Forum SHAMANIKA szamanizm-ezoteryka-śnienie • Zobacz wątek - Przesądy, Stereotypy itp..

Przesądy, Stereotypy itp..

Miejsce na rozmowy w tematach nie występujących gdzie indziej na forum, ale mimo to pasujących do niego.

Moderator: Kapelusznik

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post N mar 01, 2009 2:05 am

Przesądy, Stereotypy itp..

Jak w temacie wszystko co słyszeliście, podyskutujmy, ewentualnie obalimy :>
Na pierwszy temat wrzucę coś co dzisiaj podczas ćwiczeń utkwiło mi w głowie. Dlaczego od dziecka powtarza nam się "Nie patrz na ogień, bo będziesz w nocy sikał". Myślicie , że ma to związek z KK? Faktycznie gdy ktoś przyjrzy się ogniowi to może dojrzeć jego piękno i cudowną naturę. Czyżby KK obawiał się , że ktoś wkroczy na drogę "szatana" po tym jak nasuną mu się przemyślenia o naturze świata?? Co o tym sądzicie i wrzucajcie własne pomysły na dyskusje.
Każdy jest, kowalem własnego losu

Post N mar 01, 2009 4:27 am

Ja uwazam, ze przesady zostaly wymyslone w bardzo dokladnie okreslonym celu. Biorac za przyklad "zakaz" patrzenia sie w ogien, pewnie jest tak jak napisal noezb. Gdyby ktos komus powiedzial same "nie patrz sie w ogien" to odpowiedz brzmialaby "bo co?". Przesady to nic innego jak kolejna metoda ograniczania wolnej woli, i nie tylko.

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post N mar 01, 2009 1:25 pm

elektron napisał(a):Ja uwazam, ze przesady zostaly wymyslone w bardzo dokladnie okreslonym celu.

Oczywiście , ja chcę umieścić tu ich jak największą liczbę. Wiele przykazań w religiach było wymyślanych w jakimś celu , naprzykład muzułmanie nie jedzą wieprzowiny. Dzisiaj to już tylko przekazanie, a mało kto wie , że było ono wymyślone ponieważ wieprzowina w starożytności zawierała wiele bakterii i można było dostać wielu chorób. Ktoś wpadł na opmysł jak ustrzec przed tym ludzi a pomogła mu w tym "bojaźń boża" :>

Post N mar 01, 2009 4:15 pm

Co prawda nie jestem za stereotypami, ale ostatnio miałem parę rzeczy, które sprawiły, że zmieniłem nieco swoje podejście do przesądów, szczególnie nacji, w tym wypadku Żydów. Mówiąc o stereotypach i, myślę, że tyczy się to także przesądów - radzę uważać. Mimo wszystko okazuje się, że zawierają nierzadko ziarno prawdy ;) Albo i więcej niż tylko jedno ziarno.

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post N mar 01, 2009 4:58 pm

Tak jak powiedziałem , ludzie czasami je bagatelizują, a w rzeczywistości miały lub mają one przesłanie , ale spaczone prze ciemnogród ;P

Dżabersmok
Dżabersmok

Post N mar 01, 2009 5:47 pm

noezb napisał(a):wieprzowina w starożytności zawierała wiele bakterii i można było dostać wielu chorób.

Chodzi dokładnie o konkretny rejon bliskiego wschodu. Tam nie jedzenie wieprzowiny miało sens. ;)

No i dokładnie tak to jest z przesądami. Ktoś odnalazł pewną prawidłowość między dwiema rzeczami (np czarny kot i wypadek, co oczywiście dawniej wiązało się z wiedźmami, które jak wiadomo, potrafiły zaszkodzić, jeśli ktoś jej zalazł za skórę) i z tego brało się tabu, zasada, itp. I najczęściej u źródła przesądy i tabu mają sens. Tyle że wyrwane z kontekstu mogą je stracić. Ślepe kierowanie się przesądami nie jest dobre. Z tym że nie można wylewać dziecka z kąpielą. Można zastanowić się skąd dany przesąd się wziął i czy konkretnie mnie obowiązuje.
Dajmy na to spotkałem się z tabu Indian z północnej Kalifornii, które mówi, że nie powinno się uprawiać seksu na łonie przyrody, bo to obraża duchy. Z kolei w naszej kulturze znane są noce, gdy taki seks jest wręcz wskazany. ;)
Podobnie zresztą jest z moralnością, choć to nieco inny temat. Ale zasada jest podobna - istota, która uzyskuje świadomość, robi remanent zasad, które zostały jej wpojone. Jeśli istota jest mądra, wie co odrzucić, a co zostawić. Gorzej, gdy ktoś stwierdzi, że nie potrzebuje niczego, tak jakby żył poza społeczeństwem i nie potrzebował zasad. :P

Ja przestrzegam niektórych tabu. Np. nie gaszę ognia innym żywiołem (staram się przynajmniej), nie rzucam metalowymi przedmiotami gdy wieje wiatr, jeśli zobaczę znak, albo kilka znaków w otoczeniu, a mam jakiś problem, to biorę go pod uwagę, jeśli dostanę coś od duchów, daję też coś w zamian. Itd.
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Dżabersmok
Dżabersmok

Post N mar 01, 2009 5:51 pm

A stereotypy czasem się przydają. O ile są przystające do rzeczywistości.
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post N mar 01, 2009 6:01 pm

A nie wiecie przypadkiem skad wzial sie przesad, ze za kazdym razem jak sie papierosa odpala od swieczki to marynarz ginie? Kiedys to uslyszalem, i nie moglem dojsc do zrodla :/

Post N mar 01, 2009 8:46 pm

Dreamcatcher napisał(a):A stereotypy czasem się przydają. O ile są przystające do rzeczywistości.

"Wszystkie wampiry kłamią"? albo "Facetom chodzi głównie o seks, a kobietom o kasę" - tak? ;)

Dżabersmok
Dżabersmok

Post N mar 01, 2009 10:05 pm

"Wszystkie wampiry kłamią"? albo "Facetom chodzi głównie o seks, a kobietom o kasę" - tak?

O tak. Z takim podejściem mamy na starcie ułatwione życie. Wiadomo że białe jest białe a czarne czarne. No.
A poważnie. Można posługiwać sie stereotypami, ale trzeba zawsze wziąć poprawkę na wyjątki od normy. Z tym seksem to czasem mam ubaw, gdy spotykam babki, które są święcie przekonane o czystości intencji swoich facetów, a potem słyszę "jak on mógł...". :>

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr mar 04, 2009 1:07 am

to z sikaniem nie ma raczej podłoża w KK, bo stawia się je obok przesądów typu:
*jak kobieta w ciąży podmywa się wodą płynącą tojej dziecko z macicy wypłynie
*jak żona włoży mężowi do majtek swój włos łonowy, a on zdradzi ją z inną to on i kochanka dostaną wyprysku na genitaliach
*jak dziecko się zapatrzy w ogień to będzie sprawiało kłopoty wychowawcze
*jak się dziewczyna zapatrzy w studni to będzie miała męża alkoholika

jest jeszcze pare innych powtarzanych na wsiach.

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Śr mar 04, 2009 1:31 am

Skąd to się bierze? Jak do licha można połączyć kobietę zapatrzoną w studnie z mężem alkoholikem. Co do ognia to dziwne trochę, że takie strachliwe podejście ludzi do ognia było. Powinni go raczej szanować a nie tworzyć durne przesądy :|

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Śr mar 04, 2009 2:14 am

noezb napisał(a):Jak do licha można połączyć kobietę zapatrzoną w studnie z mężem alkoholikem.

o mężach alkoholikach/puszczających się przesądów jest dużo podobnie jak o dzieciach płaczących i głupawych.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Śr mar 04, 2009 2:34 am

noezb napisał(a):Skąd to się bierze? Jak do licha można połączyć kobietę zapatrzoną w studnie z mężem alkoholikem. Co do ognia to dziwne trochę, że takie strachliwe podejście ludzi do ognia było. Powinni go raczej szanować a nie tworzyć durne przesądy

Na zasadzie magii sympatycznej, czyli podobieństw. Mówi się, że ktoś diabła zobaczył w kieliszku, albo utopił się w kieliszku.
Znam też przesąd o którym wspominał mi dziadek z Ukrainy, że kobiety w ciąży nie powinny patrzeć na pożar, bo dziecko urodzi się z czerwonymi plamami.
Z czasem te zasady się wypaczają i przeradzają w przesądy.

Post Pn mar 09, 2009 8:40 pm

Haha, a ztym dzieckeim patrzącym w ognień i problemami wychowawczymi, to może racja xD Piromani na przykład
A co do przesądów, to słyszałam, że jak się ktoś wpatruje w płomień świecy, to mu się życie wypala, a jak spada gwiazda(oj no, meteor, żeby nie było), to ktoś umiera.

Post Pn mar 09, 2009 10:52 pm

Chyba bardziej wypaleni są ci, którzy nigdy nie usiądą na chwilę, żeby popatrzeć w ogień, czy choćby na świecę...

Post Śr mar 11, 2009 12:49 am

BlacKBlooDeDRoSe napisał(a):Haha, a ztym dzieckeim patrzącym w ognień i problemami wychowawczymi, to może racja xD Piromani na przykład

Jezeli sie dziecko przyuczy jak sie obchodzic ze sprzetem laboratoryjnym i odczynnikami, to nic zlego sie nie stanie. Chodzi o rozbudzenie zainteresowan i odpowiednie ich skierowanie uwazajac zeby nie zabic pomyslowosci i ciekawosci. Kategorycznie zabraniajac moze dojsc do sytuacji, ze np. zabawa z pirotechnika stanie sie swego rodzaju owocem zakazanym i jesszcze bardziej bedzie ciagnelo.

BTW Nie wiecie skad wzial sie przesad "zabraniajacy" gwizdania szant?

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Cz mar 12, 2009 3:43 pm

elektron napisał(a):BTW Nie wiecie skad wzial sie przesad "zabraniajacy" gwizdania szant?

Na statkach dawniej, nie wiem jak dziś, komendy wydawano też gwizdaniem. Tak mi się coś kojarzy, choć głowy nie daję. A że szanty pierwotnie to muzyka marynarzy śpiewana w portach i na statkach, to nie dziwi, że nikt na statkach szant nie gwizdał.

Post So kwi 11, 2009 12:14 pm

Przypomniał mi się jeden- jak dziewczyna hoduje kaktusy, to zostanie starą panną. Ciekawe czemu niby??

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Pn kwi 20, 2009 4:42 am

dla starych panien - jak panna usiądzie na stołku na którym siedział ksiądxz po kolędzie jeszcze tego samego roku wyjdzie za mąż.

Stare i sprawdzone ;]

Post So kwi 25, 2009 8:47 pm

Dreamcatcher napisał(a):
elektron napisał(a):BTW Nie wiecie skad wzial sie przesad "zabraniajacy" gwizdania szant?

Na statkach dawniej, nie wiem jak dziś, komendy wydawano też gwizdaniem. Tak mi się coś kojarzy, choć głowy nie daję. A że szanty pierwotnie to muzyka marynarzy śpiewana w portach i na statkach, to nie dziwi, że nikt na statkach szant nie gwizdał.

Jesli dobrze pamiętam, to chodziło o samo gwizdanie, to podobno mogło spowodować zaniknięcie wiatru, być może marynarze traktowali to jak "przedrzeźnianie" wiatru?

Powrót do OFF TOPIC