współpraca

Dyskusje o praktykach szamańskich i neoszamańskich. Miejsce, gdzie można podzielić się własnymi doświadczeniami, lub zapytać o radę.

Moderator: Kapelusznik

Post Śr gru 17, 2008 12:28 am

współpraca

mam czteroosobową grupę i chciał bym z nimi pracować... jeśli będziecie tak łaskawi i 'podsuniecie" mi jakieś sposoby i pomysły na realizacje takiego pomysłu...
przyznam że nawet nie wiem od czego zacząć.. ale to mnie nie zniechęci! oj nie :D
na razie podsunąłem im proste ćwiczenia medytacji i namawiam do wizualizacji(ćwiczeń)...

POMOCY!!! :P

Post Śr gru 17, 2008 11:36 am

Fajnie, że masz w ogóle kogoś, z kim masz to robić :) Ja takiej komfortowej sytuacji nie mam.
Jakkolwiek, dobrze jest sprawdzić, na jakim oni wszyscy są poziomie, czy mieli kontakt z okultem i co umieją. Czaisz, można robić bardziej zaawansowane praktyki z kimś, kto więcej umie.
Po drugie zapytaj się, czym się interesują, czy magią ceremonialną, chaosem albo szamanizmem. Ja mam u siebie np znajomego, który swojego czasu interesował się szamanizmem i od czasu do czasu wymieniamy doświadczenia.
Następna sprawa, istnieje wiele praktyk grupowych, które są udostępniane za darmo, np. na stronie Hine'a(Carrolla nie polecam). Istnieje też wiele książek o pracy grupowej, jak np. "Warsztaty szamańskie" Józwiaka. To naprawdę sporo zależy od tego, czym się interesujecie, ale jeśli wszyscy dopiero zaczynacie, to proponowałbym właśnie neoszamanizm w wydaniu Hine'a. Hine ma bezpieczne praktyki, które mogą być bez problemu ruszane przez nowicjuszy. Także praca z duchami lasu(tylko uważać, do jakich miejsc się lezie, bo nie wszystkie lasy są przyjazne :P)
Tak więc ciężko trochę mi powiedzieć, co dokładnie możecie mieć, jeśli nie wiem, czym się interesujecie. Generalnie jak zbadasz poziom grupy i jej zainteresowania, to możecie zacząć szukać czegoś odpowiedniego dla Was.
Po pewnym czasie zresztą wypracujecie własny tok nauczania i pracy; przykładowo, będziecie spotykać się co tydzień na 3-4 godziny i coś robić. Jeżeli faktycznie włożycie w to pracę, to zgracie się i te spotkania zaczną dawać radę. I to jest właśnie najważniejsze, czyli znaleźć własną metodę i łapnąć ścieżkę, po której ona powinna iść.
Edukacja w gr upie zresztą ma takie zalety, że nie ma się takich diabelnych problemów finansowych, jak w pojedynkę, bo instrumenty i przyrządy mogą być grupowe, a cena książki podzielona przez ileśtam maleje. Najbardziej kłopotliwa jest kwestia zgrania się. Potem już idzie spoczko :P
Tak więc, powtarzam: Połapać się co komu potrzeba i zacząć wypracowywać swój styl.

Post Śr gru 17, 2008 1:10 pm

Jesli chodzi o neoszamanizm to ja polecam ksiazeczke "Szamanizm w praktyce" Roberta Palusinskiego - sa tam rozne podstawowe, proste i moim zdaniem bezpieczne, cwiczenia.
Ciekawa lektura (tez z cwiczeniami) jest tez ksiazka Arnolda Mindella "Psychologia i szamanizm"

A sam musze w koncu siegnac to tego Hine'a ;)

Post Śr gru 17, 2008 1:40 pm

Jelonek - zbadaj co reszta chce robić i niech się też zaangażują w tworzenie "programu" :) Po co chcesz to brać na siebie skoro też nie masz doświadczenia?
Każdy z was pewnie ma nieco odmienne zainteresowania i zdolności - na początku warto je po prostu poznać.

Post Śr gru 17, 2008 2:11 pm

taki niby podział mamy bo szanowne dziewczęta zaczęły trochę czarostwa ja studiuje szamanizm od jakiegoś czasu a kolega właściwie nie potrafi nic... wyszła śmieszna sprawa bo się ukrywaliśmy przed sobą wszyscy nawzajem niedawno tak wszystko ujrzało światło dzienne :D
tak jak mówicie już zaczęliśmy się oswajać ze sobą i przebywamy razem sporo czasu...
jak będą nowe wieści to dam znać :P

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Śr gru 17, 2008 3:48 pm

Ja bym dorzucił ostrzeżenie. Pisałem już o tym w innym temacie odnośnie grupy shamanikowej - http://forum.shamanika.pl/viewtopic.php?t=655 więc część możecie też odnieść do siebie. Wystrzegajcie się autorytaryzmu. W grupie powinien istnieć podział funkcji i ról, dzięki czemu grupa działa sprawniej i unika się konfliktów na tym polu. Unikajcie sekt o charakterze okultystycznym, bo te szkolenia magiczne itp programy wsparcia wykorzystują tylko do indoktrynacji (o czym wspomniałem już tobie na privie ;) ).
Jeśli mieszkacie blisko siebie to starajcie się spotykać w miarę regularnie, nawet raz na dwa tygodnie. Spotkania najlepiej przygotować wcześniej, np żeby ktoś przygotował wykład albo warsztat, czy też pogadankę, pokaz, w dziedzinie, w której się specjalizuje, albo np streszczenie książki którą czyta. To nie musi być nawet stricte związane z magią, bo najlepiej wszechstronnie się rozwijać.
W małej grupie można wprowadzić coś na zasadzie prawa większości, ale już przy grupie kilkunastoosobowej najlepiej wybrać osobę, która będzie odpowiedzialna za całość, z tym że nie powinna mieć władzy absolutnej, bo to prowadzi do niebezpieczeńst o których wspomniałem w temacie http://forum.shamanika.pl/viewtopic.php?t=655.
Podzielcie się obowiązkami tak, by każdy spełniał się jak najlepiej. Nie ma nic gorszego niż zazdrość w grupie. ;)
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Pt kwi 24, 2009 7:00 pm

zajmuję się orgazmowaniem grupy medytacyjnej w nurcie YB dla ludzi z okolic śląska i zagłębia (sosnowieś, katowieś, etc.)

Jeśli nie jestem pewien czegoś (= czegos nie umiem), sprowadzam kompetentne osoby.

myślę że tak to powinno wyglądać.

jesli mogę cos doradzić, to zadbaj najpierw o własny rozwój, sam nie uważam się kompetentnego w wyjasnianiu wielu rzeczy. i odpowiedz sobie na pytanie czego chcesz tworząc taką grupę, i dlaczego do cholery masz zawracać im głowę ?

co, sami nie moga praktykować ?

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pn kwi 27, 2009 4:18 pm

sosnowiczanin napisał(a):co, sami nie moga praktykować ?

Jedni chcą sami, inni w grupie. W grupie często łatwiej, bo można nie popełniać cudzych błędów. Poza tym praca w grupie jest dla mnie ok, jeśli pozwala na rozwijanie własnej ścieżki a nie narzuca jedną słuszną prawdę. Chyba że zrzesza osoby o podobnych poglądach. :)
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Wt kwi 28, 2009 1:36 pm

W grupie, szczególnie wśród znajomych lub doświadczonych osób, można mieć również większe poczucie bezpieczeństwa, co dla niektórych osób jest na początku bardzo ważne :) grupa zazwyczaj oferuje wsparcie i pomoc, gdy takowa jest potrzebna. Czasem podróże przy bębnie mogą mieć dosyć gwałtowny przebieg, lub wzbudzać w podróżującym strach, a nie wszyscy dobrze sobie z tym radzą - tym bardziej gdy nie mają dużego doświadczenia. Czasem też niektóre osoby mają problem z wyjściem z transu.

Wtedy pomoc członków grupy może być cenna :)

Post Wt kwi 28, 2009 2:01 pm

sosnowiczanin napisał(a):zajmuję się orgazmowaniem grupy medytacyjnej w nurcie YB dla ludzi z okolic śląska i zagłębia (sosnowieś, katowieś, etc.)
(...)
co, sami nie moga praktykować ?

W moim odczuciu wypowiedz nieco... przewrotna :D

Post Wt kwi 28, 2009 6:34 pm

a jak ma wyglądać praktyka grupowa ludzi z odmiennymi poglądami :) ?

btw, wiele ścieżek zachęca do samotności, z jakich powodów więc należy je organizować ?
szamanizm jest wręcz ultra samotniczy, a już zachodni szamanizm z tymi skłonnościami do indywidualizmu to już w ogóle :)

Post Wt kwi 28, 2009 6:38 pm

W sensie tych co maja poglady odmienne od swoich wlasych?
Taka praktyka napewo nie jest latwiejsza, ale czasem dzieki wspolpracy mozna zauwazac pewne odmiennosci we wlasnych pogladach i dazyc do ich uspojnienia.
Tak sobie mysle :D

Post Wt kwi 28, 2009 7:15 pm

a rozmowa zwykła temu nie służy ?

ciągle mi sie wydaje, że rytuał jakiś tam cel powinien mieć. Realizacji tego celu sprzyja
energia, która powinna z sobą współgrać hmmm ? jak to się robi ? np.
z poziomu ciała, są to ćwiczenia fizyczne (Castaneda: efekt masy krytycznej), na innych poziomach
jest podobnie mniej lub bardziej.
no więc to nie jest tak, że na takich praktykach(piszę że to efekt castanedowski, ale pamietam zwrócił na to też uwagę pewien lama przy okazji wykonywania jogi) jest tak że wszyscy robią róbta co chceta.

rytuał również ma taką sekwencję, tworząc swój energetyczny kod.

ale moje podejscie nie ejst nastawione na indywidualizm więc może być niezrozumiałe czemu uważam takie rzeczy za korzystne.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Wt kwi 28, 2009 11:41 pm

sosnowiczanin napisał(a):a jak ma wyglądać praktyka grupowa ludzi z odmiennymi poglądami Smile ?

Z doswiadczenia. Jeśli pracuje się z ludźmi których racja jest najważniejsza, to takie ceremonie powodują wymieszanie energii. Intencja może być jedna nadrzędna - rozwój, zmiana, ruch, transformacja, etc. Technik i sposobów może być mnóstwo. Na przykład świetnie mi się pracowało ze zjawą, choć oboje mamy niekiedy odmienne zdania i techniki pracy. Tym niemniej poprzez właśnie te różnice tworzy się zupełnie coś nowego, bez utartych schematów, żywego.
Warunkiem oczywiście jest otwartość na nowe ścieżki nie rezygnując jednocześnie z własnej. Takie grupy dają coś, czego nie osiągnie się samemu - nową jakość. :)

Powrót do PRAKTYKA