Bebok, heksa i inne maszkary rodem z Polski...

Dział o utopcach, strzygach, upiorach i dziwożonach. Opowieści ludowe, wyczytane lub zasłyszane od babci.

Moderator: Kapelusznik

Post Cz gru 06, 2007 6:48 pm

Bebok, heksa i inne maszkary rodem z Polski...

Pamiętam, jak matka nieraz mnie straszyła słynnym śląskim "bebokiem"(jest typowo śląski! Podobnie jak heksa...). Ogólnie, o ile pamiętam, a i jak wspomina Wikipedia, zamieszkiwał on miejsca ciemne(piwnice, etc). Pamiętam ten pamiętny tekst: "Nie idź tam, bo cie bebok zje". Sądzę, że wiele z moich strachów zostało z tego straszenia bebokiem i heksą.
Heksa natomiast zamieszkiwała także lasy, straszono mnie ją, bym się nie pałętał po polach o zmroku. Etymologia tej nazwy jest jasna: Niemieckie Hexe przeszło na polski.
To ciekawe, bo oba te duchy, choć tak popularne, nie występują w ogóle w opowiadaniach ludowych ani folklorze, choć są nagminnie używane jako straszaki. Nie doszukałem się tego nigdzie.
Może Wy znacie jakieś opowiadania o czartach, niekoniecznie ze Śląska?

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pt gru 07, 2007 12:44 am

Re: Bebok, heksa i inne maszkary rodem z Polski...

saliva napisał(a):Etymologia tej nazwy jest jasna: Niemieckie Hexe przeszło na polski.

Nie znam niemieckiego więc zapytam: Co znaczy "Hexe"?

Co do beboków, mam rodzinę na śląsku i też słyszałem, jak ciotka straszyła dzieci, tyle że oni wymawiali to "babok".

Post Pt gru 07, 2007 9:15 am

Hexe znaczy: Czarownica, wiedźma.

Post N gru 16, 2007 5:48 pm

Bobok (pewnie po slasku Bebok) pochodzi od staropolskiego bobak - swistac i oznacza odmienca. Pokazywalo sie zwykle w postaci kota lub psa i nie mialo konkretny6ch cech. Sluzylo glownie straszeniu dzieci wlasnie. ;)
Ciekawe, bo doroslych dla odmiany straszyl Bobak. ;)

A Heksa to walsnie tyle co czarownica po slasku.
Wiec zagadka etymologii sie wyjasnila. ;)

Post N gru 16, 2007 6:07 pm

Idąc dalej w stronę etymologii - i idąc przy okazji na północ - po angielsku "hex" znaczy tyle, co czarować, czynić magię. Hex to znaczy także klątwa w dzisiejszej potocznej angielszczyźnie.

Post N gru 16, 2007 6:21 pm

A bo jak doczytalem chodzilo o czarownice, ktore umialy zadawac postrzal przez klatwe.
Wiec nie kazda, zwykla czarownice, tylko te klatwiace. ;)

Post Pt lip 25, 2008 8:29 pm

Haha, mnie nie straszyli bebokiem, tylko w ciemnych miejscach miało się kryć 'bobo'. A później się dziwili, że jak chodziłam do piwnicy to śpiewałam(wmawiali mi, że śpiewam tak masakrycznie, że wszyscy zwieją, a dobrze śpiewam :) ), żeby nic mnie nie dopadło przypadkiem.

Post So lip 26, 2008 12:02 am

A ja z kolei słyszałam po prostu o Bobku - dziecku podrzuconym przez Mamunę. Ładny opis jest w książce Romany Kaszczyc, wrzucę jak znajdę :)

Post So lip 26, 2008 11:48 am

Hyhy, a czy on był jak ten bobek z Muminków?? Takie jakby licho leśne: ciągle się do kogoś przyczepiało, psociło, kłamało, było wredne i włochate?? :D

Post So lip 26, 2008 12:36 pm

aditi napisał(a):A ja z kolei słyszałam po prostu o Bobku - dziecku podrzuconym przez Mamunę. Ładny opis jest w książce Romany Kaszczyc, wrzucę jak znajdę

Ciekawe, bo o tym, że mamuny podrzucały coś w tym stylu, to nie wiedziałem. Jak będziesz mieć, to spostuj.

btw o ile przypominam sobie to ten "bebok" miał bardzo formę cienia ze świecącymi na czerwono oczyma(mówię z pamięci, ostatni raz coś takiego widziałem, gdy miałem osiem lat chyba)

Post So lip 26, 2008 2:08 pm

Nie wiedziales? To czeste u zenskich duchow zwiazanychpo czesci z natura a po czesci ze swiatem zmarlych.

Powrót do FOLKLOR POLSKI