Sowa

Potężne duchy i strażnicy wiedzy. Dział o ich znaczeniu i mocach.

Moderator: Kapelusznik

Post Śr maja 27, 2009 7:51 pm

Sowa

Z sową wiąże się bardzo bogata symbolika - również na naszych polskich ziemiach :)

Obrazek

Sowa bywa nazywana Orłem Nocy. Ma niezwykle dobry wzrok, który umożliwia jej widzenie w ciemności. Jest aktywna o zmierzchu i nocą. Większości ludzi noc i ciemność kojarzy się z czymś niebezpiecznym, nieznanym, wzbudza strach. Sowa żyje w tej domenie - to jej świat, w którym jest władczynią i który przemierza bez lęku (jak orzeł dzień). Gdy poluje często stosuje "lot patrolowy" - stąd skojarzenie z patrolowaniem swoich włości. ;)

Zdolność sowy do widzenia tego co dla innych jest ukryte w mroku sprawiła, że stała się symbolem jasnowidzenia i wiedzy, mądrości pochodzącej z odkrywania nieznanego. :) Bywa również uważana za symbol naszej nieświadomości. Osoby obdarzone mocą sowy mogą charakteryzować się łatwością w odkrywaniu tego, co jest schowane w ich własnym wnętrzu oraz we wnętrzu innych ludzi. Mogą mieć przenikliwe, intensywne spojrzenie, które często wzbudza w innych niepokój ;) Sowa była opiekunką Ateny, siedziała na jej ramieniu i pomagała jej odkryć prawdę.

Sowa łatwo również rozpoznaje, gdy ktoś próbuje ją oszukać. Potrafi dostrzec prawdę, nawet ukrytą pod wieloma warstwami kłamstwa.

Jest symbolem magii i często bywa kojarzona z kobiecym archetypem czarownicy-wiedźmy. :) Co ciekawe, nie jest raczej kojarzona z mężczyznami ;) Sowa ofiarowuje nam mądrość poprzez intuicję, doświadczenie mocy Księżyca.

Sowa porusza się bezszelestnie, ma ostry dziób i pazury. Gdy poluje, robi to precyzyjnie i cicho - ofiara ginie często nawet nie wiedząc, co ją pożarło. Dzięki wyostrzonym zmysłom, szczególnie wzroku i zapachu, może wyczuć swoją kolację, nawet jeśli jest ona schowana w trawie czy śniegu.

Większość czas spędza odpoczywając, ale gdy dostrzeże swoją ofiarę potrafi natychmiast zerwać się do lotu i atakować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Śr maja 27, 2009 8:41 pm

Z ciekawostek biologicznych:
Sowy maja takie "wpuklone" wokol oczu podobno po to, ze to ma dzialac jak lusterko i te nocne resztki swiatla skierowywac tam gdzie pada ich wzrok.
Ofiary zjadaja czesto w calosci, a potem wydalaja droga paszczy tzw. wypluwki - czyli niestrawione kosci, siersci itp.

Z wierzen ludowych, to slyszalem, ze jak sowa kolo jakiegos domu siadzie na drzewie i bedzie "huhac" (znaczy emitowac dzwiek "huuu, huuu" ) to znaczy, ze w tym domu ktos niedlugo umrze.

Post Śr maja 27, 2009 9:11 pm

Chiropter, chodzi Ci o szlarę? Szlara wspomaga słuch (skupienie fal dźwiękowych). :) Wzrok jest wspomagany przez specyficzną budowę oka, w szczególności dzięki błonie odblaskowej umieszczonej za siatkówką. I oczywiście dzięki widzeniu stereoskopowemu - ma oczy z przodu głowy i widzi na raz dwojgiem oczu :)

Post Śr maja 27, 2009 10:28 pm

Tak - o szlare. A to mnie swietej pamieci pan od przyrody naklamal ;)

Post Śr maja 27, 2009 10:34 pm

Chiropter, co do szlary to sprawdzałam na Wikipedii - nie znalazłam info o skupianiu światła tylko o dźwięku... ;)

"Szlara służy do skupiania (zbierania) fal akustycznych w celach nawigacyjnych."

W każdym razie sowy to fascynujące zwierzęta, miałam kiedyś okazję widzieć sowę na żywo - spojrzenie mają naprawdę niesamowite :)

A co to za przedmiot "przyroda"? coś w stylu biologii?

Post Cz maja 28, 2009 10:01 am

Ja kiedys sploszylem jedna w bieszczadach - byl juz wieczor i siedziala sobie na galezi drzewa obok ktorego przechodzilem. Zfrunena z tej galezi i poleciala w las absolutnie bezszelestnie. Tylko ja widzialem, a nic nie slyszalem.

Post N wrz 06, 2009 9:20 am

Witam,

Sowa jest wspaniałym opiekunem i nauczycielem, uczy nas skupienia sie na Tu i Teraz,
przemyka pomiędzy światami z absolutną pewnością tego kim jest i jakim ma cel.
Główne przesłanie jakie ja odbieram od Sowy to "bądź sobą", Sowa nauczyła mnie też
wchodzić bez lęku w ciemność, zdaje się uczyć że dualizm jest tylko zaciemnieniem percepcji,
wszystko jest sobie równe przy jednoczesnej świadomości, że nie wszystko jest korzystne dla mnie.

Jeśli spotykacie Sowe na jawie to proszę pamiętajcie, że jej cała energia skupiona jest na szukaniu pożywienia, wystraszona Sowa nie poluje i traci niezbędną do życia energię.

Pozdrawiam ciepło.

Powrót do ZWIERZĘTA MOCY