Dziennik snów

Praca ze snami - dziennik snów, zapamiętywanie, warunki dobrego śnienia. Techniki przydatne przy LD.

Moderator: Kapelusznik

Post So sie 14, 2010 9:23 pm

Dziennik snów

Żeby nie robić syfu, temat, gdzie chciałem zawrzeć swoje pytanie, nazwę ogólnie "Dziennikiem snów", by już go całkowicie poświęcić pytaniom na jego temat.

Mam mały dylemacik. Kiedy się kładę, kilka razy przed głębszym zaśnięciem przysypiam na dosłownie chwilę i zaraz się budzę. Podczas tej chwili jednak słyszę jakieś słowa, dźwięki (nieraz nawet głośne, przez które się budzę wystraszony xD ), czasem jakieś obrazy, a nieraz jakieś króciutkie scenki jakby wyrwane z kontekstu. Moje pytanie brzmi: czy takie.. senki (bo przecież nie nazwę tego snem :tongue:=+;P ) zapisywać? Czy sami to zapisujecie? Bo domyślam się, że jest to powszechne.

Zaznaczam, że mam problem z zapamiętywaniem snów, także to mogłoby mi trochę zapełnić bardziej dziennik ^^

Muchomorowa Czarownica
Muchomorowa Czarownica

Post So sie 14, 2010 9:43 pm

Re: Dziennik snów

Daruj sobie zapisywanie tych króciutkich epizodów :)
Jak masz już zamiar prowadzić dziennik snów, to skup się na jakości, a nie ilości ;)
http://snienie.net

Post So sie 14, 2010 10:52 pm

Właśnie problem w tym, że nic nie pamiętam i walczę z zapamiętywaniem snów od jakiegoś czasu, ale idzie to mozolnie..

Muchomorowa Czarownica
Muchomorowa Czarownica

Post So sie 14, 2010 11:26 pm

Nawet jeśli idzie powoli, nie zrażaj się, z czasem powinno się poprawić.
W ciągu dnia poświęć trochę czasu na relaks czy medytację, aby nabrać spokoju bo być może za bardzo rozmieniasz się na drobne ;)
http://snienie.net

Tak

Post N sie 15, 2010 1:08 am

Zapisuj wszystko co uznasz za stosowne i jeszcze więcej jeśli stawiasz i na ilość i na jakość.
Zapisuj każde najdrobniejsze wspomnienie jeśli masz to wrażenie, że może być ważne.
Zapisuj to, co pamiętasz. Co jeszcze pamiętasz?

Zapisz to.. :czytaj:

Od czegoś musisz zacząć. Zapisz to, co możesz zapisać. Zapisz to, co pamiętasz.. A wraz z nabieraniem wprawy będziesz zapisywać coraz więcej.. bo będziesz pamiętać coraz więcej.. bo to utrwalasz.

Post N sie 15, 2010 1:08 am

Zasugerowałbym na początku zapisywanie jednego snu po każdej nocy.Im więcej szczegółów zapamiętasz tym lepiej.Te krótkie scenki , też miewam o ile dobrze wiem to raczej hipnagogi a nie sny, nie byłbyś w stanie ich wszystkich spamiętać :tongue:=+;P

Post N sie 15, 2010 2:39 am

Zapisuj wszystko co uznasz za stosowne i jeszcze więcej jeśli stawiasz i na ilość i na jakość.
Zapisuj każde najdrobniejsze wspomnienie jeśli masz to wrażenie, że może być ważne.
Zapisuj to, co pamiętasz. Co jeszcze pamiętasz?

Cóż, właśnie się będę kładł. Myślę, że teraz więcej zapamiętam tej nocy, bo w końcu nie będę się budził na budzik. Mam nadzieję, że mnie tylko kobieta nie obudzi, bo jak zacznę myśleć o czymś zupełnie innym na samym początku, to pamięć snów przepada.. zwykle tylko sam koniec, czyli tak jak na budzik ;/
Zasugerowałbym na początku zapisywanie jednego snu po każdej nocy.

Nawet nie wiesz, jak byłbym szczęśliwy pamiętając po obudzeniu caluteńki sen ^^
Te krótkie scenki , też miewam o ile dobrze wiem to raczej hipnagogi a nie sny, nie byłbyś w stanie ich wszystkich spamiętać

Nie miałem na myśli, by zapisać je rano, po obudzeniu się, ale od razu, kiedy wystąpią. Występuje ta, jak to mówisz, hipnagoga, i od razu wstaję i do dziennika zapisuję ją. Potem z powrotem się kładę i jak wystąpi kolejna to znów się podnoszę i zapisuję. Jeśli nie gromadzenie wartości merytorycznej, to może coś takiego byłoby dobre na trening? Na wgranie do swojej podświadomości, że po obudzeniu mam pamiętać wszystko, co mi się śniło i że zapiszę to do dziennika. Hm, jak teraz spojrzałem na ten pomysł z tej pisanej perspektywy, to wydaje mi się to bardziej sensowne :tongue:=+;P co o czymś takim myślicie?

Zobaczę, czy poza tym postem nie ma innych odpowiedzi i idę spać. Także DOBRANOC WSZYSTKIM :*

Tak

Post N sie 15, 2010 3:04 am

Jeśli będziesz nieustannie przerywał proces zasypiania wstawaniem i zapisywaniem pierwszych marzeń to w jaki sposób chcesz zasnąć!?

Zapisuj to, co pamiętasz kiedy budzisz się.. jeśli potrzebujesz to na początek możesz celowo i świadomie wydłużyć ostatni sen - "podrzemać jeszcze" w płytkim letargu - i wybudzać się z niego powoli a wtedy na pewno zapamiętasz o wiele więcej. Łatwiej wtedy o LD i łatwiej taką wizję wspomnieć bo to płytki trans i zbliżony głębokością do stanu świadomości w czasie czytania pasjonującej Cię książki. Zapisz końcówkę tego snu od razu i uzupełniaj wstecz.. Z czasem nabierzesz wprawy i kiedy nauczysz umysł przypominać sobie sny to dość szybko stanie się to tak naturalne jak chodzenie.

Wymaga jedynie systematycznej praktyki.

Post N sie 15, 2010 11:22 am

Tak napisał(a):Jeśli będziesz nieustannie przerywał proces zasypiania wstawaniem i zapisywaniem pierwszych marzeń to w jaki sposób chcesz zasnąć!?

No to by było obok spania, po prostu kiedy byłbym śpiący a nie mógłbym tak naprawdę się położyć i spać, to wykorzystałbym w ten sposób tą sposobność. To miałoby sens?

Post Pn sie 16, 2010 11:15 pm

Zapisywanie treści Hipnagogii nie ma sensu, bo to pojawiają się przewijające się obrazy i dźwięki z przeżyć nabytych podczas dnia, są tak abstrakcyjne, pozbawione sensu że nie da rady ich zapisywać , a w każdym razie próby prawdopodobnie nie przyniosą żadnych korzyści. Żeby robić postępy w zapisywaniu snów, trzeba mieć odpowiednie nastawienie co do tej kwestii.Warto poczytać przed snem w źródłach coś o świadomym śnie, lub jakiekolwiek forum związane z tą tematyką, wtedy prawdopodobnie wzrośnie chęć na zapamiętanie snu :) Rano wystarczy tylko pamiętać o zapisaniu ;) I jeszcze trzeba systematycznie prowadzić dziennik, tylko wtedy da się zauważyć efekty.

Powrót do PRAKTYKA, LD