Tradycja - "swojska" czy obca?

Tradycje szamańskie z różnych stron Świata - linie przekazów, tradycyjni szamani.

Moderator: Kapelusznik

Post So kwi 10, 2010 8:32 pm

Tradycja - "swojska" czy obca?

Chciałbym zapytać o Wasze zdanie jeśli chodzi o wybór tradycji. Mówi się, że na początek powinno się wybrać tradycję swojego kraju (jeśli urodziłeś się i w nim mieszkasz). Ja jednak najsilniejszą więź czuję z tradycją i kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
Czy myślicie, że można obrać tradycję indiańską od początku?

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Pn maja 17, 2010 8:40 pm

można,ale...
Tak do końca nie jest pewne w, których wojnach po, której stronie walczyli nasi przodkowie

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Wt maja 18, 2010 11:24 am

Właśnie jest to drobne ale... :) nie wszystko da sie pzrełożyć na nasze tereny.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Post Wt maja 18, 2010 11:52 am

uważam, że nie ma pochodzenie tradycji, większego znaczenia o ile sami tego znaczenia nie nadamy :) Najlepiej zacznij to co Ci się podoba i sądzisz że czujesz połączenie i sprawdź czy działa dla ciebie, no i staraj się przy okazji zdobywać wiedzę również z innych tradycji. No chyba że chcesz tylko tzw. "rozwoju duchowego" wtedy zdecydowanie nie ma znaczenia jaką tradycję wybierzesz :D

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Wt maja 18, 2010 2:01 pm

Mimo napisał(a):Ja jednak najsilniejszą więź czuję z tradycją i kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

A ja tylko chciałbym wiedzieć, co powyższe oznacza? Co rozumiesz jako "więź"? No i co to jest wg Ciebie "kultura i tradycja rdzennych mieszkańców Am.Północnej"?
odwaga, wytrwałość, uśmiech
Natężenie świadomości

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Wt maja 18, 2010 2:22 pm

Buddha napisał(a):uważam, że nie ma pochodzenie tradycji, większego znaczenia o ile sami tego znaczenia nie nadamy :) Najlepiej zacznij to co Ci się podoba i sądzisz że czujesz połączenie i sprawdź czy działa dla ciebie, no i staraj się przy okazji zdobywać wiedzę również z innych tradycji. No chyba że chcesz tylko tzw. "rozwoju duchowego" wtedy zdecydowanie nie ma znaczenia jaką tradycję wybierzesz :D

Jeśli chodzi o szmanizm to znaczenie ma też miejsce skad się pochodzi.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Post Wt maja 18, 2010 5:59 pm

a tak serio:

1) większość tradycji szamańskich a właść. neoszamańskich została zrekonstruowana w oparciu o szamanizm syberyjski(Eliade) i Indian Ameryki północnej(Harner) względnie o bajki Castanedy.

2) wszystko ma znaczenie i nic nie ma znaczenia - to my nadajemy rzeczom znaczenie
Wiadomo że łatwiej się Żydom zając kabałą (tak wiem że to nie szamanizm - to przykład :D) bo znają kulturę, język hebrajski, judaizm i Torę, ale to nie znaczy że ktoś kto nie ma pochodzenia nie może praktykować albo nie uzyska takich samych albo lepszych efektów.

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr maja 19, 2010 11:32 pm

wszystkie tradycje są tradycjasmi jak chcesz bym ci to udowodnił, w jaki sposób sobie wyobrażasz, że mam ci udowodnić, że szaman w dżungli brazylijskiej nauczył się z jakiejś książki swojej tradycji, a może szaman syberyjski nauczył się swojej tradycji od radzieckich uczonych, a może szaman inuitów zobaczył jakiś film o swojej kulturze, buszmen przeczytał o sobie w gazecie lub necie, człowieku ci ludzie jak już to mieszkają w mieście to od dwóch pokoleń, jak myśkisz jak dalekjo odeszki od swoich korzeni, czy myślisz, że ja sobie wymyślam lud dowiaduje się z miesięcznika "wróżka", jaki zapach po sobie zostawia zmora, jak się zachowywać w codziennych sytuacjach, gdzie sakrum i profanum jest o krok od siebie
Tak do końca nie jest pewne w, których wojnach po, której stronie walczyli nasi przodkowie

Post Śr maja 19, 2010 11:41 pm

[...]

ilu istnieje prawdziwych tradycyjnych szamanów syberyjskich albo buszmeńskich, a ilu to oszustów i nawiedzonych njuejdżowców? weź podaj jakieś argumenty (nie ad personam jeśli łaska :D)... albo przenieśmy się do KOSZA to się wyżyję :D

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Pn maja 24, 2010 8:10 pm

Proszę nie krzywdż mnie za to, że ty nie masz tradycji ;) , to nie moja wina, ale jeśli będziesz się starał możesz ją otrzymać...

Post Pn maja 24, 2010 10:38 pm

Proszę nie krzywdż mnie za to, że ty nie masz tradycji , to nie moja wina, ale jeśli będziesz się starał możesz ją otrzymać...

pisz na temat wed to raz - zwłaszcza ze jest już odpowiedni wątek w koszu
dwa: nie zazdroszczę ci tradycji niezależnie z jakiej się wywodzisz (pochwal się może?)
trzy: nigdy nie starałem się o tradycję i nie zamierzam

uważam , że nie ma znaczenia czy i jaką tradycję otrzymałeś, jakie inicjacje otrzymałeś ale to co umiesz. Jeśli twoje umiejętności sprowadzają się do gadania o szamanizmie i rozwoju duchowym to do dupy z taką tradycją :P

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr sie 04, 2010 3:35 pm

Re: Tradycja - "swojska" czy obca?

Sporo ostatnio czytam wywiadów z szamanami :) Wielu z nich twierdzi że korzystanie z tradycji, dajmy na to, plemienia Kuna ma jakikolwiek sens wyłacznie wtedy gdy jako szaman planujesz mieszkać w wiosce Kuna. Nie ma sensu mieszkając w europie i tam działając jako uzdrowiciel podszywać się pod indianina, bo Twoi pacjenci i tak nie znają tej kultury...

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Śr sie 04, 2010 5:14 pm

swego czasu tez sporo czytalam o szamanach i wnioski jakie wyciagnelam sa takie, ze oni wszedzie dzialaja na podobnych zasadach. istota szamanizmu jest wszedzie taka sama, różnice są w otoczce, ktora tworzy tradycja. otoczka ma byc zrozumiala dla tych ktorzy szamanami nie sa i ma ich przekonac o tym ze to co robi szaman naprawde dziala. mozna pracowac bez stroju i bez gadzetow szamanskich, tak naprawde one nie sa potrzebne. tyle ze w oczach przecietnego czlowieka szaman ktory ma wiecej gadzetow jest wiekszy, wiecej potrafi, bo cala ta otoczka robi wrazenie profesjonalizmu. a poniewaz wazne jest aby osoba dla ktorej wykonuje sie dzialania szamanskie wierzyla ze one jej pomoga to jak widac otoczka jest istotna. my nie mamy szamanskiej kultury dlatego probujemy nasladowac innych i przeszczepiac na swoj grunt cos co nie zawsze do konca rozumiemy. dlatego jestem za tym zeby tworzyc swoj szamanizm, swoja wlasna otoczke, ktora pasuje do kultury w ktorej zyjemy.

Post Śr sie 04, 2010 8:10 pm

dlatego jestem za tym zeby tworzyc swoj szamanizm, swoja wlasna otoczke, ktora pasuje do kultury w ktorej zyjemy.

Przede wszystkim dlatego słowiańscy szamani (wołchwowie) powinni tworzyć swój szamanizm, ponieważ tak najprawdę nie wiemy, jak wyglądała jego otoczka w czasach życia plemiennego na naszych ziemiach; wiedza ta została zatarta przez wpływy chrześcijańskie. Są tylko drobne wmianki, kilka wskazówek, parę roślin. Ale do wszystkiego powinno tworzyć się samemu. Albo jeszcze lepiej, tak czysto hipotetycznie: może przywołać ducha wołchwa, który przekazałby swoją wiedzę? ;)

Swoje zdanie wypowiem na ten temat dosadnie: wydaje mi się czystą głupotą wyszukiwać jak "najfajniejszej" kultury, do której będzie się dostosowywać. Siłą szamana są przodkowie, a więc sam SZACUNEK zobowiązuje do pokochania własnej, rodzimej tradycji. I nie tylko szamana, ale każdego, kto szanuje swoich przodków. Przeciętny człowiek jednak po prostu powinien ich mieć w pamięci, natomiast szaman przy sobie na każdej płaszczyźnie. Wiedza o naszej etniczności jest minimalna, ale, porównując ją do puzzli, da się złożyć z niej obrazek. Bo wszystko jest, tylko w strzępach. Trzeba tylko podjąć trud ułożenia tego w całość.

Taka jest własnie tendencja polaków: swego nie znamy, a doszukujemy się jak najbardziej egzotycznych kultur, w które staramy się wczuć. Wyszukujemy cudowne, magiczne rośliny z drugiego końca świata, kiedy codziennie depczemy po, w naszym mniemaniu, chwastach. Szukamy czegoś wysooooko w górze, nie zwracając uwagi na to, co mamy dookoła siebie.

Tak

Post Pt sie 06, 2010 4:46 am

Tradycja - "swojska" czy "obca"?
I tylko tyle do wyboru!? :glupek2:

Ani taka, ani taka - własna.. Twój szamanizm osadź w Twojej tradycji. W tej ścieżce, którą podążasz Ty..

To Ty śnisz. Śnij jak zechcesz. Jak lubisz najbardziej.. I czerp skąd tylko zechcesz - to Twój sen.

..ale pamiętaj, że będziesz tym bardziej skuteczny im bardziej Twój sen pokrywa się ze snami Twojego otoczenia.. im lepiej komponuje się z lokalną kulturą, tradycją, wierzeniami..

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Pt gru 03, 2010 2:53 am

Ja się w ogóle zastanawiam czy da się wejść w jakąś tradycję obcą jak w nową skórę nie żyjąc w niej, nie rozumiejąc jej.Można conajwyżej łyknąć obcą tradycję w mocno okrojonej pigułce.Tak ma się rzecz choćby z Huną aspirującą do miana nastepczyni szamanizmu hawajskiego.Trzeba dodać, że w przypadku Huny jest to pigułka nie dośc, że okrojona to jeszcze zmodyfikowana. Bo Long i King z Aumakua, będącego z definicji "duchem opiekuńczym, duchowym przodkiem" zrobili jakieś mgliście nieokreślone Wyższe Ja:D. Historie o Mu, Lemurii itp. zawarte w ksiązkach tych panów w ogóle pominę milczeniem:D

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Pt gru 03, 2010 11:59 am

ja jestem za rozgraniczeniem technik z danej tradycji, a samej tradycji.
to upraszcza.

Powrót do TRADYCJA