Dowody ewolucji i kreacjonizmu

Miejsce na rozmowy w tematach nie występujących gdzie indziej na forum, ale mimo to pasujących do niego.

Moderator: Kapelusznik

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Cz gru 17, 2009 4:10 am

Dowody ewolucji i kreacjonizmu

Jak w temacie - dowody na to, że pochodzimy od małpy, jak i te, że może ci którzy tak mówią pochodzą, ale nie my.

Na początek, skoro zacząłem, to wrzucę jeden:

"Niektóre fragmenty mogą się zmieniać swobodnie, bo nie kodują informacji o budowie i funkcjonowaniu organizmu (nie są transkrybowane). Mutacje w obrębie takiego fragmentu ni ziębią, ni chłodzą. Dlatego takie sekwencje są szczególnie cennymi markerami.
Nie ma natomiast fragmentów niezmiennych, nie podlegających mutacjom, tyle, że w przypadku genów (czyli fragmentów kodujących białka) mogą być przekazywane jedynie mutacje korzystne, lub obojętne tzw. ciche w kodonach (trójka nukleotydów kodująca 1 aminokwas). Pierwsze dwie litery są konserwatywne (ich zmiany powodują dysfunkcję kodonu), ale trzecia litera może być podmieniana przez dowolny, inny nukleotyd z 4 dostępnych, bez zmiany znaczenia kodonu. Śledząc przypadkowe mutacje w poz. trzeciej można również prześledzić pokrewieństwo różnych gatunków. Jeśli zbierzesz to wszystko do kupy i porównasz sobie genomy różnych stworów nie pozostanie ci nic innego jak uznać za fakt wspólne pochodzenie tych zmian, a co za tym idzie wspolne pochodzenie ich właścicieli (od razu dodam, że analiza nie obejmuje jednej identycznej mutacji – to mógłby być niezależny przypadek, a setek tysięcy nukleotydów)."
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Cz gru 17, 2009 1:12 pm

Lubię ten temat :D - to był jeden z wyłomów dokonany w mojej świadomości, a co za tym idzie, rozhermetyzowania hermetycznego systemu religijnego...

Tak sobie przeglądałem sieć i znalazłem temat kreacjonistów: http://creationism.org.pl/fakty/dowody_kopalne
dowody kopalne, kontra teoria ewolucji. Wynikałoby z tego, że "nagle" (specjalnie daję w cudzysłowiu) z kilu typów budowy (cegiełek życia) powstaje kilkanaście-kilkadziesiąt typów, przy czym obecnie tych typów jest mniej niż w czasie eksplozji kambryjskiej. A teraz najśmieszniejsze: Najdalsze ślady życia datuje się na 4-5 miliardów lat. "Nagle" w okresie 600-500 milionów lat temu pojawia się cała banda żywych i zróżnicowanych organizmów. Najwięcej śladów znajduje się w okresie 540-510 milionów lat temu - tzn w tym okresie najwięcej nowych typów powstało. Hmmm... no nie, to musiał zadziałać stwórca/demiurg/projektant - rozstawił swoje laboratoria i modyfikował genetycznie znalezione pierwociny...
Tylko że, prekambr jest dość mroźny (przynajmniej końcówka), wcześniej planeta nie była zbyt stabilna, życie musiało ograniczać się do małych enklaw ciepła. W okresie przejściowym następuje wzrost temperatury.
Ten okres przejściowy i okres tzw. eksplozji kambryjskiej to jakieś 100 - 30 MILIONÓW lat. Milionów lat - jakoś to umyka kreacjonistom. To dziś znajduje się okazy fauny które się zmieniają i to jest na przestrzeni kilkuset lat (choć oczywiście są to drobne zmiany), ale tu mówimy o milionach lat.

To nawet w historii człowieka mamy podobny schemat, gdzie ze śladów kopalnych dowiadujemy się o "eksplozji" człowiekowatych, o współegzystencji wielu hominidów i nagle zostaje tylko sapiens.

Nie wspomnę o okresach gdy 80-90% żywych organizmów ginie bezpowrotnie i całe życie odradza się z tych 10-20%.

tutaj wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksplozja_kambryjska
A tutaj podstawowe informacje, tak jak się teraz dzieci edukuje: http://mpancz.webpark.pl/bioteogeo.php

---
Ja widzę świat i ewolucję jako jeden wielki akt stworzenia, który trwa i w którym mam przyjemność uczestniczyć i coś od siebie dodawać jako stworzenie inteligentne i samoświadome.
odwaga, wytrwałość, uśmiech
Natężenie świadomości

Powrót do OFF TOPIC