Szamanizm skandynawski

Tradycje szamańskie z różnych stron Świata - linie przekazów, tradycyjni szamani.

Moderator: Kapelusznik

Post Cz wrz 04, 2008 8:29 pm

Szamanizm skandynawski

Zapraszam do rozmowy na temat szamańskiej magii ludów Skandynawii – seidr. Jest to bardzo bogata tradycja i myślę że warta żeby o niej napisać.

Post Pt wrz 19, 2008 3:16 pm

O samym seidr neiwiele powiem. Z seidr zaczerpnalem tylko technike, zwiazana z nawiazywaniem kontaktu z duchami. Natomaist oprawe i rozwineicie tej techniki dodalem wlasne i wykorzystuje to w rytualach nekromancji.
Jednak co dot echniki - moge powiedziec tyle - jest dobrym... poczatkiem. Tzn pozwala uzyskac kontakt dosc skutecznie - otwiera rpzejscia. Ale nie rozumiem dlaczego skandynawowie nie wchodizli w blizszy kontakt z duchami niz rozmowa z nimi. Tzn ja po nawiazaniu kontaktu uzyskuje stan opetania, co dla mnie ejst efektywniejsze i ciekawsze niz jedynie dialog z jakims bytem. Choc ofc nie poelcalbym tego osobom niedoswiadcoznym - bo sila takeigo rytu ejst dosc spora.

Niemniej on jest taki mocno szamanski jakby nie bylo - te piesni przyzywajace duchy, czy samo podwyzszenie ktore zmienia swiadomosc. Oczywiscie wybor miejsca to tez wazna rzecz. Dobre do tego celu sa cmentarze - choc rytual z uwagi na dlugosc, glosnosc i gleboki stan transu moze byc nie do przeprowadzenia na standartowej nekropolii. Polecalbym jakis opuszcozny cmentarz w lesie jednak. ;) Jesli sie do tego doda odpowiednie elementy mozna wezwane duchy przepuscic przez wlasne cialo - na zasadzie bramy. Co jest mocnym przezciem jak dla mnie. Rzeklbym - niezapomnianym. I uzyskuje sie wtedy dosc wyrazny stan zjednoczenia z nimi, co rowniez jest ciekawym doswiadczeniem. Mozna tutja ofc dodac techniki chemognostyczne i mamy prawdziwa bombe gnostyczna. ;)

Bdw to jest oczywiscie moja wersja - nawet bym tego seidr nie nazwal. Wiec ta moja wypowiedz to taka dygresja od tematu i prosze jej za bardzo nie wiazac z tradycja nordycka. Wlasciwie klasyczne seidr bylo tu tylko inspiracja. Ale ja lubie szukac inspiracji w roznych zrodlach. ;)

Poza tym jak widze taki nieoszlifowany diament to sie powstrzymac nie moge by dodac mu nieco blasku i zrobic z tego bardziej szalona i opentancza praktyke. :D

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post N wrz 21, 2008 3:33 am

Strzygon napisał(a):Z seidr zaczerpnalem tylko technike, zwiazana z nawiazywaniem kontaktu z duchami. Natomaist oprawe i rozwineicie tej techniki dodalem wlasne i wykorzystuje to w rytualach nekromancji.

Troche podobnie jak ja przy czym dla mnie była to po prostu magia ludowa. O tym, że Germanie też to mieli i tak się nazywało dowiedzialem się dopiero później.

Powrót do TRADYCJA