Rybia skóra

Miejsce na rozmowy w tematach nie występujących gdzie indziej na forum, ale mimo to pasujących do niego.

Moderator: Kapelusznik

Post Wt gru 29, 2009 9:50 pm

Rybia skóra

Zadam dziwne pytanie: czy ma ktoś jakiekolwiek informacje na temat wyprawiania rybiej skóry? Nie liczę na duży odzew, ale a nóż widelec...

Post Śr gru 30, 2009 12:12 am

a można wiedzieć po cóż Ci rybia skóra?

Wiem tylko ze "zwykła" skórę najpierw trzyma się w soli w suchym miejscu, później moczy przez kilka dni. Potem chyba ośnikiem zrywa się sierść i naskórek, a od wewnętrznej strony błonę. Później znów moczy i suszy rozpiętą na słońcu.

Wydaje mi się, ze rybia skóra jest zbyt cienka by się na coś nadawała, chyba ze jakiejś większej ryby, Myślę ze wystarczy ją dobrze zdjąć z ryby i zwyczajnie wysuszyć, ale nie chce wprowadzać Cię w błąd ;) Może spytaj jakichś wędkarzy?

Post Śr gru 30, 2009 11:41 am

Mentaly_ill napisał(a):a można wiedzieć po cóż Ci rybia skóra?

Mentaly_ill napisał(a):Wydaje mi się, ze rybia skóra jest zbyt cienka by się na coś nadawała, chyba ze jakiejś większej ryby

No właśnie. Ja mam rodzinę na mazurach i spędzam tam wszystkie ferie i wakacje. Dziadek się kumpluje z wędkarzami łowiącymi w jeziorze sieciami. A w sieci to się czasem zdarzają prawdziwe monstra:). Patrząc na piękny deseń na skórze szczupaków i okoni zastanawiałam się, czy z takiej skóry nie dałoby się czegoś zrobić. Czuję się silnie związana ze środowiskiem jezior, także to byłby fajny materiał dla mnie.

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr gru 30, 2009 1:46 pm

Myśle że po wysuszeniu taka skóra by sie bardzo szybko rozpadła. Nie nadaje sie do czegoś konkretnego. Używa sie do takich celów tylko skór węgorzy i takich dziwnych rybek które nazywały sie "śluzowice" czy jakoś tak.
Szukam. discovery44 to mój pan a Promhyl Studies sux

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr gru 30, 2009 3:54 pm

Wilczyca napisał(a):Patrząc na piękny deseń na skórze szczupaków i okoni zastanawiałam się, czy z takiej skóry nie dałoby się czegoś zrobić.

skóra szczupaka po wysuszeniu (wyprawieniu metodą stosowaną przy skórach ssaków) staje się delikatna prawie jak pergamin
ale pamiętam głowy ryb wieszane pod sufitem w sieni albo na ganku
mój wujek jest zapalonym wędkarzem i swego czasu kolekcjonował rybie trofea
z tego co wiem, sól i moczenie stosuje się również w przypadku szczupaków (duże, stare sztuki) ale ośnikowanie już nie tak radykalnie
trzeba się liczyć z tym, że ta skóra jest bardzo delikatna i cienka, więc może lepiej postarać się ją wyprawić chemicznie, unikniesz wtedy jej uszkodzenia (problem bępzre ze zdobyciem odpowiedniej chemii)
to są tylko moje przemyślenia na ten temat, ale jestem bardzo ciekawa jaki będzie efekt
jeśli uda ci się to zrobić, proszę zamieść informację jak ci poszło
tkliwy nihilizm

Post Śr gru 30, 2009 6:11 pm

Będę musiała poeksperymentować :D

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr gru 30, 2009 8:18 pm

A jakby tak zrobić latawiec z suszonych skór ryb - tak mi się wymyśliło naprędce - takie połączenie: żywioły wody i powietrza, ba gdyby to były latające lampiony ogrzewane świeczkami to doszedłby jeszcze ogień - co za jazda by mogła z tego powstać,

Skóra z węgorza? Suszyłem fajna, ale wydaje się martwa bez węgorza.
Tak do końca nie jest pewne w, których wojnach po, której stronie walczyli nasi przodkowie

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Śr gru 30, 2009 11:44 pm

latająca ryba to niezly symbol. ale płonąca latająca ryba? jakas mocna rzecz sie za tym kryje...

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Cz gru 31, 2009 12:22 am

w sumie jakby to wystartować z ziemi to i czwarty żywioł by się dołączył.
Można w ten sposób np karmić powietrze, wiatr, chmury, słońce...
Ogólnie jestem za karmieniem żywiołów!
Fajny pomysł z tą skórą z ryby i jaki ciekawy rytuał się wymyślił!
nie jest wcale taki prosty w samych przygotowaniach!
Tak do końca nie jest pewne w, których wojnach po, której stronie walczyli nasi przodkowie

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Cz gru 31, 2009 12:42 pm

no rytual mozna zrobic z tego ciekawy, nie powiem :)
moznaby tez zrobic 4 takie latawce, podpalic i wyslac w 4 strony...

Post Cz gru 31, 2009 8:26 pm

To nie takie proste. Wszystkie by poleciały w jedną stronę- z wiatrem :tongue:=+;P

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Pt sty 01, 2010 3:37 pm

albo spotkały się w jednym miejscu. To zależy jak mocna by była intencja.

Powrót do OFF TOPIC