Stany bliskie śmierci

Dyskusje o praktykach szamańskich i neoszamańskich. Miejsce, gdzie można podzielić się własnymi doświadczeniami, lub zapytać o radę.

Moderator: Kapelusznik

Czy doświadczyłeś:

stanu śmierci klinicznej?
2
13%
stanu bliskiego śmierci wraz ze "śmiercią psychiczną"?
7
47%
kilka razy ww.
2
13%
nie miałem takich doświadczeń
4
27%

Liczba głosów : 15

Post Pt sie 01, 2008 1:02 pm

Stany bliskie śmierci

U szamanów często inicjacja wiązała się z ciężką chorobą, która prowadziła adepta do granicy życia i śmierci, a nawet po za nią, do przeżycia śmierci.
Ilu z Was było na granicy (lub poza nią) ?

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Śr sie 06, 2008 3:42 am

Chętnie zagłosuję w ankiecie i zabiorę głos, ale prosiłbym cię Zjawo, abyś sprecyzowała pojęcie "śmierć psychiczna". ;)
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Śr sie 06, 2008 1:18 pm

No właśnie przy formułowaniu tej ankiety się zastanawiałam nad tym, czy to spróbować jakoś sprecyzować, ale doszłam do wniosku, że nie, ponieważ wtedy bym potraktowała swoje doświadczenia w tej materii jako punkt odniesienia, a chciałam tego uniknąć.
4 osoby zaznaczyły ten punkt, prawdopodobnie jakoś to rozumiejąc, prawdopodobnie każda na inny sposób.
Być może też, to samo sformułowanie nie jest najszczęśliwsze. Lepsze może byłoby "psychiczne przeżycie śmierci"?
Może prościej będzie jeśli wyjaśnię tylko intencję: chodziło mi o te doświadczenia z pogranicza, które wraz z bliskim i fizycznym otarciem się o śmierć, niosły ze sobą psychiczne jej doświadczenie, być może wstrząs.
Po to dodałam ten zwrot "śmierć psychiczna", żeby zwrócić uwagę, że tu konsekwencje psychiczne bezpośredniego zagrożenia życia są istotne, a nie samo zagrożenie życia.
Wyobrażam sobie, że taki wstrząs połączony ze rozumieniem, nie musiałby być ciężka choroba która zaprowadziła na granicę - mogło to być np. doświadczenie polegające na tym, że bandyta przystawia pistolet do brzucha z zamiarem morderstwa, albo zabija kogoś obok, a coś powstrzymuje go przed zabiciem akurat ciebie.
Inną kategorią są doświadczenia stricte duchowe, które mogą być nie mniej realne - doświadczenie śmierci na skutek odpowiednich praktyk.
Tak w ogóle to ta ankieta jest nie najlepiej sformułowana. :P
Ostatnio edytowano Śr sie 06, 2008 1:29 pm przez zjawa realna, łącznie edytowano 1 raz

Post Śr sie 06, 2008 1:23 pm

a "ww"?

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Śr sie 06, 2008 1:31 pm

Nocny_Wyjec napisał(a):a "ww"?

Wyżej wymienione jak sądzę
"Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas." F.Nietzsche

Gdy uczeń jest gotowy nauczyciel sam się znajdzie

Post Śr sie 06, 2008 3:25 pm

No to ja kilkakrotnie ww.
Wogle u mnie kazda inicjacja czy potezna zmiana duchowa niesie w sobie doswiadczenie smierci - ktora odbieram czesciej na poziomie duchowym i psychicznym, ale takze kilka razy fizycznie. Jest to dla mnie jednak zarowno zgon i odrodzenie. I wszysktie te momentu pozwalaja mi czerpac moc i wzrastac.

Post Pn sie 11, 2008 6:06 pm

Śmierć kliniczna. Jeszcze przydarzyła mi się dokładnie w chwili, kiedy mialem wybudzić się z narkozy. Przeżycie faktycznie niesamowite, po którym oswajałem się z nową rzeczywistością przez 2 tygodnie.

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pn sie 11, 2008 6:15 pm

Mialem "smierc psychiczna " podczas tej goraczki..
Każdy jest, kowalem własnego losu

Powrót do PRAKTYKA