czy to normalne?

praktyczne wskazówki z różnych ścieżek, od szamanizmu po magię wysoką.

Moderator: Kapelusznik

Żółwiciel
Żółwiciel

Post So lis 03, 2012 8:16 pm

czy to normalne?

Dobra mam trzy umiejętności i nie wiem czy to normalne:
-Gdy zamknę oczy widzę kolory. (Światło reguluje odcień)
-umiem widzieć obraz tak gdzieś nie wiadomo gdzie (z pamięci, i własne wymyślone nieco)
-Puszczam muzykę z pamięci wystarczy że ją pamiętam (tekst też chociaż muszę go tak jakby śpiewać)
powiedzcie mi czy to normalne?

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Śr lis 07, 2012 3:12 pm

Re: czy to normalne?

Nie lubię słowa "normalne"
"Dwie drogi w żółtym lesie szły w dwie różne strony:
Żałując, że nie da się jechać dwiema naraz
I być jednym podróżnym, stałem zapatrzony
W głąb pierwszej z dróg, aż po jej zakręt oddalony,
Gdzie wzrok niknął w gęstych krzakach i konarach;
Potem ruszyłem drugą z nich nie mniej ciekawą,
Może wartą wyboru z tej jednej przyczyny,
Że rzadziej używana, zarastała trawą;
(...)" Robert Frost "Droga nie wybrana"

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Cz lis 08, 2012 6:06 pm

Dobra a może- "czy coś w tym dziwnego", poza tym liczyłem na odpowiedź

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Pt lis 09, 2012 12:16 am

To zależy od tego, co kogo dziwi. Mnie to nie dziwi.
"Dwie drogi w żółtym lesie szły w dwie różne strony:
Żałując, że nie da się jechać dwiema naraz
I być jednym podróżnym, stałem zapatrzony
W głąb pierwszej z dróg, aż po jej zakręt oddalony,
Gdzie wzrok niknął w gęstych krzakach i konarach;
Potem ruszyłem drugą z nich nie mniej ciekawą,
Może wartą wyboru z tej jednej przyczyny,
Że rzadziej używana, zarastała trawą;
(...)" Robert Frost "Droga nie wybrana"

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Pt lis 09, 2012 9:54 am

Bo to przecież niecodzienne chyba(mam wreszcie najlepsze słowo). Ja podejrzewam że to moja wyobraźnia a ty?

Żółwiciel
Żółwiciel

Post N lis 11, 2012 10:35 pm

"Czy to normalne?"... Rzeczywiście niezręcznie postawione pytanie :). Może lepiej byłoby spytać "czy to powszechne?"
Ta "normalność" to taka nieco kontrowersyjna kategoria. :]

Ja nie widzę kolorów kiedy zamknę oczy, ale światło prześwituje przez powieki.
Nie rozumiem do końca sformułowania "widzieć obraz tak gdzieś nie wiadomo gdzie". Czy kiedy zamkniesz oczy? Chodzi Ci o to, że widzisz go bardzo wyraźnie i precyzyjnie? Przed oczami? Obraz czego?
Puszczać muzykę z pamięci - o, to chyba potrafię - jeśli chcę, to słyszę ją w wyobraźni. Czy to Twoje puszczanie muzyki z pamięci różni się czymś znacznie od sytuacji, kiedy ludzie zwykli mawiać, że jakiś kawałek im "chodzi po głowie"?

A mnie by ciekawiło jak TY interpretujesz te swoje zdolności :). Pewnie próbowałeś już sobie na to odpowiedzieć sam, skoro zadajesz takie pytanie. Chyba, że tylko chciałeś się przed nami pochwalić. :faja: .

Ah, i jeszcze odnośnie wyobraźni. Jeśli to wyobraźnia, to co nam daje takie wytłumaczenie? Raczej niewiele. Ucina kwestię. Takie tłumaczenie, które niewiele tłumaczy, jeno daje (złudny jakby nie było) spokój, że coś się wie.
"Jeżeli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć posłuchaj tętna tej ziemi. Jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj jej w mitach ludu." F. Frączek

Żółwiciel
Żółwiciel

Post N lis 11, 2012 11:07 pm

Chcę widzieć rybę i ją widzę na sekundę lub dwie i może się ruszać, nie przed oczami tylko tak patrze chyba w prawo do góry i widzę ją gdzieś ale nie wiadomo gdzie. A muzyka to niewielka różnica od tego jak się normalnie słucha tylko jakby od wewnątrz ją słychać.

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Cz lis 15, 2012 1:58 pm

achievement unlocked: sprawny mózg.

:salut:

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Cz lis 15, 2012 8:23 pm

Ale że co?
A jeśli nie wierzysz to twoja sprawa, ja wiem swoje.
A przy okazji korekta, nie patrze w prawo do góry, to jest obojętne.

Żółwiciel
Żółwiciel

Post N lis 25, 2012 3:45 pm

Mam już najlepsze określenie chyba do podpunktu drugiego, pierwszego posta - widzę oczami wyobraźni, tyle że dosłownie.

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Wt gru 25, 2012 11:22 pm

fiodr23 napisał(a):Dobra mam trzy umiejętności i nie wiem czy to normalne:
-Gdy zamknę oczy widzę kolory. (Światło reguluje odcień)
-umiem widzieć obraz tak gdzieś nie wiadomo gdzie (z pamięci, i własne wymyślone nieco)
-Puszczam muzykę z pamięci wystarczy że ją pamiętam (tekst też chociaż muszę go tak jakby śpiewać)
powiedzcie mi czy to normalne?

Hmm... Rozwinięta wysoko wyobraźnia + pamięć? :P Hmmm może troche pamięć fotografiiczna. Bardzo przydatne.... Znaczy zapewne że dość nieźle analizujesz obraz.

Z ciekawosci, dobrze rysujesz? Nie tyle chodzi mi o technike co kreatywność.

Eee a to z zamknietymi oczami i kolorami to chyba kwestia całkowicie normalna, przynajmniej o ile rozumiem też tak mam, w sumie nigdy nie zastanawialem się czy to normalne czy nie.
لا شئ واقع مطلق بل كل ممكن

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Śr gru 26, 2012 10:25 am

To juz tak jest, że jak sie chce coś widzieć to się widzi, a im lepsza wyobrania tym lepiej się widzi. Nic w tym niezwykłego i nienormalnego. Powiem, ze to normalne.
Powiedz komuś by nie probowa na siłe zobaczyć różowego słonia ze skrzydełkami a natychmiast ten obraz będzie widoczny w jego wyobraxni. Tak samo działa to w druga stronę. Chce zobaczyć grzyby w lesie i nawet nie trzeba oczu zamykac by ten obraz zobaczyć w sobie. Wyraźniejszy im sprawniejszy mózg i wyćwiczona wyobraźnia.

Przywolanie muzyki w pamięci też nie jest niczym niezwykłym, to tak samo jakbyśmy przypominali sobie sceny z filmu, słowa z wykladu itd. Tyle, że tym razem to jest melodia czy piosenka. Im lepsza pamięc tym wyraxniej słyszy się to w glowie, jak inne rzeczy wspomniane wyżej.

Kolory po zamknieciu oczu też nie są niezwykłym zjawiskiem, choc indywidualnym. Wiele zależy od światła zewnętrznego, wypoczynku, zmęczenia czy innych czynników. Wiele osób po zamknieciu oczu widzi kolory - bardzo czesto te same zestawy kolorów - ich natęzenie zmienia sie pod wpływem prześwitów swiatla z zewnatrz. Inaczej będa wyglądac w słoneczny dzień, a mogą byc niewidoczne w ciemnym pomieszczeniu. Oko wychwytuje różne wiązki świtla, kiedy jesteśmy zmęczeni tez różnie reaguje, a jak sie do tego naciśnie mocniej powieki to zestaw barw moze ulec zmianie. To sa naturalne zjawiska choć nie kazdy zwraca na nie uwagę lub nie każdego oko tak reaguje.

Nic w tym niezwyklego czy szamańskiego nie ma. Przykro mi.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Alicja
Alicja

Post So sty 19, 2013 1:16 pm

Widzenie kolorów po zamknięciu oczu jest całkowicie "normalne". Jest to tzw. powidok. Kiedy wpatrujesz się w przedmiot określonego koloru a następnie odwracasz wzrok lub zamykasz oczy, widzisz barwę dopełniającą (czyli np. po czerwonym przedmiocie zostaje zielono-niebieski powidok). Intensywność zjawiska zależy od indywidualnej budowy, ale można to "wyćwiczyć", chociaż nie widzę praktycznego zastosowania.
Jeśli chodzi o pozostałe "umiejętności"- są to raczej cechy Twojego mózgu, z pewnością cenne i przydatne, ale nie jest to żadna nadnaturalna moc.

Powrót do PRAKTYKA