Maski

Ważne dopełnienie szamańskiego warsztatu. Dyskusje o możliwościach ich wykorzystania oraz ich użyteczności w pracy z duchami.

Moderator: Kapelusznik

Żółwiciel
Żółwiciel

Post N mar 11, 2012 1:14 am

Maski

Dziwie się że nie ma takiego tematu

- Maski byly tradycyjnie używane przez kultury tubylcze w czasie inicjacji. Podczas tych rytuałów inicjowani przechodzili tak całkowita i przeraźliwą metamorfozę, że te przeobrażenia musiały być ukrywane pod maską.
W zależności od rodzaju maski może to być potężny znak, że znajdujesz sie w trakcie osobistego przeobrażenia.(...)Maska może być sposobem na ukrycie swojej prawdziwej osobowości, charakteru czy intencji. Albo może to być twarz o wyrazie bladym, nieruchomym, zagadkowym.

Od siebie dodam że Maski są wykorzystywane w okultyźmie ogólnie, chociaż przede wszystkim w bardziej tych "pierwotniejszych dziedzinach". Trochę podobnie do szat, są symbolicznym przyjęciem "obcej skóry". Stania się kimś kim się nie jest na co dzień.
Osobiście jest to dla mnie prawie podstawa wejścia w porządniejszy trans (nielicząc bębnów ofc). Odgradzają mnie od kontrolowania samego siebie, od "tremy".
Ale zapewne nie mówie nic odkrywczego i wszyscy o tym wiedzą. ;p

Ostatnio korzystam z czegoś co wygląda jak kaptur katowski z otworem na jedno oko i skrawkami materiału z przodu, przypominającymi troche macki kałamarnicy xP. (nie, nie jestem szczególnie fanem cthulhu ;p )
لا شئ واقع مطلق بل كل ممكن

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post N mar 11, 2012 4:25 pm

Re: Maski

Ja mam pomysł na "maske" ale do tego jest mi potrzebna krowia czaszka, hmm. (Skojarzenie z Welesem nie jest przypadkowe)
Stare Bóstwa podobno śpią...

Alicja
Alicja

Post Pn mar 19, 2012 7:01 pm

Hmm, nad zrobieniem maski zastanawiam się już dłuższy czas. Tak jak Kenneth chciałabym użyć do tego czaszki... Albo chociaż jakiś kostek, pazurów. Niech no tylko dorwę te rzeczy w swoje łapska...

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Wt mar 20, 2012 12:29 pm

Polecam przejść się po torach na jakimś wygwizdowiu. Ostatnio znalazłem głowe jelonka (ucięta o dziwo wręcz chirurgicznie), którego reszta leżała jakieś 12 metrów dalej, czaszke lisa i ee... z 2-3 zabite koty i psy w różnych stadiach rozkładu. :P Dlatego jak szukać padliny to najlepiej na torach XD

Alicja
Alicja

Post Wt mar 20, 2012 1:27 pm

U mnie na torach raczej tylko psy i koty są. Czasami wróble (naszyjnik z wróbli? xD ) Ale za to na polach znalazłam ostatnio kręgosłup czegoś... Chyba zająca. Może jak przeszukam tamte chaszcze to coś jeszcze znajdę. No i gratuluję znalezisk ;)

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr gru 26, 2012 12:41 am

pracowałam z różnymi maskami
pierwsza, którą zrobiłam pomagała mi spojrzeć na samą siebie z boku z wyostrzonymi rysami, rozpoznać swoje słabości i dostrzec siłę
potem trafiła mi się maska małpy (indonezyjska pamiątka - nic specjalnego)
została mi podarowana z informacją, że odstrasza przybyłych
przyjęłam ją jak coś, co się odrzuca, gdy już nie jest potrzebne
małpa jako silne zwierzę pomogła mi uwydatnić małpie cechy, których nie zauważałam wcześniej w sobie dość wyraźnie
uczyłam się w niej tego, co było mi potrzebne z małpich cech w życiu codziennym i działaniach "niecodziennych"
przestudiowałam symbolikę zwierzęcia, kolory które dominowały, sny połączone z maską, ntencję z jaką została mi przekazana, w końcu zaczęły pojawiać się wizje
potem maskę spaliłam, a umiejętności zostały i otworzyły przede mną nowe rejony działań, dotychczas nie oceniane jako takie, które są w zasięgu ręki
nie zapomniałam o intencji, dlatego z chęcią ją spaliłam (jestem towarzyską istotą i raczej skupiam i prowadzę ludzi niż wybieram samotność)
maska była przez chwilę kluczem, a teraz jest narzędziem
czasem wkładam maskę, która przesłania to, co powinnam ochronić i pomaga mi odegrać rolę, która w danej sytuacji jest dla mnie najlepsza, wtedy maska z tarczy przeistacza się w klucz otwierający bramę... plastyczność tego narzędzia wciąż mnie zaskakuje
maska staje się coraz doskonalsza i nie jest już mi potrzebna jej stała fizyczna forma, korzystam z jej silnej symboliki
okrąg działań, które obejmuje wciąż się powiększa
przy pracy z maską warto wciąż pamiętać, że "to tylko maska"
tkliwy nihilizm

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Śr gru 26, 2012 10:02 am

A ja przyznam, że nie bardzo lubię to narzędzie.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Śr gru 26, 2012 8:12 pm

Wierzba napisał(a):A ja przyznam, że nie bardzo lubię to narzędzie.

Precyzycjniej - Czemu?

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Post Śr gru 26, 2012 9:06 pm

Szczegóły zachowam dla siebie, powiem krotko, ze nie mam potrzeby pracy z tym narzędziem, poza tym same maski zawsze mnie odpychały.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

Żółwiciel
Żółwiciel

Post N lut 17, 2013 1:56 am

Maski pomagają się zespolić z duchem, bóstwem, zwierzęciem mocy jak jest już ten temat to może ktoś ma jakąś wiedze jak stworzyć konkretne maski, jakie sumbole należy zawrzeć. Z tego mam tylko wiedzę z książek jak działały i po co były stosowane jaki był efekt tego zamierzenia. Pewnie większości z nas pomogły by one otworzyć bardziej percepcje.
Jednak nie wiem jak taką prawdziwą stworzyć, jakie materiały, jak zawrzeć symbole na niej, może jest na forum jakiś spec od tego?? albo poleci jakąś lekture gdzie pisze jak je tworzyć.
,,ja mam tu" -SS

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Post N lut 17, 2013 10:42 am

miechu01 napisał(a):Maski pomagają się zespolić z duchem, bóstwem, zwierzęciem mocy jak jest już ten temat to może ktoś ma jakąś wiedze jak stworzyć konkretne maski, jakie sumbole należy zawrzeć. Z tego mam tylko wiedzę z książek jak działały i po co były stosowane jaki był efekt tego zamierzenia. Pewnie większości z nas pomogły by one otworzyć bardziej percepcje.
Jednak nie wiem jak taką prawdziwą stworzyć, jakie materiały, jak zawrzeć symbole na niej, może jest na forum jakiś spec od tego?? albo poleci jakąś lekture gdzie pisze jak je tworzyć.

Owszem pomagają, nie sa jednak jedyną formą zespolenia się z duchem czy bostwem i nie tylko do tego slużą. Póki co piszesz o tym, jakbyś cytowal ksiązkę o szamanizmie. A to tak się nie da. Nikt Ci nie powie czy masz robić maski i jakie symbole w nich zawrzeć, czy nie musisz tego robić. Szamanizm to współpraca by nie rzec współgranie z duchami, działania intuicyjne i wydobywanie wiedzy z siebie i otoczenia.
Każdy szaman pracuje tak jak go duchy prowadza. Każdy ma swoje też techniki. Kazdy ma też inne duchy. Sa też szamani biali i czarni a ich cele i działania tez się różnią. Tak jak rożnią się narzędzia.
(Biali to ci co mają więcej wspólnego z duchami górnych światów, czarni z duchami dolnych. I prosze nie mylic to z podzialem na dobro i zło).
Maskę, jesli czujesz potrzebę jej zrobienia, a nie dlatego, ze o tym pisza ksiazki, to zrob. Zrob ją z papieru, gipsu, drewna czy jak zechcesz. Technik wykonania masek jest wiele, znajdziesz sporo instrukcji na You Tube.
Ale to co maska ma przedstawiać, jak być ozdobiona i jakie zawierac symbole to juz sam musisz wiedzieć. Albo poczujesz to w sobie, albo duchy Cie w tym poprowadzą.
Pamiętaj też, ze zarówno maski, jak i stroje szamana powstają często latami, bo z czasem szamani dodają do nich elementy, czesto będące ich wlasnym kodem i symbolem z ich duchami, a nie jedynie ozdobą na pokaz.

Pamietaj, technik i narzędzi szamańskich jest wiele, nie znaczy to, że tzreba miec wszystkie. Niektore ktoś odrzuca, na inne czeka wiele lat zanim poczuje potrzebę wykonania czegoś.
To, że ktoś nie lubi masek, albo nie ma ochoty szyc sobie skomplikowanej i diablo ciężkiej szaty, lub że nie korzysta z drumli lub bębna albo z roslin mocy, nie znaczy, że nie jest szamanem, lub, ze nie moze szamanić. Bys moze ma inne techniki zespolenia się z duchami, być może duchy jeszcze go do tego nie wezwały.

Szamanizm to ścieżka powolania, intuicyjna i wspólgrająca z duchami, Przygotowanie szamanskich akcesoriów według instrukcji Harnera (na marginesie polecam tylko tym co chcą się w szamana bawić a nie szamanic) i realizowanie tego i tamtego punkt po punkcie jeszcze z nikogo szamana nie uczynilo.

Żółwiciel
Żółwiciel

Post N lut 17, 2013 6:50 pm

,,Póki co piszesz o tym, jakbyś cytowal ksiązkę o szamanizmie'' Napisałem że czytałem książke o maskach,
a cytat, żadnego tam nie dałem napisałem to co mi siedzi w głowie , co pamiętam o tym co czytałem i chciałbym się dowiedzieć więcej, więc po co sie powtarzasz? Interesują mnie konkrety a nie blokady. Nie zakładałem tego konta by gadać o d marynie.
,,ja mam tu" -SS

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Post N lut 17, 2013 7:00 pm

doczytaj wyowiedz do konca dostales odpowiedz

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Pn lut 18, 2013 12:39 am

sorrki, wszystko mnie goniło i zobaczyłem pobieżnie, wybacz. ;)
,,ja mam tu" -SS

Powrót do INSTRUMENTY MUZYCZNE I NARZĘDZIA PRACY