Mamuty

Rozmowy o mitologii bliskich nam ludów Syberii.

Moderator: Kapelusznik

Post Pn sty 14, 2008 1:11 am

Mamuty

Według wierzeń ludów Syberii mamuty żyją do dziś, i nawet można mieć totem mamuta (zaiste musi być to ciekawy totem). Drobną różnicą ich postrzegania mamuta, jest to, ze mamut jest rybą... włochatą rybą z ogromnymi kłami. Jest rybą ponieważ jest zwierzęciem które zeszło pod ziemie a świat podziemny to ocean na którym pływa ziemia. Jako potężne duchy często są wykorzystywane przez szamanów jako wierzchowce w światach dolnych.

Post Pn sty 14, 2008 5:39 pm

Ciekawe, bo kilka lat temu pracujac z moja dawna ekipa szamanska kilka osob w jednym czasie mialo wizje zwiazane z mamutem. I to w sumie tak zupelnie ni z gruszki ni z pietruszki. Tzn nikt nie szukal ani nie czytal o zadnych mamutach w tym czasie. Niemniej zgralo sie to wszystko jakos razem.

Ja tez pameitam ze mialem taka wizje, choc juz nie wiem dokladnie co w niej bylo. Siedzialem nad strumieniem medytujac (byl chyba maj czy jakos tak) i wybilo mnie nagle dosc mocno. Pameitam, ze wlasnie zobaczylem mamuta i on sie patrzyl na mnie takim bardzo ciemnym i bardoz madrym okiem. Nie wiem juz, co tam bylo dalej. Ale wtedy rowneiz czulem, ze laczy sie on jakos z miejscmai podziemnymi. Moze w Polsce jego sila nie ejst tak wielka jak na Syberii, ale wydaje mi sie, ze takze daje o sobie czasami znac. ;)

Post Wt sty 15, 2008 12:07 am

Ma prawo, w jednym z Gockich grobow na terenie Polski odkryto obok kobiecego ciala z tego co pamietam rowniez pieczolowicie zwiazane w peczek kosci mamuta.

Kopiacy grob dokopali sie do warstwy ziemi je zawierajacej... i jak widac uszanowali.

(zrodlo: Andrzej Kokowski, "Goci")

Powrót do MITOLOGIA SYBERYJSKA