Leczenie psychiki


Najważniejsza powinność szamana; tutaj w znaczeniu nie tylko leczenia indywidualnego, ale także uzdrawiania relacji i miejsc.

Moderator: Kapelusznik

Post Pn sty 19, 2009 4:53 am

Leczenie psychiki

Jak uleczyć psychikę własną, albo pomóc innym? Czy szamanizm może zastąpić wizytę u psychiatry kiedy człowiek np. wpada w depresję? Jak wpływać na zdrowie psychiczne innych?

Osobiście uważam szamanizm podobnie jak np. buddyzm, jako doskonałą alternatywę dla zachodniej psychologii i psychiatrii. Szczególnie tej ostatniej, która opiera się głównie na aplikowaniu pacjentowi leków psychotropowych, czyli po prostu chemicznych środków mających za zadanie sztucznie podnieść energię życiową (a to jest o tyle niebezpieczne, że zaburza równowagę psychiczną i fizyczną organizmu i powoduje szereg skutków ubocznych).
Avatar użytkownika

Dżabersmok
Dżabersmok

Posty: 1291

Dołączył(a): Śr gru 05, 2007 5:31 pm

Lokalizacja: Bory Tucholskie

Post Pn sty 19, 2009 3:46 pm

Psychologia niejako wydzieliła tę część obowiązków dawnych szamanów, którzy byli zarówno politykami, duchowymi nauczycielami, strażnikami tradycji, lekarzami jak i psychologami.
Aby zostać szamanem, w większości przypadków, jeśli nie we wszystkich, trzeba samemu przejść jakąś ciężką chorobę i ją pokonać, aby nauczyć się leczyć innych. Dotyczy to też chorób psychicznych. Nierzadko szaman musi przejść przez obłęd czy szaleństwo, aby poskładać swoją psychikę na powrót, w czym pomagają mu duchy.

Fantastik napisał(a):Czy szamanizm może zastąpić wizytę u psychiatry kiedy człowiek np. wpada w depresję?

Może, ale to wymaga doświadczonego szamana albo uzdrowiciela. I nie wygląda to tak, że uzdrowiciel grzebie ci w spychice, robi analizę i podaje ziółka jako substytut antydepresantów czy innych psychotropów. Uzdrawianie dotyka całej istoty. Równowaga musi być przywrócona na wszystkich płaszczyznach, zarówna na duchowej, emocjonalnej, mentalnej jak i fizycznej. Medycyna konwencjonalna dostrzega wpływ psychiki na zdrowie fizyczne i z reguły zwraca uwagę na to, by np pacjent po operacji był podnoszony na duchu. Tym niemniej z reguły nie leczy wszystkich poziomów człowieka, chyba że trafimy na lekarza z powołania, który nawet tego nie wiedząc, może być szamanem.
Jeśli leczy się jeden z poziomów istoty chorej, wówczas można wyleczyć daną chorobę, ale nie ducha tej choroby. Przy takim zabiegu człowiek ponownie zachoruje, chyba że sam się uleczy (w myśl zasady, że każda choroba nas czegoś uczy).
Jak widać uzdrawianie nie jest prostą sprawą i dlatego wymaga tylu lat praktyki. Myślę, że aby być dobrym uzdrowicielem, chyba nie przesadzę, że 20-letnia praktyka jest ostrożnym szacunkiem kiedy mamy do czynienia z kompetentnym uzdrowicielem (pod warunkiem, że to jest praktyka i nauka, czyli rozwój umiejętności i wiedzy, a nie powtarzanie schematów).
Fantastik napisał(a):Jak wpływać na zdrowie psychiczne innych?

Nie trzeba być uzdrowicielem, żeby wpływać na zdrowie innych. To może uczynić nawet osoba, która w ogóle nie zajmuje się uzdrawianiem, albo też osoba, która wykorzystuje techniki szamańskie do własnej praktyki duchowej, czyli tzw. neoszaman. Czasem wystarczy jedna rozmowa, by wpłynąć na czyjąś równowagę psychiczną. ;)
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze
Avatar użytkownika

Alicja
Alicja

Posty: 8

Dołączył(a): Śr sie 03, 2011 4:51 pm

Lokalizacja: Ziemia

Post Pn cze 22, 2015 1:51 pm

Re: Leczenie psychiki

Dawno mnie nie było.... zagubiłem się sam w sobie w kierunku którym zawsze gardziłem....
Potrzebuje rady a ten wątek idealnie się do tego nadaje. Jak odzyskać własnego siebie? Jak wyrwać swój umysł ze ścieżki hedonisty bo prawdą jest że ten problem mnie najbardziej dręczy. Bardzo poważnie proszę doświadczone osoby o pomoc w wypowiedziach, przeanalizuję każdą radę.

Powrót do UZDRAWIANIE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


cronŚnienie - rozwój - warsztaty

Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO
Time : 0.208s | 15 Queries | GZIP : Off