Kobry

Zgłębiamy ulotny język snów. Dział, w którym można opisać swój sen i porozmawiać o jego symbolice.

Moderator: Kapelusznik

Post Wt sie 26, 2008 12:28 pm

Kobry

Niestety nie pamiętam całego snu, bo mi się przyśnił jakiś czas temu i nie zapisałam (albo zapisałam i nie wiem gdzie). Jednak został mi taki bardzo wyraźny motyw, który wczoraj do mnie wrócił:
Idę ścieżką wśród paproci i jakichś mokradeł, a po obu stronach, wzdłuż ścieżki wije się mnóstwo węży. Bez lęku wchodzę na ścieżkę z wężami, a one podnoszą głowy w moim kierunku - okazuje się że to kobry koloru beżowego z czarnymi "okularami" na płaszczach, a kiedy przechodzę obok nich pochylają głowy (tak, że widzę ich kaptury z góry). Czuję się wśród nich absolutnie bezpiecznie.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Wt sie 26, 2008 5:49 pm

Wąż to zwierze mądrości. Kobra to symbol władcy. Dobry sen.
Nie pamiętam co oznacza kobra w buddyzmie czy hinduizmie, ale jeśli wziąć pod uwagę historię buddy, kiedy to wielka kobra rozłożyła swój kaptur nad medytującym Siddharthą, to kobra może też być symbolem bezpieczeństwa i ochrony.
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Śr sie 27, 2008 3:06 am

Dzięki, Dream - było właśnie w tym też poczucie mocy.
Ale symbolika węży na wschodzie nie jest taka jednoznaczna. W hinduizmie kobra jest ponoć symbolem boga Siwy, w buddyzmie w niektórych historiach węże to nagi - symbol ciemnych sił (jak w przypowieści o wprowadzaniu buddyzmu do Tybetu). Ale te same węże -nagi to też demony-bóstwa wodne, które bywają strażnikami dharmy.
(tu jest dobry art o wężach w buddyzmie: http://www.magura.art.pl/buddyzm/snake.html )

Post Śr sie 27, 2008 11:16 am

zjawa realna, niemniej Nagah tez maja podobna symbolike - jako istoty chtoniczne zwiazane z wodami podziemnymi, a jednoczesnie wlasnie straznicy dharmy. Z tego co pamietam jakistam 8 wladcow Nagah strzeze odpowiednich tajemnic, czy cos w te manke... Symbolika jest wiec jak dla mnie podobna.
Weze sa zwiazane wlasnie z madroscia wynikajaca z podswiadomosci. Kobra dodatkowo ejst tez symbolem mocy, panowania (ureusz) ale i niebezpieczenstwa - dla tych ktorzy stoja na jej drodze. Jest wiec tez ostrzezeniem dla duchowych przeciwnikow osoby, ktora wspomaga moc kobry.

Post Śr sie 27, 2008 1:48 pm

O właśnie, a co ciekawe ten sen o kobrach był jakoś w czasowych okolicach pewnej ważnej wizji związanej z tantrą - czuję ten związek dosyć wyraźnie.
Węże też są związane z energią kundalini, która tradycyjnie jest przedstawiana jako wąż śpiący przy czakrze podstawy, który budząc się wije się ku górze. Swojego czasu miałam sporo snów z wężami osaczającymi mnie, tak że nie mogłam uciec w żadną stronę.

Post Śr sie 27, 2008 2:09 pm

Nie jest tak, że w Egipcie u faraonów na koronie w miejscu trzeciego oka umiejscowiona była kobra - ureusz, jako strażnik? Mogła by się więc ściśle wiązać z energią kundalini biegnącą od podstawy do czak wyższych i jako strażnik.

Post Śr sie 27, 2008 3:17 pm

I wlansie byla tez symbolem niebezpeiczenstwa - ostrzezeniem przed stawaniem faraonowi na drodze. :>

Powrót do SYMBOLIKA