Pierwsze kroki

Dyskusje o praktykach szamańskich i neoszamańskich. Miejsce, gdzie można podzielić się własnymi doświadczeniami, lub zapytać o radę.

Moderator: Kapelusznik

Post N maja 25, 2008 7:34 pm

Pierwsze kroki

Cały czas rozmawiacie o już bardziej profesjonalnych sprawach, brakuje mi tu jednak podstaw. Napiszcie coś o podstawach, jak i od czego zacząć.

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Pt cze 27, 2008 12:04 pm

Re: Pierwsze kroki

Qoudaris napisał(a):Cały czas rozmawiacie o już bardziej profesjonalnych sprawach, brakuje mi tu jednak podstaw. Napiszcie coś o podstawach, jak i od czego zacząć.

Ja zacząłem od nauki ;P
Dużo czytaj dużo pytaj
A jeżeli chodzi o praktykę to najlepiej będzie jak ktoś ci w pierwszych krokach pomoże. Ale żeby praktykować konieczny jest pewien poziom wiedzy teoretycznej.

Post Pt cze 27, 2008 12:06 pm

A nie doświadczenie inicjacyjne ?

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Pt cze 27, 2008 12:10 pm

Wiesz co wydaje mi się że jak nie chcesz się uczyć to droga szamana czy neoszamana poprostu nie ma sensu wic nie pomogą żadne inicjacje czy rytuały. Choć żeczywiście nie musiszuczyć się z książek

Post Pt cze 27, 2008 12:50 pm

Było pytanie "od czego zacząć" a nie pytanie o zasadność nauki :]

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Pt cze 27, 2008 12:58 pm

kurcze ale chyba początkiem wszystkiego jest nauka
choć masz trochę racji więc moje pytanie brzmi:

Qoudaris chcesz wiedzieć od czego zacząć naukę czy praktykę

Post Pt cze 27, 2008 1:27 pm

Re: Pierwsze kroki

Qoudaris napisał(a):Cały czas rozmawiacie o już bardziej profesjonalnych sprawach, brakuje mi tu jednak podstaw. Napiszcie coś o podstawach, jak i od czego zacząć.

Od poznania jakiejś mitologii. Nauczenia się wychwytywania archetypów. To jest podstawa, dzięki znajomości alfabetu duchowości można zrozumieć poszczególne pojęcia. Takie jest moje zdanie.

Post Pt cze 27, 2008 2:04 pm

Moim zdaniem, praktykę należy zacząć od medytacji i ćwiczeń zwiększających naszą umiejętność wizualizacji i koncentracji. A w późniejszych etapach to już zależne jakiego systemu magicznego się człowiek chwyci.

Post So cze 28, 2008 1:44 am

Wiecie co, bo to nie ma jednego przepisu na rozpoczęcie jakiejkolwiek praktyki: jedni zaczynają od teorii, potem nadrabiają praktykę, inni od doświadczenia inicjacyjnego, a jeszcze inni przygotowują się medytując lub poznając archetypy i mitologie.

Tak czy inaczej żadnego z tych elementu i tak nie da się pominąć - a co jest ważniejsze na samym początku? Pewnie zależy od człowieka;p
Ja osobiście uważam, że za dużo teorii na początku drogi duchowej nie działa zbyt dobrze, bo generuje oczekiwania i obrazy jak ta droga ma wyglądać, a i tak jak nie masz doświadczeń, to sobie tego nie wyobrazisz. A takie oczekiwania mogą porządnie ograniczać i "skrzywiać" całą postawę.
U mnie to było w kolejności: doświadczenie inicjacyjne/mistyczne, medytacje bezprzedmiotowe, kolejne doświadczenie, praca z energiami i dopiero na szarym końcu jakieś uzupełnianie teorii ezoterycznych - głównie w celach komunikacji.

Post So cze 28, 2008 9:09 am

Ja bym jednak już na początku proponował jakąś gruntowną wiedzę teoretyczną.... bo bez tego później po forach internetowych łazi gównażeria i twierdzi, że umie się teleportować i rzucać kule ognia :/

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post So cze 28, 2008 11:34 am

wszystko trzeba zrównoważyć
wiedze z praktyką, praktyke z wiedzą
cóż mefisto też ma racje wiedza jest niezbedna żeby wiedzieć chociaż "co sie stało"...i "dlaczego"...

Post Pn wrz 29, 2008 2:39 pm

Czy nauke szamanizmu mozna laczyc z innymi systemami i na odwrot? Czy w szamanizmie istnieja jakies odpowiedniki czakr jako takich? Czy sa to ogolne punkty energ. nie zwiazane blisko z roznymi systemami?
Pozdrawiam

Post Pn wrz 29, 2008 4:33 pm

Szamanizm abrdoz czesto alczy sie z roznymi religiami czy innymi sciezkami. Mozna tutaj chocby wymienic tybetanska religie Bon, czy elementy szamanskie w czarostwie (o czym pisalem swego czasu), a nawet magie chaosu (gdzie sie rpaktykuje np wchdozenie w trans roznymi metodami). Mozliwosci ejst naprawde duzo. Wlasciwie trudno jest nawet wydzielic cos tkaiego jak czysty szamanizm, z tego tytulu z eon bardzo czesto miesza sie z innymi sciezkami. Wiele religii i tradycji takze zawiera w sobie elementy szamanskie, mimo pozornego braku zwiazku z samym szamanizmem.

W niektorych tradycjach pewne punkty energetyczne sa uznawane za wazne. Np w wiekszosci istotny zwykle jest splot sloneczny czy serce. Uznaje sie ze tma rpzebywa sila zyciowa lub duchowa czlowieka. Inne wazne punkty to podbrzusze albo szczyt glowy. To jzu ejdnak zalezy od systemu. Czasem zwraca sie tez uwage na dlonie czy stopy.
Ogolnie z moich doswiadczen wynika,z e w wiekszosci system ten pokrywa sie z hinduskim systememc zakr. Choc widze takze roznice. Tzn nie pokrywa sie to z pewnoscia u mnie z prostym systemem 7 glownych czakr, ktory ejst tkai popularny wspolczesnie na zachodzie. ;)
Wyglada to nieco inaczej - ale same punkty dzialaja podobnie. Mysle,z e roznice moga byc spowodowane odmiennym rodzajem praktyki. Aktywne ejst zwykle to,c zego sie uzywa. A nieuzywane meisnie zanikaja. ;)

Post Pn wrz 29, 2008 5:46 pm

Strzygon napisał(a):Wyglada to nieco inaczej - ale same punkty dzialaja podobnie. Mysle,z e roznice moga byc spowodowane odmiennym rodzajem praktyki. Aktywne ejst zwykle to,c zego sie uzywa. A nieuzywane meisnie zanikaja. Wink

Chcesz powiedzieć że jakaś czakra sobie może "zaniknąć"? :p
Zupełnie tego nie zauważyłam, chociaż faktycznie np. pobożni chrześcijanie mają niedorozwinięte czakry dolne, ale przez to nic nikomu jeszcze nie znikło.

Ale to wszystko jest też kwestią jakiegoś podejścia - ja traktuję ten model 7 czakr jako uniwersalną mapę człowieka przez którą sprawdzam czy wszystko gra, a widać też po nim faktycznie kto z czym pracuje.
U osób wykonujących specjalne praktyki mogą być rozwinięte dodatkowo inne ośrodki, które są poza tymi 7 głównymi, no ale to też widać.

Jeszcze jedna ważna sprawa - różne systemy pracują na różnych poziomach energetycznych.
Np. wydaje się, że system meridian (z medycyny chińskiej), z głównym ośrodkiem w splocie słonecznym ma coś wspólnego z systemem tych czakr hinduskich - a jednak nie, system meridian dotyczy poziomów "grubszych". Też mamy model buddyzmu tybetańskiego, gdzie część czakr pokrywa się z tymi 7 hinduskimi, ale one dla odmiany dotyczą poziomów subtelniejszych, pomimo podobnego umiejscowienia.

Post Pn wrz 29, 2008 6:15 pm

A czy mozliwe jest zobaczenie aury przedmiotow,zwierzat innncyh ludzi? Jest to mozliwe do osiagniecia, bo czytalem rozne opinie. Potraficie cos takiego?
W jakim systemie wystepuje tzw. czarna czakra i czym dokladnie jest? Znacie jakies dobre ksiaki (oprocz "Ksiegi Czakr" na takie tematy?
Przy okazji chce napisac, ze bardzo mi sie tutaj podoba. Mam nadzieje, ze zostane :)
Pozdrawiam :D

Post Pn wrz 29, 2008 6:25 pm

Z przedmiotami możesz mieć pewien problem, o ile się nie wspomożesz odpowiednimi substancjami;P (żartowałam) za to aury zwierząt, ludzi i roślin można "widzieć" - tzn odpowiednio odczuwać używając do interpretacji organ wzroku ;) Bo to nie jest tak, że fizycznie widzisz - po prostu postrzegasz - a do takiego postrzegania można wykorzystywać różne zmysły, niekoniecznie wzrok (niektórzy lepiej postrzegają aury za pomocą np. dotyku).

Są na te tematy dobre książki z tradycji buddyzmu tybetańskiego, albo medycyny chińskiej, ale szczerze mówiąc nie kojarzę dobrej dot. systemu hinduskiego.

Skąd wziąłeś "czarną czakrę" - kwestia kolorów to w dużej mierze kultury, tradycji z którą jesteś zwiazany - w buddyzmie czerń jest związana z pustką, czyli naturą wszystkich rzeczy, a więc "czarna czakra" świadczyłaby o urzeczywistnieniu nauk na jakimś poziomie.
A w systemie zachodnim za to, symbolika czerni to brud, nieczystość, syf - czyli mogłaby świadczyć o jakimś mocnym zablokowaniu danej czakry, a nawet o ciężkiej chorobie. Kolorki są zdradliwe;)

Post Pn wrz 29, 2008 9:10 pm

zjawa realna napisał(a):Skąd wziąłeś "czarną czakrę" - kwestia kolorów to w dużej mierze kultury, tradycji z którą jesteś zwiazany - w buddyzmie czerń jest związana z pustką, czyli naturą wszystkich rzeczy, a więc "czarna czakra" świadczyłaby o urzeczywistnieniu nauk na jakimś poziomie.
A w systemie zachodnim za to, symbolika czerni to brud, nieczystość, syf - czyli mogłaby świadczyć o jakimś mocnym zablokowaniu danej czakry, a nawet o ciężkiej chorobie. Kolorki są zdradliwe;)

Z magii draconskiej. Jest to ponoc czakra ukryta:
""czarna" czakra , znajduje się nieco nad czakrą korony i odpowiada za smutek , złe samopoczucie i ogólnie negatywne emocje w człowieku - i jej energię wykorzystują demony."
Nic wiecej nie znalazlem, dlatego pytam ;)

Post Pn wrz 29, 2008 10:09 pm

Hmm, ja nie wiem co to jest "magia draconska" - moze Draconi, kimkolwiek są, mają specjalny organ po to, aby się efektywniej smucić i mieć podręczny karmnik dla demonów? kto wie ;)

Post Wt wrz 30, 2008 8:18 pm

traveler napisał(a):Z magii draconskiej

Czyli z DR ;)?

ves

Post Śr paź 01, 2008 3:15 pm

Tak mi się skojarzyło a'propo płacenia za oświecenie ;)

"Ta stara i bardzo dobra zasada (którą zawsze przestrzegałem) była naprawdę właściwa do czasu, kiedy istniały rzeczywiste tajemnice. Lecz ja, otwarcie je wszystkie opublikowałem." Crowley - Magija bez łez

Post Śr paź 01, 2008 4:38 pm

ves napisał(a):Tak mi się skojarzyło a'propo płacenia za oświecenie ;)

"Ta stara i bardzo dobra zasada (którą zawsze przestrzegałem) była naprawdę właściwa do czasu, kiedy istniały rzeczywiste tajemnice. Lecz ja, otwarcie je wszystkie opublikowałem." Crowley - Magija bez łez

Gdzieś to było już omawiane chyba... mniejsza o to. Za książkę Crowleya też trzeba zapłaci by ją mieć... no nie?
Nic nie jest za darmo, a jeśli takie się wydaje to zawsze okazuje się, że cena jest niewarta towaru.

ves

Post Pt paź 03, 2008 5:10 pm

Nocny_Wyjec napisał(a):Gdzieś to było już omawiane chyba... mniejsza o to.

bez bica przyznam, nie wertuję forum.
Nocny_Wyjec napisał(a):Za książkę Crowleya też trzeba zapłaci by ją mieć... no nie?

Cena książki a cena nauczania jak dla mnie to sa różne sprawy. Magija bez łez powstała z zapisu korespondencji, znaczki też kosztowały :) Gro materiałów jest do znalezienia (sieć, znajomi, ludzie w klimatach...) ale czy to poszukiwanie nie będzie ceną? ok odbiegam od tematu.
Nocny_Wyjec napisał(a):Nic nie jest za darmo, a jeśli takie się wydaje to zawsze okazuje się, że cena jest niewarta towaru.

Zgadzam się, bo chyba nie chodzi o to by było za darmo.

Post Pt paź 03, 2008 7:22 pm

Lol, z ta czarna czakra to sie usmialem. Moze to jest jakis organ dla emo? To by wyjasnialo ich odmiennosc. :P
A jest jakas inna czakra do cieszenia sie i tryskania radoscia? Bo wolalbym z nia pracowac niz z czyms co ma tlyko sprowadzac dola. :P
A tak na serio - wydaje mi sie, ze ta czakre wymyslil ktos kto mial jakas blokade nad sahasrara po prostu i stand mu wyszla "czarna czakra" i jej zwiazek ze zlym samopoczuciem. Coz, jak widac nie ma co czytac nowinek w necie. ;)

A bdw, Zjawo nie wszystkie systemy korzystaja z 7 czakr. Ja np znam systemy korzystajace z innej liczby punktow energetycznych i takze dzialaja. ;)
Sam tez jak mowilem nie korzystam z 7, choc wiekszosc sie pokrywa.
Ofc nie chodzilo mi o faktyczne zanikneincie, nie ma sie co czepiac wyrazow - tylko o to, ze jesli czegos nie uzywa sie to to jest maloaktywne i ma zwykle mniejszy wplyw na nas niz punkt z ktorym rpacujemy, prawda? ;)

ves, nie zawsze na serio bralbym przechwalki Crowleya - bo jak dla mnie duzo naprawde moznaby powiedziec z rzeczy, o ktorych on nigdy nawet nie wspomnial. Wiec to z ejgo strony takie... hmmm... przewrotne stwierdzenie.
Poza tym ksiazka a nauczyciel roznia sie dosc powaznie. Nawet wizualnie. Nie mowiac juz o dzialaniu na studenta. ;)
Zreszta gdzies keidys rozmawialismy jzu o zywym przekazie - polecilbym przejrzec ten temat. ;)

Post Pt paź 03, 2008 8:48 pm

Nie rozumiem dlaczego smiejesz sie, ze czegos nie rozumiesz lub nie wiesz? :D
Ta czakra jest "czarna". :P

Post Pt paź 03, 2008 8:55 pm

traveler, bo to cholernie glupia idea jak dla mnie - czakra do tego zeby miec dola. Wez sie zastanow nad sensownoscia tego pomyslu to sam (mam nadzieje) zaczniesz sie smiac. :>
Następna strona

Powrót do PRAKTYKA