Tarot

Książki, artykuły i eseje, które czytaliście i polecacie.

Moderator: Kapelusznik

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Śr cze 11, 2008 6:36 pm

Tarot

Mógłby mi ktos polecic porzadna ksiazkę o tarocie i zarazem ktore karty wybrac? Pozycje ktora jest dobra zarowno dla poczatkujacych jak i zaawansowanych. Ostatnio kupilem jedna ale okazala sie totalna porazka :/
Każdy jest, kowalem własnego losu

Post Śr cze 11, 2008 7:43 pm

A chcesz uzywac Tarota do dywinacji czy tez do medytacji?
W tym pierwszym rpzypadku wazne jest by ci sie deck po prostu podobal i bys sie z nim dobrze czul. Duzo osob poleca Marsylijskiego, z uwagi na podstawowa symbolike - ja jednak odradzam, z tej rpzyczyny, iz jest brzydki jak nieszczescie.
Tarot powinien meic podstawowa symbolike, byc ladny, estetyczny i miec cos w sobie. To jak dla mnie podstawa.
Bdw jak znajdziesz talie ktora ci odpowiada to poczujesz to. To sie wie, ze "to wlasnie ona". ;)
Bdw do dywinacji uzywam tarota w kwiatki. Nic silnego ani totlanie odkrywczego - ale podoba mi sie bo ma na sobie rozne rodzaje ziol i roslin. ;)

Do medytacji z koleji polecalbym silne decki. A niektore zestawy potrafia naprawde byc mocne. Tutaj duzo osob wymienai Tarot Thota - Crowleya. Fakt, jest dobry i karty sa swietnym wejsciem w astral. Poza tym znajdziesz tutaj duzo symboliki hermetycznej w dosc dobrym wydaniu. Pracowalem z nim takze - mozna polecic.
Ja pracuje tez na decku Suligi - Tarocie Magow - ktory jest najsilniejszym zestawem jaki udalo mi sie kiedykolwiek spotkac. Bardzo pierwotny i bardzo mocny. Niemniej zapomnij o ksiazce Suligi na ten temat, bo nie ejst ona dobra na poczatek. Tarot zaszkodzil troche tworcy, stand 50% tej ksiazki to bzdury. Okolo 30% jest bardzo ciekawych i wartosciowych a 20% to truizmy. Niemniejw arto ja rpzeczytac gdy sie juz ma wiedze o tarocie i umie odroznic ziarno od plew. jest tam tez kilka technik medytacyjnych, jak np Wielka Drabina, ktora mysle warta ejst zastosowania. Co do samej Medytacji Ucznia to mam duzo zastrzezen. Bardziej hamuje niz napedza w tym wydaniu. Choc oczywiscie po pewnych rpzerobkach daje rade. ;)

Niemniej z Tarotem Magow ten problem ejst, ze juz sie go nie wydaje i deck osiaga horrendalne ceny. Ja sam trafilem fartem na niego i dalem nieduzo w porownaniu z cenami za jakie chodzi na zachodzie.

Obejszyj sobie Totha na necie. Moze ci podpasuje?
Wogle ejst duzo ciekawych tarotow. Najlepiej sie kierowac intuicja. ;)

Tutaj amsz linke ktora mzoe ebdzie ci pomocna:
http://www.tarot.com/tarot/decks/index.php

A tutaj inna linka do talii polskiej, sadze ze ciekawej, ktora ejdnak wciaz powstaje wiec kompletna jeszcze nie jest. Niemniej wedle mnie bardzo ciekawa:
http://www.kartytarota.pl/index.php?opt ... &Itemid=33

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Śr cze 11, 2008 7:57 pm

A wiec czy jedna talia kart moze byc uzywana do medytacji i dywianacji zarazem? Deck to rozumiem w tlumaczeniu talia kart, wiec decka moge wybrac jaki mi odpowiada i sie podoba a co z ksiazka? Czy tarot Thot Crowleya wyszedl po polsku?

edit: Sposrod tych wszystkich deckow spodobal mi sie ten Crowleya, kolorystyka i cala reszta wydaja sie takie "wlasciwe" , nie wiem czy dobrze to okreslam. Tak czy inaczej mam nadzieje ze jest interpretacja po polsku tej talii.

Post Śr cze 11, 2008 8:22 pm

Mozna uzywac jednego decka do wszystkiego - jasne. Ja uzywam roznych bo po prostu no wiesz... lubie je. :>

Okultura miala wydac Ksiege Totha - nie wiem czy w koncu wydala czy nie. Plany byly. nawet ejsli nie to ogolne znaczenie akrt sie nie zmienia, a jak znasz symbolike to mozesz sie domyslic roznic szczegolowych.

Bdw nie kupuj tlyko ksiazek Alicji Chrzanowskiej i Leszka Mateli. Totalna porazka.
Ale to nie tlyko w temacie tarota - w sumie we wszystkim. :>

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Śr cze 11, 2008 8:28 pm

sprawdzilem na okulturze i nieznalazlem tlumaczenia, trudno. Talie juz wybralem pozostala tylko ksiazka, i tu jest problem jak sprawdzilem po sklepach to jest zatrzesienie w tym kierunku. Znasz moze jakas Dobra Polska ksiazke? Bez zadnego syfu, taka na ktorej tresci ja nowicjusz w tym temacie bede mogl polegac i sie uczyc?

W domu mam "Tarot wrozenie z Arkanow Wielkich" Maria Piasecka, wiesz cos na temat jej solidnosci? Jako wzorca uzywa kart Marsylskich.

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr cze 11, 2008 9:13 pm

Piasecka jest raczej kiepska podobnie jak Wielebna Chrzanowska i pani Żuk. Po polsku niezły jest Banzhaf. Więcej można dostać po angielsku.

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Śr cze 11, 2008 9:28 pm

pomimo, ze mieszkam w irlandii, wole takie teksty po polsku lepiej sie z tym czuje, tak czy inaczej przeczytam piasecka a potem kupie jakies dziela banzaha.

Post Cz cze 12, 2008 12:48 pm

No Piasecka jest srednia... Qrde ja juz nie pamietam z czego sie uczylem. Byla jakas taka ksiazka z czarna okladka i karta z przodu... Cos tma bylo o ezoterycznym przekazie tarota i o historii.
Bdw samej dywinacji mozna sie z Suligi nauczyc calkiem dobrze. Technika podaje ok. Tylko jego tlumaczenia kart wskazuja czasme na to, ze powinien sobie dac spokoj i wyjechac na wakacje na jakis czas. Coz nie zrobil tego - a potem sie popsul. Smutne.

No ale nie ebde tu o bliznich plotkowac.

W tarocie wazne ejst: zrozumienei symboliki, zrozumienie znaczen podstawowych, sposb dywinacji - reszte poznajesz z czasem. Wazne, by karty zaczely do ciebie "mowic" same i by sie staly przedluzeniem ciebie a jednoczesnie inna istota, z ktora masz uklad partnerski.

Bdw metody medytacji przez "wchodzenie w karty" tez dobrze opisuja chlopaki z Aurum Astrum.

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Cz cze 12, 2008 1:10 pm

na poczatku nieodzowne jest ze potrzebuje , ksiazki z porzadna interpretacja kart, tarota chce sie "nauczy", ale wydaje mi sie ze moj postep w zakresie dywinacji i tak bedzie szedl w strone run i futharku starszego.

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Cz cze 26, 2008 9:43 am

A co myślicie o tym?
Tarot dla początkujących
Autor: Evelin Burger, Johannes Fiebig

o ile pamiętam pierwsze kroki stawiałem z tą książką...ale na pierwszych się skończyło więc w tym temacie jestem totalnym ignorantem

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Cz cze 26, 2008 6:17 pm

No Piasecka jest srednia... Qrde ja juz nie pamietam z czego sie uczylem. Byla jakas taka ksiazka z czarna okladka i karta z przodu... Cos tma bylo o ezoterycznym przekazie tarota i o historii.

A to nie był przypadkiem Suliga?

Post Cz cze 26, 2008 7:25 pm

Nie, wlasnie nie. Z Suligi sie tez uczylem, ale byla jeszcze jakas inna, cienka ksiazeczka innego autora. Niemniej za choelre nie pameitam czyja. :(

ves

Post Pn lip 21, 2008 2:13 pm

Strzygon napisał(a):Qrde ja juz nie pamietam z czego sie uczylem. Byla jakas taka ksiazka z czarna okladka i karta z przodu... Cos tma bylo o ezoterycznym przekazie tarota i o historii.

To książka Suligi "Tarot - karty, które wróżą" - opis zgadza się co do joty. Niestety nie znalazłem grafiki okładki.

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Pn lip 21, 2008 2:19 pm

http://ctud.blox.pl/resource/_tarot_suliga.jpg
To jest okładka ale Strzygon pisał już że to nie Suliga
"Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas." F.Nietzsche

Gdy uczeń jest gotowy nauczyciel sam się znajdzie

ves

Post Pn lip 21, 2008 3:20 pm

Djembe, a ja napisałem że okładka pasuje do opisu :) To była pierwsza jego książka.
pzdr

[edit] się źle wkleiło. http://allegro.pl/item404494060_suliga_ ... roza_.html

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Pn wrz 01, 2008 9:26 am

noezb napisał(a):Mógłby mi ktos polecic porzadna ksiazkę o tarocie i zarazem ktore karty wybrac

Jeżeli chodzi o deck to jest tu fajne zestawienie decka Strzygonowego i mojego :D

http://www.lenoctambule.org/Necronomico ... Toth-tarot
"Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas." F.Nietzsche

Post Cz sty 15, 2009 4:13 pm

Nie wiem czy ktos juz zamieszczal ten link ale uwazam ze jest bardzo pomocny przy nauce tarota a ponad to nic nie kosztuje :) http://swiattarota.eu

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Cz sty 15, 2009 4:22 pm

dezyderata napisał(a):Nie wiem czy ktos juz zamieszczal ten link ale uwazam ze jest bardzo pomocny przy nauce tarota a ponad to nic nie kosztuje http://swiattarota.eu

Czyżby mała kryptoreklama? :>

Post Cz sty 15, 2009 4:32 pm

Czyżby mała kryptoreklama? :>

absolutnie po prostu sam korzystam.

Post Pt sty 16, 2009 9:32 am

A ja polecam Book od Thoth Krołleja wraz z jego innymi dziełami(takimi jak choćby Sephiroth i 777). Znajdują się tam przyporządkowania do kart tarota, jednak Księga Tota jest póki co jednym z lepszych książek, które spotkałem w tej dziedzinie.

Post Wt kwi 28, 2009 12:58 pm

Wiem, że to stary temat, ale :tongue:=+;P

Na początku chciałabym napisać, że nie wszystkie talie Tarota mają poprawną symbolikę. Ogrom talii jest tworzonych przez ludzi, którzy nie mają pojęcia o symbolice, a tym bardziej symbolice używanej w systemie "Tarot". Tworzą talie, bo to się opłaca. Więc nie każda talia, która jest ładna i się podoba będzie dobrym wyborem na początek :)

Więc dla osób początkujących, które chciałyby zapoznać się z symboliką i zrozumieć połączenia między kartami, polecam w szczególności talię Crowleya Thoth Tarot [tą z jednym magiem, a nie z dwoma]. Po polsku wyszła książka państwa Mirońskich - samo znaczenie kart jest opisane tak sobie [poza tym w kółko robią autoreklamę], ale przy każdej karcie jest dokładnie opisana symbolika, co jest bardzo pomocne :)

Polecam też Flavio Anusza "Droga Adepta" - opisuje znaczenia kart w układzie I/XI, II/XII. co jest rzadko spotykane, a też może być bardzo pomocne. Nie polecam za to jego pozostałych książek :D

Oczywiście wszelkie książki o symbolice mogą być pomocne :)

Strasznych błędów nie zawierają też książki Barbary Antonowicz, tam karty (talia Ridera - Waite'a) są opisane w sposób prosty, bezpośredni, mało metaforyczny i czasem dogmatyczny, ale na początek to nienajgorsza lektura :) sama Basia jest osobą mocno stąpającą po ziemi, trochę zakręconą na pomoc ludziom (co widać w jej książkach) - jej książki są świetnym wstępem do pracy z klientem.

Generalnie nie polecam Chrzanowskiej, zdecydowanie nie Leszka Matelę [jego książek o runach też nie polecam, zresztą ostatnio zaczął pisać książki o wszystkim... a mógł zostać przy radiestezji :D] i zdecydowane nie dla Kolesowa. ;) Piaseckiej raczej też nie polecam ;)

Powrót do BIBLIOTEKA