Forum SHAMANIKA szamanizm-ezoteryka-śnienie • Zobacz wątek - Mannaz

Mannaz

Dział o szeroko pojętym rozumieniu znaków runicznych i ich znaczenia; tematyka od pisma runicznego do jego symboliki i jej indywidualnego odbioru.

Moderator: Kapelusznik

Post Śr sty 09, 2008 7:44 pm

Mannaz

Obrazek

Zawsze mialem problem ze zrozumieniem tej runy - pewnie dlatego ze jest mi na pewnych plaszczyznach odlegla (Futhark swietnie potrafi nam pokazywac te energie z ktorymi mamy problem). Tzn owszem, rozumialem ja intelektualnie, ale brakowalo mi wglandu tkaiego jaki mam w rpzypadku innych run.
Ostatnio jednak mialem ciekawy sen - widzialem w nim wlasnie ta rune, Manaz. Ktos wyjasnial mi, iz jest to symbol oznaczajacy zwiazek swiadomych istot z ziemia i dlatego jest symbolem czlowieka. Interesujace.
Pomyslalem, ze podziele sie ta wskazowka, bo wydaje sie prowadzic w dosc ciekawym kierunku. ;)

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Śr sty 09, 2008 10:15 pm

No jak dla mnie Mannaz jest ewidentnie runą człowieka. Nie chcę tu powtarzać oczywistych informacji (choć z drugiej strony dla nie których są oczywiste, dla innych nie muszą takie być), ale ja w mannaz widzę nie tyle człowieczeństwo, co istotę, która łączy w sobie przeciwieństwa. Zmierza do zrozumienia dualizmu, podzielenia wewnątrz siebie. Widzę też w niej bramę, rodzaj inicjacji, stąd może być kojarzona z funkcją szamana, który może też być nazywany "pełnym człowiekiem", w sensie właśnie akceptacji wszystkich aspektów swojego istnienia.

Post So sty 12, 2008 3:32 pm

No wlansie to ejst tkaie typowe ujecie runy Manaz - polaczenie rpzeciwienstw. Zwlaszcza w kontekscie wczesniejszego Tiwaz i Berkanan.
Ale mi chodzilo raczej o rozszerzenie jej znaczenia i spojrzenie na "rune czlowieka" od nieco innej strony. W koncu egzystencja czlowieka jest zwiazana z Ziemia, a stan Ziemi zalezy od dzialanosci ludzi. W runie tej mamy znak Gebu - daru ogranicozny przez dwie pionowe kreski po bokach. Jakby znak daru zamknietego w jakiejs formie. Byc moze wiec chodzi tez o to co cloziwke mzoe nauczyc sie dawac swiatu i ziemi?
Oczywiscie to takie moje swobodne dociekania, ale jak mowilem - chcialem zaproponwoac nieco inne spojrzenie na sprawe.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post So sty 12, 2008 4:10 pm

No skoro proponujesz takie ujęcie tematu, to można się pobawić w interpretacje. I tak:
- Gebu nie tyle ograniczone, co wsparte na dwóch filarach, lub raczej gebu jako łącznik dwóch przeciwieństw.
- Duchowość (X), którą dzieli od materii (podstawa) dualizm (dwa filary), ergo - dualistyczne pojmowanie świata.
- Brama jako śmierć, inicjacja.

Mannaz zawsze była dla mnie jedną z run ściśle związanych z rolą szamana, jego dojrzewaniem.

Post So mar 01, 2008 3:21 pm

A dlaczego akurat Gebo na dwóch filarach?? Jak dla mnie jeżeli interpretujesz jedną rune szukając w niej innych to powinno się wyciągnąć z niej wszystkie możliwości czyli jeżeli widzimy w runie mannaz rune gebo to pozostałość będzie dwiema isami. Nie chce dalej interpretować takiej mozliwości ponieważ mamy nieco odmienne zdanie w kwestii selekcjonowania run w żywiołach i mógłby się pojawić zbędny chaos.
Więc dodam tylko pewną sugestie: zwróć uwage na fakt, że jeżeli zinterpretujesz w ten sposób rune mannaz wypadało by równiez w podobny zinterpretować ehwaz a w tym wypadku co podtrzymują filary :wink:
Dlatego raczej sugerowałbym interpretacje mannaz jako dwóch wunjo a ehwaz jako dwóch laguz.
Jeżeli znajde troche więcej czasu postaram się to logicznie wyjaśnić.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post So mar 01, 2008 4:30 pm

Dlatego ze to są luźne skojarzenia. Konkretnie moje. Oczywiste jest, że moje skojarzenia będą odmienne od twoich, skoro mamy różne konstrukcje psychiczne. Dlatego pisałem już wcześniej, że runy są systemem, które z czasem dopasowują się do konkretnej osoby.
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post N mar 02, 2008 11:53 am

Idąc dalej w ten sposób można także twierdzić(luźno), że w runie znajdują się zarówno laguz, jak i isaz. Jest to jakby kolejne połączenie przeciwieństw, bo jak wiadomo isaz to lód, a laguz to płynąca woda; wg ciekawą interpretacją mogłoby być zawieszenie pomiędzy płynącą rzeczywistością a rzeczywistością konceptualną, pomiędzy stagnacją a chaosem, twór pomiędzy tymi dwoma.
W ogóle, zawsze mnie zastanawiało, czemu runa człowieka jest za runą konia, ha.

Post Pn mar 03, 2008 1:29 am

Dreamcatcher napisał(a):Dlatego ze to są luźne skojarzenia. Konkretnie moje. Oczywiste jest, że moje skojarzenia będą odmienne od twoich, skoro mamy różne konstrukcje psychiczne. Dlatego pisałem już wcześniej, że runy są systemem, które z czasem dopasowują się do konkretnej osoby.

Jeżeli chodzi o symbolike to się z Tobą zgodze ale jeżeli mówimy o interpretacji wyciągając moc innych run to raczej bym był ostrożny z tym luźnym kojarzeniem.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pn mar 03, 2008 1:59 am

Jeżeli chodzi o symbolike to się z Tobą zgodze ale jeżeli mówimy o interpretacji wyciągając moc innych run to raczej bym był ostrożny z tym luźnym kojarzeniem.

Luźne kojarzenie zawsze będzie czymś w rodzaju zabawy. Skojarzenia prowadzą do jakiegoś celu, same w sobie są nieistotne.
I dlatego zarówno skojarzenie mannaz z dwoma wunjo bedzie właściwe tak samo jak zobaczenie w niej gebu pomiędzy dwoma filarami. Tu nie ma reguły co jest właściwe, a co nie. Jak w przypadku każdej runy też i znaczenie "człowiek" jest tylko wyjściem, początkiem, sugestią.
W przypadku run nie musimy bać się interpretacji, jeśli tylko wypływają one z osobistego rozumienia, a nie ślepego naśladownictwa.
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Pn mar 03, 2008 7:56 pm

Dokladnie. W tym temacie chodzilo mi wlansie o luzne skojarzenia i o podanie innego toku myslowego. Wedle mnie poznawanie run odbywa sie na wielu plaszczyznach, nie ma co sie jednego schematu trzymac. Ja tu nie podaje zadnego jedynego slusznego schematu - po prostu pojawil mi sie cikawy ciag myslowy, ktorym sie postanowilem podzielic. Wlasnie daltego, ze w mym odbiorze ejst neistandartowy...
Interpretacja rysunku, symbolu czy znaczka to pewnego rodzaju kreacja jak sadze. Wazne ejst chyba to by slyszec jak i co mowia runy i odkrywac nowe brzegi. I nie bac sie ze cos jest niewlasciwe bo komus sie nie spodoba. ;)

I to mniej wiecje chcialem pokazac w tym temacie.
A co kto z tym zrobi to juz inna broszka.

Post So cze 28, 2008 1:33 am

Strzygon napisał(a):Ktos wyjasnial mi, iz jest to symbol oznaczajacy zwiazek swiadomych istot z ziemia i dlatego jest symbolem czlowieka.

Jeśli przyjmiemy, że człowiek jest jedyną świadomą istotą związaną z Ziemią :)
Ale tu jest fajna analogia z tym, że Mannaz jest runą łączenia przeciwieństw - w człowieku łączą się przecież świat duchowy ze światem ziemi. Człowiek jest też w tym połączeniu dosyć samotny - każdy to łączyć musi sam w sobie, bez pomocy innych. I rozwija się w tym dostrzegając coraz to nowe aspekty człowieczeństwa.

hmm, no ja też jakoś miałam problemy z wyczuciem tej runy, ale idąc tym tropem coraz bardziej mi się podoba;)

Post Pn cze 30, 2008 2:17 pm

Nie mowie ze jedyna, ale chodzi mi o sens archetypowy - czlowiek jest niejako (a przynajmniej powinien byc) straznikiem ziemi i jego ewolucja zwiazana jest z cala planeta. O to mi chodizlo - ze ten zwiazek u ludzi ejst unikalny.

Powrót do ZNACZENIE