Kytice

Filmy związane z tematyką forum.

Moderator: Kapelusznik

Marcowy Zając
Marcowy Zając

Post N maja 24, 2009 4:10 am

Kytice

Film czekał na dysku już od jakiegoś czasu, ale obejrzałam dopiero wczoraj. Malowniczy i magiczny poemat filmowy, choć dość mroczny i niepokojący... Jest to filmowa adaptacja siedmiu utworów z czeskiego zbioru baśni i podań ludowych (coś jak nasze Świtezianki czy Ballady i romanse). Historie nie są ze sobą powiązane, choć łączy je motyw... jak to nazwać... pogranicze? ;) Chodzi o to, że właściwie w każdej z nich jest jakieś nawiązanie do śmierci (często bardzo dosłowne) oraz oczywiście kontakt żywych z istotami z tamtego świata. Jak najbardziej polecam, ogląda się bardzo przyjemnie ;)

Kytice na FILMWEB

A tutaj jeszcze mały teaserek na zachętę --> > KLIK <

Obrazek
Deep into that darkness peering, long I stood there, wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before /Edgar Allan Poe/

Post Wt sie 17, 2010 5:54 pm

Re: Kytice

Jak to określiła moja kobieta, surowa etyka ludowa. Świetne przedstawienia, prawdziwy słowiański klimat, tego mi było trzeba. Polecam wszystkim zainteresowanym Słowiańszczyzną, w szczególności tym, którzy ze słowiańskimi wyobrażeniami duchów praktykują czary, czy także szamanizm.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy ktoś zna podobne filmy, w których przedstawiana jest wizja duchów przez Słowian? Albo ogólnie, filmy poświęcone naszym ziemiom (mam na myśli wszystkie słowiańskie kraje), najlepiej w okresie przedchrześcijańskim, których klimat może zahaczać o duchy w naszych wyobrażeniach. Bo tak naprawdę prócz "Starej Baśni", no i teraz "Kytice", nic takiego nie znam. Na pewno nie będą to filmy komercyjne, ale, tak jak "Kytice", artystyczne.

Wybaczcie za ewentualne powtórzenia, ale nie mam siły ich szukać i poprawiać: alkohol szumi.. :pijacy:

Post Wt sie 31, 2010 2:54 pm

Re: Kytice

Chciałbym to obejrzeć w całości przed zakupem bo coś czuję że Stara Baśń przy tym filmie to paproch.Można to gdzieś podessać?

Już mam :D

Powrót do VIDEOTEKA