Orzeł


Potężne duchy i strażnicy wiedzy. Dział o ich znaczeniu i mocach.

Moderator: Kapelusznik

Post Pn maja 26, 2008 3:15 pm

Orzeł

Zgłaszam się z uprzejmą prośbą o informacje na temat totemu, jakim jest orzeł. Czego można się od niego nauczyć, jakie przekazuje mądrości, czym charakteryzuje się osoba posiadająca dany totem, etc.

Post Pn maja 26, 2008 3:30 pm

A czemu sam nie poszukasz w rozmaitej mitologii i informacjach na temat tych zwierząt?
Takie zamawianie informacji wydaje mi się trochę być wysługiwaniem się innymi.
Najcenniejsze informacje zdobywa się samemu, potem skoro czujesz sie z tym zwierzęciem dobrze, sam mógł byś co nieco napisać.
Avatar użytkownika

Dżabersmok
Dżabersmok

Posty: 1291

Dołączył(a): Śr gru 05, 2007 5:31 pm

Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post Pn maja 26, 2008 4:10 pm

Wyjcu, chyba po to jest to forum, by rozmawiać, no nie? Jakbyśmy tak podchodzili do sprawy, to każdy mógłby zamknąć się w swojej jaskini i co jakiś czas wydawać monografie ;P Choć rzeczywiście, jeśli Qoudaris zintegrowałby się z totemem orła, to z pewnością sam mógłby nam o tym opowiedzieć. Ale że mamy forum, to czemu by z niego nie skorzystać ;)

Przechodząc do rzeczy. Orzeł jest totemem mojej żony, więc co nieco mogę o nim opowiedzieć niejako obserwator.
Tak jak kota charakteryzuje spryt, kruka inteligencja, dzika upór, tak orła można nazwać uosobieniem dumy i siły. Orły w swoim działaniu często kierują się moralnością, choć potrafią ją naginać do własnych potrzeb by realizować cele, które uważają za dobre. Są charyzmatyczne. Osoby z totemem orła czasem właśnie nie przejawiają charyzmy, jeśli mają problem ze zgraniem się ze swoim totemem.
Orły z jednej strony lubią być niezależne i nie przepadają za sytuacjami, gdy ktoś im wydaje polecenie. Choć potrafią być posłuszne, jeśli zobaczą w kimś siłę i zdecydowanie.
Orły mają też często problem z własnym poczuciem wartości. Przejawia się to zwłaszcza w sytuacjach, gdy mają problem w realizowaniu jakiegoś przedsięwzięcia. W tym przypadku jest to chyba przeciwieństwo lwa :P.

Orły świetnie sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach, jeśli tylko jest ono dopasowane do ich realnych możliwości.

Oczywiście osoba z totemem orła nie musi wcale przejawiać tych cech. To zależy, czy korzysta z nauki, jaką przekazuje mu Zwierze Mocy.

Osobiście kontakt z orłem miałem, jak już wspomniałem, za pośrednictwem żony. W zeszłym zetknąłem się z tym zwierzęciem w naturze. Okazało się, że w pobliskim lesie gniazduje para orła bielika. I tu ciekawostka. Orzeł bielik według kategorii systematycznej nie należy do podrodziny orłów i orłem jest jedynie z nazwy.

Co do charakteru tego totemu, oczywiście nie jestem w 100% przekonany jeśli chodzi o trafność swoich wniosków wyniesionych z obserwacji. Więc może odezwą się osoby, które mają doświadczenie w pracy z tym totemem. ;)
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Pn maja 26, 2008 8:47 pm

Może coś dodam z mitologii mezopotamskiej? Oczywiście wciąż uważam, że postawa Qoudarisa wobec orła nie jest górnolotna, ale skoro mam to pod ręką, to może się jednak przyda. Dodam przy tym, że szamanizm ma moim zdaniem sporo wspólnego z Mezopotamią... Przynajmniej ten Syberyjski.

Orzeł i wąż przed obliczem Szamasza złożyli przysięgę przyjaźni. Dzięki zawartemu przymierzu żyło im się dobrze: polowali wspólnie, łup dzielili sprawiedliwie między sobą. Jednak gdy młode orlęta podrosły, zaczęły wywierać nacisk na ojca, by zerwał przyjaźń z wężem- tylko jedno orlątko że to czyn nie godny. Orzeł udał się więc na ziemię i pożarł małe węże, nie bojąc się o zemstę węża bowiem chroniły go przed nim jego skrzydła co mogły go w każdej chwili unieść poza jego zasięg.
Wąż poznawszy swą krzywdę błagał Szamsza o pomoc w zemszczeniu się na orle. Bóg polecił wężowi by zabił byka, i skrył się w jego wnętrznościach, a wtedy gdy orzeł przyleci by sie pożywić, wąż będzie mógł połamać wrogowi skrzydła. Tak też się stało, nie czuły na błagania orła wąż wrzucił go jeszcze do głębokiego dołu. Teraz to orzeł błagał Szamsza o pomoc, ten jednak bacząc na niegodziwy występek orła wzdragał się przed udzieleniem mu pomocy. Po jakimś czasie zlitował się jednak nad nim i zesłał mu pomoc w postaci Etany*. Etana był królem pasterzem, nie posiadał jednak potomstwa więc prosił bogów o ziele narodzin.
Szamsza odpowiedział na jego modlitwy nakazując mu podróż w góry i odszukanie orła który wskazał by mu to ziele. Etana odnalazł orła, pielęgnował go i ten postanowił w dowód wdzięczności zanieść wybawcę na skrzydłach do nieba Anu

Orzeł do Etany (powiedział)
"Przyjacielu mój, jasny...
Pójdź, zaniosę cię (do nieba Anu)!
Na piersi mojej połóż (swoją pierś),
na piórach moich połóż (swoje dłonie),
na boku moim połóż (swoje ramię)".
Na piersi jego położył (swoją pierś),
na piórach jego położył (swoją dłoń),
na boku jego położył swoje ramiona.
Oparł na nim mocno swój ciężar.

Gdy jedną milę dźwignął go w górę,
orzeł do Etany powiedział:
"Spójrz, mój przyjacielu, jaka jest ziemia...
popatrz na morze przy brzegu Ekur".
"otoziemia stała się zaprawdę jak góra,
morze obruciło się w wodę (rzeki)!"

Gdy drugą milę dźwignął go w górę,
orzeł do Etany powiedział:
"Spójrz, mój przyjacielu, jaka jest ziemia!"
"Ziemia jest jak... (brakujący fragment tekstu)"

Gdy trzecią milę dźwignął go w górę,
orzeł do Etany powiedział:
"Spójrz przyjacielu,ziemia jest...
morze stało się jak kanał ogrodnika!"
Skoro przybyli do nieba Anu,
doszli do bramy Anu, Enlila i Ea,
orzeł i Etana pokłonili się,
...
Pójdź, mój przyjacielu (zaniosę cię...) -
u Ishtar, pani, (jest ziele narodzin),
Na piersi mojej (połóż swoją pierś),
na piórach mych połóż swoją dłoń".
...
Gdy jedną milę (dźwignął go w górę):
"Mój przyjacielu, popatrz na ziemię, jaka ona jest".
"Z Ziemi...
a szerokie morze jest jak zagroda dla bydła".


Etana i orzeł lecieli coraz wyżej, do wyższego nieba@ by spotkać się z boginią Ishtar, która była w posiadaniu upragnionego ziela. Co jakiś czas orzeł poolecał by Etana sojżał na malejącą ziemie. Wreszcie Etana krzyknął:

Gdy spojżałem wokół, ziemia (znikneła?),
a szerokim morzem moje oczy nie nasyciły się!
Przyjacielu mój, nie chcę wznosić się do nieba,
Wstrzymaj lot, aby..."


dotychczas nie spotkałem się z rekonstrukcją dalszej części, ale myślę że to i tak sporo :)

Na podstawie "Mitologia Mezopotamii" Krystyna Łyczkowska, Krystyna Szarzyńska.

*Etana 12 władca Kisz z dynastii panującej po potopie, na jego pieczęciach przedstawiany jest jako człowiek szybujący na orle... myślę, że to ciekawa i dająca do myślenia wskazówka dla znajomych szamańskiej symboliki
@ w wierzeniach mezopotamskich występują 3 nieba...[/i]

Post Pn maja 26, 2008 9:28 pm

Prosiłbym o wyjaśnienie pewnej kwestii. Dreamcatcher napisał :
"...Oczywiście osoba z totemem orła nie musi wcale przejawiać tych cech. To zależy, czy korzysta z nauki, jaką przekazuje mu Zwierze Mocy. .."

W książce Szamanizm naszych czasów , autorka totemami nazywa najsłabsze duchy pomocnicze przejawiające sie w realu np jako muszelka czy kamyk. Natomiast zwierzęta mocy to potężniejsze duchy które należy złapać a które później pomagają jako przewodnicy i wspierają w trudnościach. Skąd te określenie totem orła ?

Post Pn maja 26, 2008 9:33 pm

arimael napisał(a):Prosiłbym o wyjaśnienie pewnej kwestii. Dreamcatcher napisał :
"...Oczywiście osoba z totemem orła nie musi wcale przejawiać tych cech. To zależy, czy korzysta z nauki, jaką przekazuje mu Zwierze Mocy. .."

W książce Szamanizm naszych czasów , autorka totemami nazywa najsłabsze duchy pomocnicze przejawiające sie w realu np jako muszelka czy kamyk. Natomiast zwierzęta mocy to potężniejsze duchy które należy złapać a które później pomagają jako przewodnicy i wspierają w trudnościach. Skąd te określenie totem orła ?

Mógł byś nie robić oftopa :> O tym, czym są totemy obszerniej wyjaśnione jest tu: http://www.forum.shamanika.pl/viewtopic.php?t=13
Avatar użytkownika

Dżabersmok
Dżabersmok

Posty: 1291

Dołączył(a): Śr gru 05, 2007 5:31 pm

Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post Pn maja 26, 2008 9:39 pm

Wspomniałem o tym w innym wątku - http://forum.shamanika.pl/viewtopic.php?t=276

W książce którą wspominasz niektóre terminy przyporządkowane są odmiennym zjawiskom, jeśli mogę tak to określić. Stąd mogą pojawić się nieporozumienia. Totemem w książce M. Ashe nazywane są duchy pomocnicze, natomiast totemy w znaczeniu, jakim określane są np na tym forum nazwane zostały Zwierzętami Mocy. Tak więc to co Ashe nazywa totemem, my nazywamy duchem pomocniczym, a Zwierzęta Mocy u nas są nazywane totemami. Nie wiem czy to kwestia tłumaczenia, czy też odmiennej nomenklatury, ale tak to właśnie wygląda. Poza tym dochodzi kwestia zrozumienia integracji z totemem. Według mojego doświadczenia totemu nie można złapać, by ci służył. To totem wybiera komu się przejawić. Oczywiście może pojawić się element walki, pożarcia, złapania itp., ale jest to przejaw własnie integracji (np pożarcie jako przejęcie czyjejś mocy, lub stanie się jednym).
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post N lis 30, 2008 7:10 pm

Swoją drogą, jestem ciekawy, dlaczego orzeł nie został wspomniany jako ten totem, który łamie strach. Jest to także pewien aspekt wojownika, który przejawia się w wielu bóstwach i herosach solarnych, to znaczy orzeł przejawia także tego, który się nie boi. Jest to także wojownik zdobywający szczyty. Pomimo tego, że jest zwierzęciem wiatru, jak dla mnie jest ultrasolarny. Praca z orłem daje radę, jeśli chce się przełamać coś, czego się obawiamy - ergo, strach, par excellence.

Powrót do ZWIERZĘTA MOCY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


cronŚnienie - rozwój - warsztaty

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO
Time : 0.223s | 13 Queries | GZIP : Off