne które czytałem prezentują raczej zarys kulturowy, sposób działania i miejsce szamana w społeczeństwie. To bardzo ważne aspekty, ale jakie książki polecacie, w których mogę znaleźć więcej tzw. wiedzy praktycznej?
2. Męczy mnie książka "Droga szamana" Harnera. Czemu męczy? No po pierwsze, to wyjątkowo droga jest ta droga, a jeśli miałoby to być niewarte swojej ceny, to wolę kupić cztery książki, które będą razem w cenie tej jednej, a będą sensowniejsze. Co myślicie o tej konkretnej pozycji?
Kolejna moja sprawa: Wiem, że to bardzo indywidualne, ale proszę Was, o opisanie Waszych sposobów wchodzenia w trans. Powinno się to przydać każdemu, kto poznał już pewną teorię i chce zagłębić się w praktykę.
Ostatnim elementem tego postu, będzie opis mojej pierwszej próby wejścia w trans. Chociaż może lepiej, powinienem nazwać to medytacją z bębnem i nagraniem, bo tak to właśnie dzisiaj odczuwałem.
Na początku zapaliłem mieszankę ziół, które ułatwiają mi koncentrację. Po zapaleniu usiadłem w wygodnej pozycji, załączyłem nagranie na słuchawkach i sam zacząłem grać na swoim bębnie szamańskim. Zacząłem od odliczania, z wyobrażeniem liczb, potem przeszedłem do wizualizacji. Chwilę później, odpuściłem granie, by skoncentrować się na wizualizowaniu. Poczułem wszystkie mięśnie w swoim ciele, nawet te ruszające powiekami. Ale nie przez napięcie ich, tylko przez pełne rozluźnienie. Serce biło mi dokładnie w takt bębnów. Niesamowite uczucie. Po jakimś czasie moja wizualizacja opadła i zacząłem dostrzegać na czarnym tle coś w stylu "szaro czarnych portretów" różnych zwierząt. Najczęściej widziałem rysia i wilka. Przewijały się też dzik, jeleń, niedźwiedź. (Generalnie same zwierzęta leśne). Na sam koniec pojawił się obraz pięknej, nagiej dziewczyny, która miała pomalowaną lewą "połowę" ciała w zielone zawijasy. Potem wybiłem się z koncentracji (nie, nie ze względu na nagość ;) ), zacząłem za dużo myśleć o tym co widziałem i wszystko się posypało. Poddałem się, bo "zaatakowało" mnie zbyt wiele myśli. Po tym wszystkim czułem się wypoczęty (i psychicznie i fizycznie), silny, wyluzowany.
Może i moja pierwsza próba nie może być nazwana seansem szamańskim, ale ja jestem z tego podejścia zadowolony. Nawet, jeśli to co widziałem nic nie znaczyło, czuję się teraz "czysty", pełne katharsis.
Pozdrawiam,
Black Adder
Oficjalna strona mojego zespołu, zapraszam do pobierania kawałków. :)
https://midgardofficial.bandcamp.com/

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Cz paź 17, 2013 7:17 am

Re: Moje pierwsze kroki

Harnera możesz sobie odpuścić albo pożyć z biblioteki. Sięgnij raczej po Wasilewskiego czy Eliade. Sa też ciekawe pozycje typu :Dawnaa mądrośc na nowe czasy" Lupke czy Szamanizm Syberysjki (nie pamiętam autorki), sięgnij po publikacje Ediego Pyrka,. Tu masz tgaką małą listę też:

Eugeniusz Fajdysz, Kosmos Mistyczny
Geseko von Lüpke, Dawna mądrość na nowe czasy
Hoppál Mihály Szamani eurazjatyccy
Miracea Eliade, Szamanizm i Archaiczne Techniki Ekstazy

A praktyka? Cóż o technikach neoszammańskich pisze Wojtek Jóźwiak, tam będziesz miał informacje jak zrobić szałas potow i wiele innych rzeczy. Możesz też się wybrać na warsztaty twardej ścieżki i doswiadczyć tego w praktyce.

Ksiażki jednak są, jak zauważyleś, bardziej kulturowe. Szamani (nie neoszamani) jednak najwięcej uczą się poprzez własnne doświadczenie oraz to, jak ich duchy prowadzą i uczą.

Jesli chodzi o trans to na początek naucz się wchodzić w stan głębokiej medytacji. Potem mozesz dodać do tego bęben.
Najlepiej mieć swój, ale na to przyjdzie czas. Póki co mozesz sięgnąc po nagrania bębnów. Mnie w każdym razie ten rytm zawsze pomaga zanurzyć się głęboko. :) Jesli jest potrzeba.

Na początku staraj się też obserwować siebie, pojawiajace się wizje hipnagogiczne, czy wizje medytacyjne. Moja rada to: zapisywać wszystko, bardzo to pomaga w obserwowaniu swoich postępów :)

Pozdrawiam
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Alicja
Alicja

Post Pt lis 01, 2013 8:43 pm

Dzięki za radę, zastosuję ją. Czy mogłabyś polecić jakieś konkretne sposoby medytacji? Bo stricte tym się nigdy nie zajmowałem, a dobrze jest od razu wiedzieć, co jest dobre. :)
Bęben mam już swój, bo korzystam z niego jak gram w zespole, więc nie tylko do transu mi się przyda. ;)
Oficjalna strona mojego zespołu, zapraszam do pobierania kawałków. :)
https://midgardofficial.bandcamp.com/

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post So lis 02, 2013 8:50 am

Technik medytacji jest wiele, warto wybrać najlepsza dla siebie. Polecam ksiażkę Andrzeja Bednarza o medytacji
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Powrót do PRAKTYKA