Post Wt lis 24, 2009 8:24 pm

Przystanek Alaska

Jak dla mnie - serial nr 1. Kto nie zna, niech obejrzy i sam oceni.
Aktualnie kończę oglądać całą serię. Oglądam go chyba od marca.
Cały film jest jak podróż, opowieść o dorastaniu. Główny bohater z wielkomiejskiego lekarza przeradza się w uzdrowiciela. I to nie byle jakiego. Dużo walki z samym sobą, miotania się i dojrzewania.
Ciekawy kalejdoskop osobowości. Patrzę na postacie z serialu jak na części jednego człowieka.

Moją ulubioną postacią jest Leonard, który jest uosobieniem stoickiego spokoju.
Jeśli ktoś będzie oglądał serial, niech zwróci uwagę na drobne szczegóły, które przewijają się w serialu. Nie wiem czy są zamierzone, ale symbolika jest wyraźna, jeśli się na nie spojrzy jak na symbole właśnie. Dla przykładu. Dwie postacie które sporą część ze sobą walczą a jednocześnie przyciagają - Maggie i Joel. Bardzo często jest tak, że jedno z nich ma czerwony, a drugie niebieski ubiór (koszula, sweter). Jest taka scena, w której Maggie jest Ewą a Joel Adamem. Tam to widać wyraźnie.
Poza tym surrealizm filmu. Na porządku dziennym są tam duchy, przechodzenie snów, podróże szamańskie, itp.
Społeczeństwo. W filmie pokazano niewielką społeczność, która jest na uboczu wielkiego świata. Nie jest to jednak nasza "Plebania" z kościołem w centrum. Tu centrum stanowią ludzie, nie instytucja lub jej przedstawiciele.
Każdy odcinek stanowi osobny epizd, który przedstawia jakiś problem społeczny lub osobisty. Twórcy filmu oczywiście moralizują, ale starają się mimo wszystko przedstawić problem tak, by samemu go ocenić. Bardzo często przedstawiają dwie strony medalu widzowi pozostawiając wybór, za którym się opowiadają.

Chcę czasem wrzucać fragmenty serialu tutaj, jakby ktoś był zainteresowany - http://www.youtube.com/user/havason

Co by tu jeszcze od siebie...
Dlaczego lubię ten serial? Nie oglądam tivi. NE jest serialem telewizyjnym. Jest ponadczasowy i ponadkulturowy, choć oczywiście osadzony w realiach amerykańskiego społeczeństwa i kultury. Tym niemniej wartości, które przedstawia - współżycie w społeczeństwie, otwartość, wartość każdego człowieka, przyjaźń (pomimo konfliktów - jak to u ludzi), szacunek do natury, do życia, dystans do ideologii, brak epatowania przemocy, to wszystko jest przedstawiony w sposób prawie naiwny.
Serial pokazuje, że można żyć z ludźmi, którzy diametalnie różnią się od nas. I to stanowi siłę, jeśli jest w tym tolerancja.

Film, jak pisałem, można oglądać jak opowieść o podróży głównego bohatera. Przez 5 lat dorastał i uwalniał się od własnych przekonań, lęków, fobii, stresów, ba, nawet marzeń. Po to, by w końcu nauczyć się żyć w pełni...
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze