Komiksy okultne

Książki, artykuły i eseje, które czytaliście i polecacie.

Moderator: Kapelusznik

Post Pt wrz 05, 2008 9:14 am

Komiksy okultne

A więc, zastanawiam się, czemu jeszcze nie poleciłem pewnych komiksów, które są jakoś związane, luźniej lub ściślej z tematami prezentowanymi na forum. Dodam tylko, że z hermetyzmem bardziej, niż z szamanizmem.
Po pierwsze, osławiony Hellboy, który ostatnio wyszedł na ekrany kin. Nie przeczytałem tego wiele, ale to, co miałem, przedstawia się nader zachęcająco: Różokrzyżowcy, naziści, różne referencje do różnych tematów natury okultnej... Ale także i szamanizmu, od czasu do czasu. Polecawszy. Szczególnie wymiatają dialogi, chociaż warstwa rysunkowa poprawia się z numeru na numer. Sam Hellboy, zaznaczę, jest demonem wywołanym przez Rasputina, który miał ocalić Hitlera i Trzecią Rzeszę. Dla lubiących czerwone diabły z odciętymi rogami, zapraszamy do Hellboya.
I dalej, warto jeszcze tutaj przytoczyć komiks "Promethea" Alana Moore'a. Komiks, może komuś się Spawn przypomni, opowiada o superbohaterce z kaduceuszem w łapach. Komiks zawiera wiele referencji, jednak najbardziej oczywista jest ta hermetyczna. Sfera rysunkowa wymiata, jak ktoś czytał Sprawna, to z pewnością styl skojarzy mu się z McFarlanem.

Marcowy Zając
Marcowy Zając

Post Pt wrz 05, 2008 1:18 pm

Jesli o komiksy chodzi, ja mam ogromny sentyment do... "Thorgala" :D

Moze to nie do konca w temacie okultystycznym, ale jest tam duzo nawiazan do mitologii skandynawskiej, podrozy do innych swiatow, kontaktow ze starozytnymi cywilizacjami... jednym slowem - fantastyka komiksowa w najlepszym dla mnie wydaniu ;)
Deep into that darkness peering, long I stood there, wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before /Edgar Allan Poe/

Post Pt wrz 05, 2008 8:28 pm

Thorgal daje rade, oj, daje... :) Gdzieś do "Wilczycy". Potem, hmm... Jakoś się schematyczny robi, imho.

Poza tym, polecam wszystkie komiksy wydawnictwa Kultury Gniewu. Wymiot, wymiot, jeszcze raz wymiot. Teraz czytam: "Pan Śmierć i dziewczyna". Momenty są przecudowne; kiedy Pan Śmierć spotyka dziewczynę, która zbiła swojego męża. Jest go bardzo dużo. Czemu? Ano dlatego, że kiedy wyciskał sobie pryszcze i masturbował się, wyszczytował sobie na twarz, a z pryszczy powstały jego klony.
Chore, chore klimaty, polevcawszy..

Obrazek

Marcowy Zając
Marcowy Zając

Post Śr wrz 10, 2008 8:18 pm

saliva napisał(a):Thorgal daje rade, oj, daje... :) Gdzieś do "Wilczycy". Potem, hmm... Jakoś się schematyczny robi, imho.

Zgadzam się, choć jeszcze "Strażniczka Kluczy" też była znośna, ale od "Niewidzialnej Fortecy" to jakaś bzdura się zrobiła... choć i tak czytałam wszystkie późniejsze numery, z czystego sentymentu. Jeszcze "Ofiara" mi w łapki nie wpadła, a wiem że już się pojawiła nowa seria opowiadająca o Jolanie. Tak czy inaczej, wychowałam się na tym komiksie i wszystkie wcześniejsze części uważam za geniusz sztuki komiksowej ;)

Jeszcze był taki komiks "Szninkiel"... oj, tam też było dużo odniesień do różnych świętych kultów i religii - ale co mi zrył psyche za młodu to moje :D
Deep into that darkness peering, long I stood there, wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before /Edgar Allan Poe/

Post Cz wrz 11, 2008 1:03 pm

Może jeszcze warto polecić horrory Thomasa Otta. Horror niemy. Nie ma chmurek, za to jest wymiatająco. Chodzi mi o klimat, ofc.

Post Pn sty 19, 2009 6:30 pm

http://grumisie.blogspot.com/

Polski site z translacjami komiksów. Dobrych.

Powrót do BIBLIOTEKA