Forum SHAMANIKA szamanizm-ezoteryka-śnienie • Zobacz wątek - Tabu totemu

Tabu totemu

Duchy totemiczne, będące strażnikami, przewodnikami i opiekunami szamana. Nawiązywanie kontaktu, praca z nimi i indywidualne doświadczenia.

Moderator: Kapelusznik

Post Wt sty 22, 2008 2:31 am

Tabu totemu

Niewiele osob wie, o zwiazanych z totemem tabu: czyli nakazach i zakazach, ktorych rpzestrzeganie chronilo mistyczna wiez czlowieka ze zwierzeciem.
Po pierwsze, czlowiek posiadajacy opieke danego ducha, nie mogl nigdy pozwolic, by przedstawicielowi gatunku ktorym opiekowal sie jego totem stala sie krzywda. Takze byl zobligownay do pomagania tym zwierzetom w potrzebie.

Waznym zakazem jest spozywanie totemu, pod jakakolwiek postacia. Byloby to ciezkie zniewazenie ducha. Tak samo jak nie wolno jesc totemu, nie wolno takze uzywac jego skory, kosci etc. Chyba, ze otrzymalo sie je od niego, w celu wzmocnienia wiezi z nim (np szamani majacy zwiazek z jaguarem chodzili czasem w ejgo skorach). Jednak wtedy takie elementy stroju mialy charakter sakralny i nie byly noszone na codzien.

W niektorych kulturach, np u Aborygenow, istnial takze zakaz malzenstw miedzy osobami o tym samym totemie. Jednak to tabu mozna zlozyc na karb skomplikowanego systemu matrymonialnego tej spolecznosci. I jest ono raczej wyjatkiem niz regula.

Niemniej tabu zwiazane z zakazem krzywdzenia i spozywania totemu, oraz nakaz szanwoania go i pomocy mu w potrzebie nadal jest istony i powinien byc przestrzegany.

Post Wt sty 22, 2008 12:03 pm

Strzygon napisał(a):Tak samo jak nie wolno jesc totemu, nie wolno takze uzywac jego skory, kosci etc.

Witam moim totemem ktory mnie wybral jest pajak, myslalem sobie ostatnio, ze jesli moje pajaki beda wieksze i beda zrzucac stara skore tzw. wylinke. Zrzuca tez zeby, ktore beda dosc pokaznych rozmiarow bo od 3 do 5 centymetrow. I chcialbym zrobic sobie naszyjnik z tych zebow jako wzmocnienie wiezi z totemem.

Dzis spytam totem o pozwolenie ale nie wiem jak odczytywac znaki, napiszcie prosze jak odczytac pozwolenie a jak zakaz. Ewentualnie napisze jakie znaki otrzymalem i wy pomozecie mi je odczytac.

Pozdrawiam.

Post Wt sty 22, 2008 1:12 pm

Myślę ze dość ewidentnym znakiem na nie było by nieznalezienie tych zębów ;)

Post Wt sty 22, 2008 1:58 pm

Nocny_Wyjec te zeby zawsze sie znajdzie bo sa umocowane do reszty skory i nie ma mozliwosci ich przeoczyc, w pokoju mam porozstawiane stare skory pajakow i ostatnio rodzice mysleli ze to sa zywe pajaki.

Ksztalt zrzucanej skory jest bezwatpienia oddaniem ksztaltow i rozmiarow poprzedniej wielkosci pajaka.

A skoro tak to mozna to uznac za zbeszczeszczenie starego wygladu pajaka, odrywajac zeby od reszty skory.

Chyba jednak nie bede robil naszyjnika z zebow, bo bylo by to wyrazem braku szacunku do ducha.

Takie jest moje zdanie, prosze o poprawienie jesli sie myle.

Post Wt sty 22, 2008 3:39 pm

<Shaman= napisał(a):Nocny_Wyjec te zeby zawsze sie znajdzie bo sa umocowane do reszty skory i nie ma mozliwosci ich przeoczyc, w pokoju mam porozstawiane stare skory pajakow i ostatnio rodzice mysleli ze to sa zywe pajaki.
No ja myślę że to nie podważa tego co napisałem...
<Shaman= napisał(a):Ksztalt zrzucanej skory jest bezwatpienia oddaniem ksztaltow i rozmiarow poprzedniej wielkosci pajaka.

Bez wątpienia.
<Shaman= napisał(a):A skoro tak to mozna to uznac za zbeszczeszczenie starego wygladu pajaka, odrywajac zeby od reszty skory.

Czemu?
<Shaman= napisał(a):Chyba jednak nie bede robil naszyjnika z zebow, bo bylo by to wyrazem braku szacunku do ducha.

Takie jest moje zdanie, prosze o poprawienie jesli sie myle.

Masz racje... Ale jeśli stwierdzisz, ze naszyjnik z zębów będzie doskonałym sposobem na wykorzystaniem daru to też będziesz mieć racje. Myślę, ze jeśli coś się otrzymuje od ducha, to warto włożyć trochę wysiłku i własnej pracy by stworzyć coś, co będzie dziełem wspólnym.

Post Wt sty 22, 2008 3:53 pm

Wiesz, taki naszyjnik, jesli otrzyamsz pozwolenie, mzoe byc tez dowodem tego, iz duch darzy cie szczegolnymi wzglendami.
Na pewno jednak najpeirw powinnismy patrzec na kontakt z totemem i sprawy sacrum a pozniej zas na to ze "chcemy zrobic naszyjnik", dlatego dobrze, ze bardziej zastanawiaja cie one, niz kwestia materialna.
Mysle, ze moglbys zapytac po prostu ducha pajaka o to i pomedytowac nad tym. Jesli otrzymasz znak, bedzie on jasny. Przynajmniej ja zawsze potrzymywalem jasne znaki. Niemniej trudno mi go przewidziec. To moze byc sen, wizja, silne uczucie lub zdarzenie w zyciu. Wiec nalezaloby miec oczy szeroko otwarte. ;)

Post Cz sty 24, 2008 10:00 am

Od momentu gdy spytalem ducha o zrobienie naszyjnika z zebow jednego z moich pajakow.

Pajak do ktorega maja nalezec zeby zaczal dziwnie sie zachowywac, jeszcze nigdy tak nie robil jak teraz.

A mianowicie wychodzi na swoja kryjowke kladzie sie na karapaksie (plecy) i gryzie wieczko od pojemnika.

Nie wiem co to moze oznaczac. Jakis znak od ducha??

Czy moze zwariowal, mial ciezki poczatek zostal przysypany ziemia podczas transportu do mnie jako mlody pajak i bylo z nim bardzo zle, ledwo przezyl i od tego momentu z kazdym dniem stawal sie coraz bardziej agresywny.

Najbardziej mnie dziwi fakt ze gryzienie pojemnika zaczelo sie na drugi dzien od momentu gdy spytalem ducha o pozwolenie.

Co radzicie??

Post Cz sty 24, 2008 12:28 pm

Nie wiem, nie znam się na pająkach. Może ci chce pokazać żebyś odwrócił swoje życie do góry nogami i gryzł pręty klatki którą ci zafundowało społeczeństwo? A może po prostu ma jakąś wbite...
Obserwuj, ucz się, ale proszę. Nie egzaltuj się tym tak bardzo, bo ty i twoje emocje względem pająków to nie cały świat.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Cz sty 24, 2008 3:28 pm

Nocny_Wyjec napisał(a):Nie egzaltuj się tym tak bardzo, bo ty i twoje emocje względem pająków to nie cały świat.

Czemu nie? w końcu to forum służy wymianie informacji i zdobywaniu wiedzy. To, że ty Wyjcu dostajesz białej gorączki na słowo "pająk" nie znaczy, że wszyscy tak mają :D

<Shaman= napisał(a):Nie wiem co to moze oznaczac. Jakis znak od ducha??

Nocny Wyjec ma rację, staraj sie poznac "język pająka", by wiedzieć co chce ci przekazać. Niekoniecznie musisz obserwować pająki, bo zrobi ci się z tego wróżenie typu: "zdaję pytanie" - pająk macha przednimi odnóżami - odpowiedź. Totem przejawia się nie tylko w formie żywych zwierząt, ale też w zjawiskach, o których pisał Strzygon w dziale Zwierzęta Mocy w temacie dotyczącym pająka, w twoim sposobie postrzeganai rzeczywistości, itp.

Tabu totemu ma kilka zasad. Niej jest to skomplikowane, więc nie komplikujmy sobie życia doszukując się rzeczy, których nie ma :wink:
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Cz sty 24, 2008 4:07 pm

Chodzi mi raczej o zdobycie dystansu do tego co się robi, wydaje mi się, że zbytnie egzaltowanie się czymś nie ułatwia obiektywnego spojrzenia na sprawę.
Osobiście preferuje naukę poprzez przyjmowanie pewnych zachowań do siebie a nie nagłaśnianie ich do poziomu gdy stają się hałasem. Jak ze słuchaniem muzyki, gdy jest zbyt głośna psuje słuch.

Post Cz sty 24, 2008 4:52 pm

Nie wiem, osobiscie nie uslyszalem zadnego halasu, tylko pytanie. To chyba dobrze z ektos pyta, prawda? W koncu to forum po to jest.

Z exaltacja mozna sie zgodzic, kazda przesada szkodzi. Jednak czasami emocje sa potrzebne, bowiem pozwalaja nam rozrozniac takze znaki wazne od neiwaznych. Czesto sie "czuje" ze jakis znak jest istotny.

Natomiast jesli o twoje pytanie Szaman chodzi - mi takze trudno powiedziec, nie znam sie az tak na pajakach. Mysle, ze wiekszosc osob ma racje radzac ci poznanie ejzyka pajaka i wsluchanie sie w niego. Takie sprawy tez czesto sa bardzo osobiste i czasami to my sami musimy odnalezc znaczenie pewnych zdarzen. Trudno sie wtedy ogladac na innych...

Powrót do TOTEMY