Runy troche inne

Dział o szeroko pojętym rozumieniu znaków runicznych i ich znaczenia; tematyka od pisma runicznego do jego symboliki i jej indywidualnego odbioru.

Moderator: Kapelusznik

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post N sty 10, 2010 10:46 pm

Runy troche inne

Obok znanych runów germańskich i tych zapomnianych runów słowiańskich istniało jeszcze coś podobnego do runów (tak na czuja) w szamaniżmie chyba wszędzie na kuli ziemskiej.
Wśród plemion amerykańskich np tych z ameryki północnej ubok dość powszechnie rozpowszechnionej mowy znaków istniało jeszcze coś zbliżonego do pisma/run (tylko takie porównanie przyszło mi do głowy.
I tak indianie leśni wykorzystywali więcej symboli zbliżonych swoimi wzorami do naturalnych, preria miała więcej symboli bardzo geometrycznych.
Wiele osób słyszało o wampunach lub widziało obszyte paciorami stroje indian. To nie tylko ozdoby. Wyszyte wzory (również tatuaże) mają swoje znaczenie (nie wiem jak dzisiaj i stanowiły pewien przekaz mogący dotyczyć prostych informacji jak wyrażenia woli, złożenie obietnicy jak i również stanowiły pewną formę zapisania "zaklęć"
Znaki te przedstawiały otaczające przedmioty, zwierząta, ludzi, gwiazdy, zjawiska nadnaturalne i przyrodnicze, również uczucia i stan duchowy.
Np na opasce wyszytej paciorami za pomocą znaków i odpowiednich kolorów można było napisać: " niech wszechistniejące dobro(np. jako siła stwórcza)otacza wszystkich domowników tego tipi, a wszystkie osoby, które będą chciały to zniszczyć niech uderzy podójna błyskawica".
Czy jest to dzisiaj wykorzystywane? Nie wiem jak jest z tymi znakami, ja osobiście czasami wykorzystuje. Byłem kiedyś bardzo zaskoczony, gdy przyjechał do mnie koleżka, który bez problemu odczytał z "woreczka z lekami" co jest w środku i jaka była intencja jego zrobienia.
Tak do końca nie jest pewne w, których wojnach po, której stronie walczyli nasi przodkowie

Post Pt sty 29, 2010 3:49 am

" niech wszechistniejące dobro(np. jako siła stwórcza)otacza wszystkich domowników tego tipi, a wszystkie osoby, które będą chciały to zniszczyć niech uderzy podójna błyskawica".

Dosłownie wczoraj wyczytałem pewien cytat:
"...Jesli pragniesz wstąpić na ścieżkę, staraj się zawsze myśleć o następstwach Twych czynów, byś nie stał się winnym nieświadomego okrucieństwa..."

I się tak zastanawiam, czy zyczenie komuś tego, zeby jego złe intencje, się przeciw niemu obróciły jest intencyjnie złe ?? może to offtop... ale jeśli to co napisałem jest bezwartościowe to niech to usuną :)

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Pt sty 29, 2010 1:07 pm

ugafike napisał(a):I się tak zastanawiam, czy zyczenie komuś tego, zeby jego złe intencje, się przeciw niemu obróciły jest intencyjnie złe ?? może to offtop... ale jeśli to co napisałem jest bezwartościowe to niech to usuną Smile

jezeli przyjac opcje ze kazdy czyn, słowo a nawet myśl wraca do ciebie, czy nie lepiej przyjac opcje:

ugafike napisał(a):niech wszechistniejące dobro(np. jako siła stwórcza)otacza wszystkich domowników tego tipi

taka intencja przeciez tez działa. jezeli zemsta jest komus potrzebna to ja otrzyma. czym walczysz od tego zginiesz. kazdy miecz jest obusieczny.

Powrót do ZNACZENIE