Szaleni

Filmy związane z tematyką forum.

Moderator: Kapelusznik

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Cz paź 30, 2008 8:02 pm

Szaleni

Byc moze film niema tak wiele wspolnego z szamanika, a moze ma? Tak czy inaczej jest to film ciezki do obejrzenia i pomimo ze reka kilka razy wysuwala mim sie do alt+F4 to dociagnalem go do konca. Wkleje moze info z Filmweb ;)

Film określany jako "horror filozoficzny". Punktem wyjścia są wątki z opowiadań Edgara Allana Poe (m.in. "Przedwczesny pogrzeb"), bohaterem zaś jest grany przez Jana Třískę Markiz, który jednoznacznie kojarzy się z postacią markiza de Sade. Przeplatająca się z animowanymi wstawkami akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej Francji. W "Szalonych" zdarzają się jednak zamierzone anachronizmy. W zamyśle reżysera film ma stanowić przede wszystkim alegorię świata współczesnego, obnażać mechanizmy cywilizacyjnych manipulacji, poruszać temat wolności absolutnej...

Obrazek

Film pozostaje w pamieci i budzi mieszane uczucia. Mimo wykonania wedlug mnie pokazazuje jak latwo zgubic granice co jest szalenstwem a co nie ;)
Każdy jest, kowalem własnego losu

Post Pn lis 16, 2009 7:32 pm

Polecam, chociaz ogladalam go dosc dawno temu i niewiele pamietam. Ogladalo mi sie go raczej przyjemnie i bardzo mnie wciagnal, na pewno nie odebralam go jako "ciezki" ale gusta sa rozne. Wyszlam z kina dosyc podekscytowana, bo w filmie znalazlam wiele alegorii i metafor a ja lubie analizowac rozmaite watki i ukladac w zgrabna calosc. Nie ma wiele z 'de sadyzmu' czysto erotycznego, bo przede wszystkim ukazana jest filozofia de sade, o ktorej czesto sie zapomina. Zdecydowanie polecam domoroslym filozofom.

Powrót do VIDEOTEKA