Forum SHAMANIKA szamanizm-ezoteryka-śnienie • Zobacz wątek - "Żelazny Jan - rzecz o mężczyznach" Robert Bly "

"Żelazny Jan - rzecz o mężczyznach" Robert Bly "

Książki, artykuły i eseje, które czytaliście i polecacie.

Moderator: Kapelusznik

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Śr mar 21, 2012 1:23 am

"Żelazny Jan - rzecz o mężczyznach" Robert Bly "

Rzecz o mężczyznach - i z całym szacunkiem - raczej tylko dla mężczyzn. Była tu już recenzja "Biegnącej z wilkami", książki dla pań. "Żelazny Jan" jest dziełem (prawdopodobnie) analogicznym.

O drodze mężczyzn. O procesie stawania się prawdziwym Mężczyzną. O inicjacji na nosiciela chromosomu Y ;) Wszystko w oparciu o baśnie i legendy, zawierające bardzo stare prawdy, który niestety poszły w niepamięć. Jest to swojego rodzaju instrukcja - krok po kroku - ale niech was to nie zraża. Mądrość i wiedza autora jest imponująca. O archetypach, o psychice, o ludziach. Jednocześnie wiele uwagi poświęcił krytykując współczesne społeczeństwo (słusznie) i zwraca uwagę na skutki zerwania z korzeniami. Bardzo polecam, na prawdę. Mimo że pamiętam, że poetycka wrażliwość Roberta Bly'a potrafiła skutecznie utrudnić zrozumienie przesłania niektórych fragmentów. Jednak nie zmienia to faktu, że wartość książki jest ogromna.
Dla mnie: książka-nauczyciel, a takich jest niewiele.

Pamiętam, że zdobycie tej książki było dla mnie bardzo trudne. Szukałem długo i znalazłem jedną, jedyną wówczas dostępną w internetowej poznańskiej księgarni. A dziś widzę, że już o nią dużo łatwiej (choćby allegro).
Co ciekawe uważam, że książka jest w pewnej relacji z filmem "Fight club: podziemny krąg". Powiedziałbym, że to dwa spojrzenia na jeden proces. I mam nadzieje, że nikogo ta uwaga nie zniechęci.

Żółwiciel
Żółwiciel

Post N kwi 22, 2012 12:31 am

Re: "Żelazny Jan - rzecz o mężczyznach" Robert Bly "

Zachęcająca recenzja. Przy nadarzającej się okazji kupię bratu :]
"Jeżeli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć posłuchaj tętna tej ziemi. Jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj jej w mitach ludu." F. Frączek

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Pn kwi 23, 2012 12:09 am

dla mnie książka roku jeśli chodzi o rozwój.

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Wt maja 01, 2012 6:58 am

Mam w domy syna i cos mi się zdaje, że jako dla matki, a potem dla niego, będzie to lektura obowiązkowa :)

Dzięki
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Cz maja 03, 2012 7:24 pm

Miło mi, że kogoś zachęciłem do lektury. Książka jest tego warta.

Co do Ciebie Szept, to bardzo ciekawi mnie jak na nią zareagujesz, przyznam się że mam pewne obawy w tej kwestii, gdy po ten tytuł ma sięgnąć kobieta. Ale to obawy niczym nie poparte, więc jeżeli przeczytasz podziel się swoimi wrażeniami. A owszem, wątek 'matka a dojrzewający syn' jest tam obszernie opisany, matki są opiekuńcze, ale często aż nad to, co jest krzywdzące. Może książka pozwoli spojrzeć Ci na tę więź z boku i upewnić się, czy aby wszystko tam jest tak jak należy. Jeżeli syn ma lat chociaż 16 to jak najbardziej można mu podsunąć.

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Cz maja 03, 2012 10:07 pm

podzielam Twoje zdanie HP

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Pt maja 04, 2012 8:28 am

hejron stepowy napisał(a):Miło mi, że kogoś zachęciłem do lektury. Książka jest tego warta.

Co do Ciebie Szept, to bardzo ciekawi mnie jak na nią zareagujesz, przyznam się że mam pewne obawy w tej kwestii, gdy po ten tytuł ma sięgnąć kobieta. Ale to obawy niczym nie poparte, więc jeżeli przeczytasz podziel się swoimi wrażeniami. A owszem, wątek 'matka a dojrzewający syn' jest tam obszernie opisany, matki są opiekuńcze, ale często aż nad to, co jest krzywdzące. Może książka pozwoli spojrzeć Ci na tę więź z boku i upewnić się, czy aby wszystko tam jest tak jak należy. Jeżeli syn ma lat chociaż 16 to jak najbardziej można mu podsunąć.

Jak tylko kupię te ksiażkę i przeczytam to na pewno podzielę sie zdaniem. Własnie wątek syna dla mnie będzie wazny. Syn ma póki co lat 10 i staram się go wychowywać na samodzielnego czlowieka, a nie uwiazanego przy zaborczej mamusi. Nie mniej checi chęciami, a błędy wychowawcze każdy popełnia.
Poza tym jestem matką i chcę znać świat mego syna, syna - chłopca potem męzczyzny, aby lepiej umiec przygotowac go do dorosłego życia.

Na pewno podsune mu ksiazke jak będzie w stosownym wieku. :)
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Powrót do BIBLIOTEKA