Smok w mitologii i jego symbolika


Teoria nauki o wierzeniach ludzkich - problematyka i zagadnienia związane z religioznastwem, mitologią, kulturoznastwem, lingwistyką kulturową etc.

Moderator: Kapelusznik

Avatar użytkownika

Dżabersmok
Dżabersmok

Posty: 1291

Dołączył(a): Śr gru 05, 2007 5:31 pm

Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post Wt lis 24, 2009 8:56 pm

Smok w mitologii i jego symbolika

Śledzę ostatnio symbolikę smoka w mitologii. Bardzo często powtarzają się motywy:

Smok jako strażnik, najczęściej skarbu:
Sagara (buddyzm), bodhisattwa w postaci smoka, strzeże pereł (symbol czystości)
Stihi (Albania), żeński smok ziejący ogniem
Fafnir, strzeże skarbu Nibelungów, zabity przez Sigurda (Zygfryda)
Python (Grecja) syn Gai, strażnik wyroczni w Delfach, zabity przez Apollona (światło)
Ladon - strzeże drzewa rodzącego złote jabłka w ogrodzie Hesperyd.

Smok zabity, pokonany
Fafnir i Sigurd
Python i Apollon
Szatan i Michał
Tiamat i Marduk
Midgardsorm i Thor (tu śmierć obu)
Smok i Jerzy

Smok w mitologii często dysponuje mocami żywiołów - ognia, burzy, wody
Związany jest z wężem. Jego przeciwnikami są moce, które związane są ze słońcem, światłem i porządkiem. Jako taki przedstawiany jest w postaci sił chaosu (Tiamat) i ciemności (Szatan, nie mylić z Lucyferem, który właśnie jest światłem).

Zastanawia mnie też analogia mitu o Tiamat i Marduku a mit stworzenia - zabicia olbrzyma Ymira przez trzech bogów. W obu przypadkach z częsci zabitego tworzy się nowy porządek.

W mitach oczywiście smok często jest w opozycji do miłościwie nam panujących bogów (boga). Więc na ile jest on "zły" trzeba się domyślać z kontekstu. Wiadomo - propaganda. Przykład Nidhogga i Tiamat.
Generalnie schemat jet taki - smok strzeże skarbu, pojawia się bohater, zabija go, do końca sceny radość i złota era. No i przez powiązania z wężowym plemieniem jest to element podwójnie podejrzany i niepoprawny politycznie.

Niewątpliwie smok dysponuje wielką mocą i mądrością. Przykład. Spójrzcie na symbole tej ikonie. Astaroth - książę piekielny, wstrętny anioł; siedzi na smoku i trzyma w szponach węża. Przenika na wskroś przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, nic nie jest przed nim ukryte. Patron sztuk wyzwolonych. (za "Leksykonem Bóstw i Demonów ", Manfred Lurer).

Smok wiązany jest z mocami pierwotnymi, panującymi przed bogami. Są to siły chaosu, natury, żywiołów.
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Pn gru 07, 2009 9:39 pm

Dobra, wyjdzie troche feministycznie, ale i tak wchodzimy w ere wodnika – androgyna, wiec nikt chyba nie bedzie mial mi za zle : >
A nawet zrobie dwa posty, zeby jeden nie byl zbyt dlugi.


Związany jest z wężem.


W tych kulturach gdzie nie mieli smoka w mitach, jego funkcje spelnial waz.

jego przeciwnikami są moce, które związane są ze słońcem, światłem i porządkiem. Jako taki przedstawiany jest w postaci sił chaosu (Tiamat) i ciemności (Szatan, nie mylić z Lucyferem, który właśnie jest światłem).


Wrazenie mam ze naprawde negatywne znaczenie smoki przybraly w sredniowieczu, ktore bylo epoka represyjna dla seksualnosci i kobiet w szczegolnosci. Wczesniej np w rzymie zyly smocze istoty drakonie, mieszkaly pod ziemia, spelnialy pozytywne funkcje, glosily wyrocznie (smocza madrosc) i czuwaly nad urodzajem.

Zastanawia mnie też analogia mitu o Tiamat i Marduku a mit stworzenia - zabicia olbrzyma Ymira przez trzech bogów. W obu przypadkach z częsci zabitego tworzy się nowy porządek.


Czesto zwiazany z urodzajem lub jego brakiem, a takze z dynamika susza – burza. Rzymskie drakonie czuwaly nad rodzajem. Sumeryjski bóg Dummuzi – umieral w okresie suszy i budzil sie po niej.

Smoki są bardzo stare ale tez kojarze cos z ich niesmiertelnoscia lub nieustannym odradzaniem. Podobnie jak waz ktory sprawial takie wrazenie przez zrzucanie starej skory. Wspomniany Dummazi odradzal sie, a starogermanski Nidhöggr zginie wprawdzie w czasie ragnaroku ale tylko po to by na nowo powstac.

Ogolnie smoki byly zabijane. Bo takie przerazajace. Robili to rycerze w slniacych zbrojach. Nagroda czesto byla piekna dziewica, corka krola.

Analogie ktore widze: smok, czyli pra-stara zenska energia zostaje dobity przez jakiegos dresa i chama w zbroi. Zly smok zostaje zastapiony posluszna (dziewica) dobrze urodzona panienka. Smoki potrafia latac – sa wolne i potezne, panienka z basni siedzi na wiezy, placze, plecze warkocze. I ta zamiana poteznej, wyzwolonej kobiecej energii na potulne, slabe cos tez jest rodzajem ustanowienia nowego porzadku. (sorry za feminizm : >)

Generalnie schemat jet taki - smok strzeże skarbu, pojawia się bohater, zabija go, do końca sceny radość i złota era. No i przez powiązania z wężowym plemieniem jest to element podwójnie podejrzany i niepoprawny politycznie.


Smok, podobnie jak waz, jest symbolem przebudzenia kundalini. Nie dziwi juz czemu byl stworem bardzo niebezpiecznym i w dodatku zadal ciagle nowych dziewic (i owiec) do pozarcia, pustoszyl krolestwo.
Przebudzenie kundalini jest procesem niebezpiecznym, dopiero okielzniecie go pozwala na szczescie. Nasuwa sie porownanie do sidhi – magicznych mocy, ktore w wyniku przebudzenia kundalini zaczynaja sie pojawiac. Jednak nie nalezy sie zwiesc i cieszyc nimi, bo sa jak skarby – pulapki, a smok czyha w zanadrzu. Trzeba kontynuowac praktyki, ktore doprowadzily do przebudzenia plus dodatkowo cos co pozwoli sie opanowac i opanowac te moce. Wtedy na stale je posiadziemy – czyli te skarby.
Na obrazach smoki sa przedstawiane wsrod blyskotek i skarbow, maja tez opinie madrych i starych. Skarby ktorych strzega tez dotycza w gruncie rzeczy madrosci i wiedzy a takze powodzenia, ktore mozna dzieki tym przymiotom osiagnac.


Niewątpliwie smok dysponuje wielką mocą i mądrością.


To są własnie te skarby, ktorych strzeze: sw. Graal, zlote runo, dziewica.
Symbolizuja bogactwa duchowe – ukryte skarby duszy, np idealna milosc, zbawienie itd.


Smok wiązany jest z mocami pierwotnymi, panującymi przed bogami. Są to siły chaosu, natury, żywiołów.


Jest to zdecydowanie energia zenska, lecz bardzo stara – prastara. Kojarzy mi sie z boginia matka, ktora wylonila sie z othclani i zniebytu stworzyla byt. Po niej przyszli bogowie, ktorych znamy z historii. Stad Tiamat itd.
Przeraza, kiedy nie chcemy jej zaakceptowac i zintegrowac w sobie. Nie jest bowiem taka zla, podobnie jak kundalini – to naturalna sila, ktora nalezy poznac by zyc w zgodzie i czerpac z tego zyski. Walka i zwyciestwo jest prawie niemozliwa, a poza tym to jak podcinanie galezi na ktorej sie siedzi.


JUNG
Ogolnie kundalini to te sily witalne w czlowieku, ktore zle skierowane moga doprowadzic do zametu wiekszego niz praktyka necronomikonu.
Dla Junga walka ze smokiem byla symbolem walki miedzy ego a regresywnymi silami ludzkiej psychiki, siegajacymi do archetypow i pamieci pra-czasow. Ogolnie biorac kojarze to z silami przedwiecznych z necronomiconu : ) .
Wg Junga mamy 5 typow bohatera, sieroty, meczennika, wedrowcy, wojownika i maga. Kazdy z nich oznacza kolejny etap rozwoju na drodze indywiduacji. Cechuje ich wiele roznic w postawach mi.n wobec smoka.

Sierota dążący do bezpieczeństwa, ma niekontrolowane lub sparalizowane emocje, szuka opiekuna, autorytetu, wybawiciela itd. Obawia sie wyzysku i opuszczenia. Zaprzecza istnieniu smoka a jednocześnie oczekuje na ratunek.
Męczennik charakteryzujący się dobrocią, troską i odpowiedzialnością, zaspokaja żądania smoka lub poświęca siebie, aby ratować innych. Praca jest nieprzyjemna, ale pracuje dla innych. Wierzy, ze lepiej dawac niz brac, ze wieksza cnota jest byc biednym niz bogatym itd. Negatywne emocje wypiera ze swiadomosci by nie ranic innych. Ofiarowuje bogu cieprienie, obawia sie gruboskornosci.

Niezależny i samodzielny Wędrowiec ucieka przed smokiem. Samotnie poszukuje boga, bada nowe idee, chadza wlasnymi sciezkami, istnieje sam dla siebie. Jest stoikiem, nie ufa specjalistom, sam dba o swoje potrzeby, zdrowie fizyczne, psychiczne itp, w pracy szuka powolania, potrafi poswiecic pieniadze dla niezaleznosci.

Wojownik, którego cechą jest siła i skuteczność zabija smoka. Jest to osoba ktora kontroluje siebie lub innych, wypiera z nieswioadomosci swoj cien. Przyjmuje rezim by postawic na swoim. Pracuje ciezko by osiagnac nagrode, narzuca sobie dyscypline, chce np byc bogaty itd. Uczy sie przez wspolzawodnictwo. Walczy z wrogami, szuka przeciwnikow. Jest stanowczy, przebiegly, odwazny, pewny siebie. Boi sie slabosci i nieskutecznosci. Nawraca innych, narzuca im duchowy rezim, manipuluje ludzmi, chce ich zmieniac dla wlasnej przyjemnosci.

Mag, czyli najwyzszy wg Junga poziom rozwoju, charakteryzuje sie autentyzmem, rownowaga, towrzyszy mu szczescie i obfitosc. Praca jest dla niego nagroda sama w sobie, pracuje z powolania. Nie oszczedza, bo dobrze sie czuje z kazda iloscia pieniedzy. Obawia sie rozkojarzenia, powierzchownosci, wyobcowania. Nie wypiera sie negatywnych emocji, uczy od siebie i innych. Szanuje roznice zdan, potr4zebuje zwiazkow partnerskich. Doswiadcza Boga we wszystkim i szanuje odrebne drogi doswiadczenia swietosci (a wojownik narzucal wlasny system..) Nie zabija smoka ale się z nim utożsamia.

(ps chcialabym zedytowac poprzedni post bo malo czytelnie sie posklejal)
Avatar użytkownika

Dżabersmok
Dżabersmok

Posty: 1291

Dołączył(a): Śr gru 05, 2007 5:31 pm

Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post Pn gru 07, 2009 10:51 pm

siedem bram napisał(a):Wczesniej np w rzymie zyly smocze istoty drakonie, mieszkaly pod ziemia, spelnialy pozytywne funkcje, glosily wyrocznie (smocza madrosc)

W Delfach była wyrocznia na tyle sławna, by władcy innych państw radzili się Pytii. Wyrocznia ta związana była z Apollonem - zabójcą Pythona. Czy to nie zastanawiające, że wieszczki nosiły imię pochodzące od smoka?
siedem bram napisał(a):Ogolnie kundalini to te sily witalne w czlowieku, ktore zle skierowane moga doprowadzic do zametu wiekszego niz praktyka necronomikonu.

Zgadza się. Doświadczyłem na własnej skórze.
(ps chcialabym zedytowac poprzedni post bo malo czytelnie sie posklejal)

Zedytuj i wklej jeszcze raz, a ja poprzedni usunę. :)
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Pt lip 23, 2010 12:12 pm

Re: Smok w mitologii i jego symbolika

W mitologii Słowian smok był przeciwnikiem Gromowładcy. Był współtwórcą Świata.
Mieszkaniec wodnych otchłani, władca magii. W innych wersjach mitu rolę smoka pełnił Weles.
Inną postacią wężową u Słowian trudną do jednoznacznego określenia był Żmij, raz kojarzony z obrońcą człowieka, domu. Raz z królem węży ze złotą koroną na głowie. Pokonawszy go dostawało się liczne skarby. Był niebezpieczny, gwizdem przywoływał swoje wężowe sługi do obrony.

Powrót do RELIGIOZNAWSTWO OGÓLNE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cronŚnienie - rozwój - warsztaty

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO
Time : 0.163s | 15 Queries | GZIP : Off