Forum SHAMANIKA szamanizm-ezoteryka-śnienie • Zobacz wątek - Obraza uczuć religijnych

Obraza uczuć religijnych

Teoria nauki o wierzeniach ludzkich - problematyka i zagadnienia związane z religioznastwem, mitologią, kulturoznastwem, lingwistyką kulturową etc.

Moderator: Kapelusznik

Post Śr lip 02, 2008 5:13 pm

Bo ja wiem? Jak dla mnie wiele wnosi jelsi o przemyslenai chodzi, jesli sie nan poaptrzy pod innym niz religijny kontem. Tzn dla mnie on mowi ogolnie o ludkzim cierpieniu czy samotnosci, a tlo religijne... No coz, nie oszukujmy sie - jest bez znaczenia. Takie historie maja miejsce na calym swiecie.

Post Cz cze 04, 2009 8:08 pm

Witam

A więc po kolei

Nocny_Wyjec napisał(a):Dlatego też jak dla mnie Ateizm to rodzaj wyznania. Tak bardzo walczą ze wszystkimi religiami, że nie zauważyli iż sami się jedną z nich stali, i teraz można ich określić jako bandę hipokrytów.

Nie moja Kochana. Ateizm nie jest, powtarzam raz jeszcze NIE JEST w żadnym wypadku religią. Właściwie z definicji być religią nie może. Ateizm jest postawą moralną, etyczną i filozoficzną, a nie religią.
Nocny_Wyjec napisał(a):hmmm.. moz ei masz racje , ale przyznaj ze ateista nie powinien byc autorytetem w dyskusjach na temat religii, byc moze ta wiara w logike jest dla niego jakims systemem na zycie, ale o sprawach duchowych czlowiek taki ma juz malo pojecia.

A to niby dlaczego ? Po pierwsze chyba większość dyskutantów nie rozumie znaczenia słowa ateizm. Już śpieszę z wyjaśnieniem.
Wikipedia.pl napisał(a):Pierwotnie przymiotnik ἄθεος atheos (przedrostek przeczący ἀ a + θεός theos, bóg) znaczył po grecku "pozbawiony wiary w bogów".

A więc jak widać ateista jest osobą która nie wierzy w boga osobowego. NIE oznacza to ze wyznają jakiś mistyczny rodzaj wiary w Logikę, albo Rozum. Po prostu negują istnienie dziadka z brodą na chmurce.
Wcale nie oznacza to że nie mogą być, ludźmi uduchowionymi.
Nocny_Wyjec napisał(a):Jak hipokryta może być autorytetem w czym kol wiek??!! .

Znów źle użyte słowo. Hipokryta to osoba która, wymaga stosowania pewnych zasad od wszystkich dookoła, sama ich nie stosując. Hipokrytami są na przykłada katoliccy księża głoszący, że dobra materialne są nieważne. :>
No i faktycznie Hipokryta nie może być autorytetem. Tylko dlaczego nazywasz hipokrytami ateistów?
Nocny_Wyjec napisał(a):Moim zdaniem żaden katolik nie powinien się wypowiadać o buddyzmie jeśli nie jest buddystą.

A to dlaczego nie? Przecież buddyzm nie jest religią tylko systemem etycznym :tongue:=+;P
noezb napisał(a):Juz sie obawialem ze sie nie zrozumielismy Wink Bardzo dobrze to ujales , owszem mozna posiasc jakas wiedze teoretyczna na temat jakiegos systemu, ale i tak braknie doswiadzczenia i praktyki w tym , a to prowdzi do niezrozumienia danego systemu. Moge naczytac sie ksiazek odnosnie szamanizmu ale nigdy nie posiade wiedzy i odzczuc jakie przynioslaby mi praktyka.

Czy naprawdę trzeba być chrześcijaninem i znać na pamięć biblię, żeby dojść do wniosku że czczenie syna cieśli, który umarł 2000 lat temu jest "troszkę" dziwna.
Jasne, sceptyk nigdy nie doświadczy objawienia, ale przecież to tylko kolejny dowód na to że boga nie ma, bo gdyby był to przecież obdarzałby wizjami wszystkie swoje dzieci po równo.
Strzygon napisał(a):Bdw zawsze uwazalem ze ateisci sa wyjatkowo glupi. Zaprzeczac istnieniu elementu duchowego czy tez sakralnego w zyciu moze jedynie ktos wybitnie malo wraliwy.

A ja zawsze uważałem ze wyjątkowo głupie są takie wypowiedzi. Żaden ateista nie zaprzeczy istnieniu elementu duchowego w życiu. Ateiści wojują tylko z religią zorganizowaną.
Strzygon napisał(a):Ateizm wspolczesny to zestaw przesadow. Ksiazke Dawkinsa akurat szeroko sie krytykuje i w wielu swiarowiskach uwaza sie ja po prostu za prowokacje. Taki zreszta jest jej glowny cel. Smile

Fakt, książka jest prowokacją. Właśnie o to chodziło. Żeby ludzie zaczęli rozmawiać o religii i jej absurdach na forum publicznym.
Djembe napisał(a):Zresztą wydaje mi się że każda religia mając w rękach władzę staje się krwiożercza.

Według mnie jest chyba trochę inaczej. Do władzy dążą tylko krwiożercze religie, albo raczej ekstremistyczni wyznawcy.
Strzygon napisał(a):Zreszta takie rzeczy sie dzieja wszedzie na swiecie, nie tylko w Islamie.

A gdzie na świecie, oprócz krajów islamskich kobiety nie mają prawa do głosu, są publicznie kamienowane za odsłonięcie twarzy lub spojrzenie obcemu mężczyźnie w oczy, gdzie indziej nie mogą wyjść z domu bez towarzyszącego im mężczyzny?
Nie wydaje mi się aby tak było wszędzie na świecie.

Ufff, ale się rozpisałem. Mam nadzieję że komuś się będzie chciało to czytać ;)

Pozdrawiam
Metraton

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pt cze 05, 2009 1:37 pm

Metraton napisał(a):noezb napisał:

Juz sie obawialem ze sie nie zrozumielismy Wink Bardzo dobrze to ujales , owszem mozna posiasc jakas wiedze teoretyczna na temat jakiegos systemu, ale i tak braknie doswiadzczenia i praktyki w tym , a to prowdzi do niezrozumienia danego systemu. Moge naczytac sie ksiazek odnosnie szamanizmu ale nigdy nie posiade wiedzy i odzczuc jakie przynioslaby mi praktyka.

Czy naprawdę trzeba być chrześcijaninem i znać na pamięć biblię, żeby dojść do wniosku że czczenie syna cieśli, który umarł 2000 lat temu jest "troszkę" dziwna.
Jasne, sceptyk nigdy nie doświadczy objawienia, ale przecież to tylko kolejny dowód na to że boga nie ma, bo gdyby był to przecież obdarzałby wizjami wszystkie swoje dzieci po równo.

Masz rację, ale mi bardziej chodzilo o głębsze zrozumienie danej religii. Chodzi mi o to, że część wiedzty możesz przekazać za pomocą książek, ale bez doświadczeń praktycznych mozna to sobie wsadzić tam gdzie światło nie dociera. Szczególnie odnosi się to do szamanizmu.
Każdy jest, kowalem własnego losu
Poprzednia strona

Powrót do RELIGIOZNAWSTWO OGÓLNE