Wiecheć słomy

Dział o utopcach, strzygach, upiorach i dziwożonach. Opowieści ludowe, wyczytane lub zasłyszane od babci.

Moderator: Kapelusznik

Post N sie 17, 2008 9:15 pm

Wiecheć słomy

Bardzo ciekawa rzecz w folklorze polskim, jak i ogólnosłowiańskim. Szczątki mitów mówią, że Weles stworzył człowieka z wiechcia słomy, którym wytrał się Perun pocący się w bani. Niegdyś właśnie(bardzo długo po przyjęciu chrztu przez Polskę) wycierano wiechciem słomy do czyszczenia pieca dziecko po pierwszej kąpieli. Co ciekawe wycierano nim także zwierzęta po urodzeniu(tak robił mój pradziadek). Miało to przekazać urodzaj, silny wzrost itd. Słoma ma związek ze sferą bogactwa chtonicznego(chociażby broda Mikuły-Welesa, o której pisałem wcześniej). Mi osobiście przychodzi skojarzenie wyrastającej z ziemi, wynoszącej spod ziemi kłos zboża, wykradającej niejako to podziemne bogactwo. Tak samo czyszczenie wiechciem słomy pieca miało przynieść szczęście i dobrobyt, który miał promieniować wraz z ogniskiem domowym. Jeszcze jedne gusła słomianne to podczas zakupu zwierzęcia dobrze zabrać od sprzedającego słomy, żeby zabrać mu "wzrost" dla swojego zwierzęcia(wujek jak kupował świnie tak zrobił i faktycznie sprzedającemu nie urosły już takie duże, a wujowi tak).

To tyle :D

Tak po namyśle to chyba by bardziej pasowało do magii ludowej do czarostwa ;)

Post Pt maja 01, 2009 10:17 pm

co sie tyczy slomiankowych podan..zaslyszane u babci :)

Panny zamieszkujace dane gospodarstwo po wieczerzy wigilijnej wybiegaly przed dom i obwiazywaly sloma wszystkie drzewa w poblizu zagrody i krzyczaly cos w stylu "...bysta rodzic mialy.." albo jedna owijała jabłonkę słomą i wołała - będziesz rodzic, bo cię zetnę, a druga odpowiadała - będę.
Na czas Bożego Narodzenia do I wojny światowej choinki w okolicach Padwi nie ubierano. Symbolem świętowania był stojący w kącie snop żyta. Stół do wieczerzy nakrywano biała serweta, pod która kładziono siano. Siano kładli również pod stołem (Przykop). Dość powszechny był zwyczaj "bicia słomy" za belki tragarzowe. Przywilej ten należał się gospodarzowi - im więcej źdźbeł wbiło się w szczeliny pomiędzy powale a tragarz lub w spękania tragarza - tym większy wróżyło to urodzaj na przyszły rok (Padew).

Powrót do FOLKLOR POLSKI