Północ

Miejsce na rozmowy w tematach nie występujących gdzie indziej na forum, ale mimo to pasujących do niego.

Moderator: Kapelusznik

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pn lis 17, 2008 4:59 am

Północ

Ostatnio cicho sie na forum zrobilo. Mysle ze przynajmniej sprowokuje kogos do wypowiedzi :>
Napewno od dziecka kazdy slyszal , ze północ to "godzina duchów". Moje pytanie jest , jak myslicie skad powstala ta legenda i dlaczego?

Moje przemyslenia na ten temat doprowadzily mnie do wnioskow, ze musialo byc to spowodowane tym ze zaiste polnoc to koniec jednego dnia a poczatek nowego. Smierc i Narodziny. Oczywiscie z logicznego punktu widzenia to zmierzch bylby bardziej odpowiedni. Byc moze stare wierzenia byly takie, ze to moment kiedy zaciera sie granica zycia i smierci. Bycmoze wierzyli ze otwiera sie okno na swiat zmarlych i czasami niektorzy z nas moga przez nie podgladnac druga strone?? Nie wiem, przedstawiam moja teorie , a co wy o tym myslicie? :>
Każdy jest, kowalem własnego losu

Post Pn lis 17, 2008 12:10 pm

Ja uwazam podobnie - ze to godzina zmiany - moment p0miedzy.
Moim zdaniem zmierzch jest bardziej pomiedzy - u Castanedy chyba bylo takie zdanie, ze "zmierzch to brama do innych swiatow" - choc pewnie troche przekrecilem ;)
Czyli, ze absolutnie zgadzam sie z Twoim punktem widzenia ;)

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pn lis 17, 2008 8:00 pm

No wlasnie napisalem ze zmierzch bylby bardziej odpowiedni, ale chyba ludzie poprostu przyjeli sobie ze dzien konczy sie dopiero po 24 :D Tak czy inaczej bede musial sie zabrac wkoncu za literature :) Bo wy tu sie zaczytujecie w Jungu, Hine, Castaneda a ja wogole ich nie tykalem prawie :p

Post Wt lis 18, 2008 12:41 am

Czas na około godzinę przed świtem jest nazywany "godziną wilka" i kojarzony ze śmiercią i "złymi mocami", które podobno wtedy najaktywniej hulają po świecie. Mierzenie czasu w minutach to wynalazek cywilizacji, ludzie zawsze wiązali różne wierzenia ze światłem dziennym lub jego brakiem, w wielu legendach diabelskie knowania przerywa nadejście świtu :)

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Wt lis 18, 2008 12:44 am

Ciekawe dlaczego nazywa sie to wlasnie "godzina wilka" :> ??? Byc moze wycie wilka noca tak przerazalo ludzi ze przypisali temu jakies zle uczynki?? Wiem natomiast ze ryk ktoregos z afrykanskich kotow wysyla fale o specjalnej czestoptliwosci ktore paralizuja ofiare :D

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Cz lis 20, 2008 8:58 pm

noezb napisał(a):Wiem natomiast ze ryk ktoregos z afrykanskich kotow wysyla fale o specjalnej czestoptliwosci ktore paralizuja ofiare

Tygrysa, ma bardzo niską częstotliwość Pisałem chyba o tym.
"Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas." F.Nietzsche

Gdy uczeń jest gotowy nauczyciel sam się znajdzie

Post Pt lis 21, 2008 7:41 pm

o kurcze, właśnie przed chwilą przeczytałam o godzinie wilka i mówię Wam, że coś w tym jest. Zawsze o tej porze odczuwam jakiś lęk o.O, nie jak wieczorny spokój, chociaż natężenie światła podobne.
A z tą nazwą "godzina wilka" to dziwne w sumie, ale np. jak psy wyją, gdy ktoś umiera czy jedzie karetka.. wilki, jako ich przodkowie są pewnie bardziej wyczuleni na takie sprawy.

pozdrawiam;)

Post N lis 23, 2008 8:46 pm

Ja za to wniosę inny termin: godzina ciszy, która zaczyna się pół godziny przed północą, a kończy o północy. Nie wiem czemu akurat "godzina", skoro to pół godziny trwa, ale coś w tym jest, bo w tym czasie zanika taki zwykły szum peryferii miasta i robi się taka cisza...
Ostatnio mi się to sprawdziło, jak była pełnia, było tak nienaturalnie wręcz cicho, nie było nawet słychać ludzi, którzy jeszcze się o tej godzinie kręcili. Jedyny dzwięk, jaki w tym czasie się pojawił, to takie niskie, głośnie szczekanie psa. To tak też a propos psów w poście honoraty.

Powrót do OFF TOPIC