Co nieco o ziołach

O ziołach i ich zastosowaniu.

Moderator: Kapelusznik

Post Wt gru 18, 2007 5:48 pm

Co nieco o ziołach

Może warto jest wspomnieć na początku o tym, że nie jestem lekarzem. Nie biorę na siebie żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych w tym temacie.
Zioła w większości wypadków nie stanowią żadnego zagrożenia dla osób je stosujących bywają jednak wyjątki. Jeśli ktoś się na czymś nie zna i nie ma odpowiedniego doświadczenia może popełnić pomyłki.

Medycyna ludowa bogata jest w różne opisy i zastosowania ziół. Można je stosować jako napary, odwary, wyciągi zimne, nalewki lub w niektórych wypadkach używać ich bezpośrednio jako okładów. Jak wszystkie rośliny zioła często posiadają również inne właściwości i wykorzystuje się je czasem jako kadzidła odpędzające złe moce (często również natrętne owady ;) ).
Zioła zwykle spożywa się niesłodzone, nawet jeśli ich smak nie jest zachęcający - chodzi jednak przecież o walory lecznicze nie smakowe.
Jeśli sami zbieramy zioła warto tez wziąć pod uwagę to by zbierać tylko te które nie rosną blisko dróg itp.

Napar wydaje mi się być najprostszym sposobem zastosowania zioła.
Robienie naparu polega dokładnie na tym samym na czym polega codzienne robienie sobie herbaty. Suszone zioła zalewa się gorącą wodą. Często można spotkać tzw herbatki ziołowe - są to właśnie napary.
Napary wykorzystuje się najczęściej w przypadku ziół zawierających olejki eteryczne, łatwo ulatniające się i z tego właśnie względu, nie należy ich gotować. Dla przykładu takimi właśnie ziołami są: Mięta, melisa, tymianek.

Odwary stosuje się zwykle wobec nieco innego rodzaju surowców - kora, korzenie. W tym wypadku chodzi o pozyskanie surowca leczniczego ze zdrewniałych komórek, dlatego tez surowiec powinien być dobrze rozdrobniony. Naturalnie zalewamy go odpowiednią ilością wody i gotujemy jakiś czas.

Wyciąg z ziół stosuje się gdy surowiec zawiera substancje które w przypadku gotowania lub zalania wrzątkiem uciekły by nam. Surowiec naturalnie zalewa się czysta woda i odstawia na jakiś czas.

Nalewki to nic innego jak wyciąg spirytusowy. W tym wypadku zioła zalewane są wysokoprocentową wódką lub spirytusem i odstawia na jakiś czas do naciągnięcia. Po naciągnięciu co może potrwać parę dni należy odcedzić zioła od nalewki.
Nalewki dozuje się najczęściej kroplami, dodając do wody lub przyjmując na cukrze. Nie przy wszystkich schorzeniach jednak nalewka jest wskazana... chyba jednak popracuje z tym niedługo :D

Post Wt gru 18, 2007 8:25 pm

Mozna do tego ejszcze dodac okadzanie ziolami, ktore tez bylo czesto stosowane zarowno w chorobach ciala jak i ducha. ;)
Np babka jest dobrym ziolem do oczyszczania otoczenia, tak smao jak krwawnik i wrotycz. Bylica zas z koleji wzmacnia zdolnosci paranormalne.

A pzoa tym z ziol da sie robic takze masci. Z tego co pamietam zwykle sie je jakos pereparuje i laczy z wazelina. Jak sobie rpzypomne wiecje to dam znac. ;)

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post N cze 01, 2008 12:52 pm

zna ktos moze jakis napar ktory pomoze na chore zatoki? Najlepiej zeby skladniki byly latwo dostepne, bo juz nie mieszkam w gorach i moj dostep do ziol jest mocno ograniczony :/
Każdy jest, kowalem własnego losu

Post N cze 01, 2008 1:58 pm

Osobiście polecał bym po prostu "Amol", dostępny chyba w każdej aptece. Kilka kropel do miski z gorącą wodą i inhalować zatoki. Można też se łyknąć trochę rozcieńczonego z wodą.
Ewentualnie wódka, polecam z miodem... dużo wódki z miodem.

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post N cze 01, 2008 8:58 pm

Ew zakraplanie soli fizjologicznej do nosa. Tylko uwaga może spowodować małą powódź ;)

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pn cze 02, 2008 1:58 am

ciekawe czy maja amol w dublinie :) A co do wodki to odpada bo odkad wrocilem do praktyk , to staram sie utrzymac umysl w trzezwosci. Dzieki za odpowiedz. BTW: jak ktos chce to moge podac przepis na herbate przynoszaca dobre sny :P

Post Pn cze 02, 2008 11:28 am

Zabawne :D odkąd ja zajmuje się poważniej praktyką staram się utrzymywać stan nie trzeźwości i ziółka mi w tym pomagają ;) Widać każdy ma inaczej.

Post Pn cze 02, 2008 12:46 pm

A co oznaczaja "dobre sny"? :>

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pn cze 02, 2008 11:08 pm

"Herbata Snów"

2 czesci platkow roży
1 czesc bylicy pospolitej
1 czesc miety pieprzowej
1 czesc kwiatow jasminu
1 czesc cynamonu

Wymieszajcie wszystkie ziola(wysuszone) a nastepnie wsypcie lyzeczke do malej szklanki, zalejcie wrzatkiem

(pozostawcie na kilka minut) i gotowe. Jedna filizanka wystarczy!!! Milych snów zycze :)

Post N lip 27, 2008 9:39 am

Apropos zatok- próbowałeś metodę, że zalewa się wrzątkiem zioła(herbatki ziołowe, nie wiem jakie konkretnie)albo nawet sam wrzątek się leje do szklanki, pochyla się głowę nad szklanką, razem ze szklanką przykrywasz się ręcznikiem, po czym tak, żeby sobie nosa wewnątrz nie poparzyć wciągasz parę z powietrzem. U mnie dziłało. Jak coś, to z miętą robiłam. :mrgreen:

Post N lip 27, 2008 11:47 am

Do takich inhalacji, które opisałam Black(...) polecam mięte z tymiankiem, albo sam tymianek.

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post N lip 27, 2008 3:44 pm

BlacKBlooDeDRoSe napisał(a):Apropos zatok- próbowałeś metodę, że zalewa się wrzątkiem zioła(herbatki ziołowe, nie wiem jakie konkretnie)albo nawet sam wrzątek się leje do szklanki, pochyla się głowę nad szklanką, razem ze szklanką przykrywasz się ręcznikiem, po czym tak, żeby sobie nosa wewnątrz nie poparzyć wciągasz parę z powietrzem. U mnie dziłało. Jak coś, to z miętą robiłam.

Probowalem, ale to juz niewazne,bole glowy byly czym innym spowodowane ;)

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post N lip 27, 2008 10:10 pm

czasami stosuje się też wyciągi olejowe bo nie wszystkie składniki rozpuszczają się w wodzie i okłady ze świeżych ziół
"Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas." F.Nietzsche

Gdy uczeń jest gotowy nauczyciel sam się znajdzie

Post N lip 27, 2008 10:24 pm

BlacKBlooDeDRoSe napisał(a):Apropos zatok- próbowałeś metodę, że zalewa się wrzątkiem zioła(herbatki ziołowe, nie wiem jakie konkretnie)albo nawet sam wrzątek się leje do szklanki, pochyla się głowę nad szklanką, razem ze szklanką przykrywasz się ręcznikiem, po czym tak, żeby sobie nosa wewnątrz nie poparzyć wciągasz parę z powietrzem. U mnie działało. Jak coś, to z miętą robiłam. :mrgreen:
Do takiej inhalacji dobry jest "Amol" - ziołowy wyciąg z jakiś tam ziół. Nie mam przy sobie teraz więc nie podam składu. Na pewno jest tam mentol.
Niektórzy mają psychiczną alergię na amol, ale j osobiście uważam, że to jeden z lepszych wynalazków :P

Post Pn lip 28, 2008 9:56 am

Ja nie mam urazu do amolu, ale akurat w omu nie posiadam. Za to mam olejek herbaciany. Też jest dobry.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Śr lip 30, 2008 1:52 am

Nocny_Wyjec napisał(a):Niektórzy mają psychiczną alergię na amol, ale j osobiście uważam, że to jeden z lepszych wynalazków Razz

Jakbyś pomieszkał z dziadkiem mojej żony, to też byś miał alergie na amol. ;P
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Cz lip 31, 2008 8:04 pm

Ja się zgłaszam z pytaniem- jest jakieś zioło na ropiejące uszy?? Bo mi nic nie pomaga.

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Cz lip 31, 2008 8:46 pm

ale co Ci dokładnie ropieje?

Post Cz lip 31, 2008 9:46 pm

Dziurki w uszach, bo przestałam nosić srebrne kolczyki i zaczęłam nosić sztuczne i od miesiąca ponad mi krawią i ropieją i nie chcą się zagoić.

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Cz lip 31, 2008 10:45 pm

BlacKBlooDeDRoSe napisał(a):Dziurki w uszach, bo przestałam nosić srebrne kolczyki i zaczęłam nosić sztuczne i od miesiąca ponad mi krawią i ropieją i nie chcą się zagoić.

1.To przestań je nosić
2Np aloes albo inne o działaniu antyseptycznym
"Ten, który walczy z potworami powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas." F.Nietzsche

Gdy uczeń jest gotowy nauczyciel sam się znajdzie

Post Cz lip 31, 2008 10:45 pm

Nie noś sztucznych. Nie ma innej rady :P i przemywaj solą fizjologiczną (ale już przy srebrnych).

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Pt sie 01, 2008 12:10 am

Tormentiol może pomóc ;)

Post Pt sie 01, 2008 12:21 pm

Znaczy ja teraz bez kolczyków w ogóle chodzę. A to jest chyba reakcja na inny materiał, to samo było jak ze złotych na srebrne zmieniłam, ale wtedy mi się szybciej zagoiło, nie wiem czemu. Dzięki za radę. :)

Post Pt sie 01, 2008 1:13 pm

Najlepiej jest zmieniac kolczyki jak juz się miejsce zupelnie zagoi, a nie szalec zanim ;) Zazwyczaj to stal chirurgiczna jest najmniej drazniaca z kolczykowych materialow.

Powrót do ZIELARSTWO