Kwestia barw

Medytacje z runami. Wasze pomysły, ciekawe techniki, doświadczenia. Praktyczne wskazówki.

Moderator: Kapelusznik

Alicja
Alicja

Post N gru 11, 2011 1:09 pm

Kwestia barw

Nie wiem czy słusznie postępuję zakładając nowy temat. Hm.

Zastanawia mnie czy kolory mają wpływ na runy, np na talizmany runiczne? Czy przygotowując sobie talizman runiczny można go dowolnie pokolorować czy może jest jakaś teoria mówiąca o tym, że do określonych celów jedne kolory są bardziej odpowiednie inne mniej? Motam, sorry.

Czy znacie jakieś wiarygodne źródło informacji na ten temat?

Tutaj np przyporządkowano runom kolory: KLIK ale co z tego ma wynikać... tego już nie wiem.

Sol

Żółwiciel
Żółwiciel

Post N gru 11, 2011 3:23 pm

Re: Kwestia barw

Ponoć runy powinno się malować na czerwono, bo jest to kolor krwi - a wiadomo, że nie każdy chce pakować od razu krew w przedmiot. Ale nie jest to chyba twarda zasada, patrząc po różnych Futharkach. Moje są po prostu wypalone i też ładnie pracują. :)
Tognas tunge
synar gamle stiar.
Til den som søkjer.

Ravnen flyg i himmelhjul,
i skogen gjestar gamal Tul.

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post N gru 11, 2011 4:00 pm

Osobiście spotkałam się również z runami pomalowanymi na niebiesko i zielono. Owszem, najczęściej maluje się runy na czerwono, jak wspomniała Sol, nawiązując do koloru krwi, ale jak wiadomo, kolor też jest pewną wibracją energii. Więc jeśli uważasz, że Twoje runy powinny być w innym kolorze, to pomaluj je na taki kolor jaki uważasz za stosowny (lub nie malować wcale, tylko wyryć lub wypalić). To Twoje runy i Tobie mają one służyć.
Od starych kruków młode uczą się krakać.

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post N gru 11, 2011 10:15 pm

Ja zawsze maluje na czarno
Stare Bóstwa podobno śpią...

Post Wt sty 03, 2012 2:50 am

Erich Zann napisał(a):Czy znacie jakieś wiarygodne źródło informacji na ten temat?

Polecam Sagę o Egilu np. ;)

Erich Zann napisał(a):Tutaj np przyporządkowano runom kolory: KLIK ale co z tego ma wynikać... tego już nie wiem.

Z tego wynika głównie niepotrzebne drażnienie pewnych bóstw. Niemniej dzięki za sporą dawkę humoru ;)
Powodzenia w malowaniu Fehu na niebiesko, leczeniu układu sercowo-naczyniowego Jerą i odpromieniowywaniu promieniowania geopatycznego runą Hagalaz.

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Śr sty 04, 2012 7:55 am

Taaa :D

A co do wiarygodnych Źródeł o runach to wspomniana Saga o Egilu, poza tym Havamal i oczywiscie Edda Poetycka. Warto przeczytać tez Pieśni o runach
Tutaj są wszystkie: http://ezodar.blogspot.com/2011/07/piesni-o-runach.html
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Alicja
Alicja

Post Śr sty 11, 2012 8:07 pm

Dziękuję Wam bardzo za wskazówki. Przepraszam, że dopiero teraz ale musiałem się na dłuższą chwilę oderwać od internetu. Niedługo zabiorę się za polecane przez Was dzieła. Saga o Egilu to obszerna rzecz i niestety na razie posiadam tylko wersję elektroniczną a wzrok już nie ten. Cóż, będę czytał, będę się też rozglądał za drukowanym wydaniem.
Szept - dzięki za link, jestem pod wrażeniem stuffu na blogu, serio.

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Cz sty 12, 2012 4:12 am

A co jeśli każdy z nas widzi kolory zupełnie inaczej,
tylko nazywamy je tak samo ?

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Cz sty 12, 2012 11:00 am

sosnowiczanin napisał(a):A co jeśli każdy z nas widzi kolory zupełnie inaczej,
tylko nazywamy je tak samo ?

śmiem twierdzić że nie jeśli, ale że nawet na pewno widzimy kolory inaczej :). Może nie zupełnie inaczej, ale dla jednych niebieski to niebieski, a dla innych to już szafirowy albo błękitny.
"Always walk through life as if you have something new to learn and you will"

Alicja
Alicja

Post Cz sty 12, 2012 11:50 pm

No właśnie. Pracowałem trochę jako grafik a później spotykałem się z pewną malarką, która wytłumaczyła mi kilka dziwnych zjawisk. Okazuje się, że kolory to bardzo indywidualna sprawa.Nie mówię o pierdołach typu "ecru" (jak mnie żona wysyła po coś w kolorze ecru to szlag mnie jasny trafia bo nie wiem co to za kolor :D), czy "bordo" ale o całkiem podstawowych terminach. Np czerwień, niektórzy w ogóle tego nie znają, dla wielu kolor zaledwie ciemniejszy niż pomarańczowy jest już bordo albo brązem.

pamiętam też pewnego fotografa, z którym pracowałem i gość wysyłał swoje prace do wywołania do laboratorium oddalonego o 500 km (bo ponoć było najlepsze) i czasami odbierał przesyłkę ze zdjęciami i wyrzucał połowę. Na początku patrzyłem na te zdjęcia i myślałem "jak to zalane magentą, gdzie, w którym miejscu cholera", z czasem zacząłem zauważać o co mu chodzi. teraz często mnie drażni, że ja oglądam kolor A i kolor B a między nimi potrafię wskazać ze dwadzieścia pośrednich... a i tak spotykam ludzi, którzy nie odróżniają koloru A od koloru B :D

Aczkolwiek wydaje mi się, że kolor jednak jest rzeczą obiektywną, kwestia tylko przyzwyczajenia wzroku. też mi się wydaje, że tak na prawdę, szczerze to każdy jest w stanie dostrzec różnice tylko nie każdy jest tego świadom, to tak jak z dźwiękiem.

Jakiś dźwięk muzyczny ma XXY herców, dźwięk o pół tonu wyższy ma (XXY + "pierwiastek dwunastego stopnia z dwóch") herców. Różnica jest bardzo niewielka. część ludzi może wziąć do ręki instrument, sprawdzić tę różnicę i nie potrafi jej opisać ale... jak w całej kompozycji muzyk pomyli się o pół tonu, o tak niewielki ułamek... myślę, że większość ludzi wyczuje fałsz.

Ale to już chyba gruby offtop. Sorry :f

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Pt sty 13, 2012 7:04 am

Erich Zann napisał(a):Dziękuję Wam bardzo za wskazówki. Przepraszam, że dopiero teraz ale musiałem się na dłuższą chwilę oderwać od internetu. Niedługo zabiorę się za polecane przez Was dzieła. Saga o Egilu to obszerna rzecz i niestety na razie posiadam tylko wersję elektroniczną a wzrok już nie ten. Cóż, będę czytał, będę się też rozglądał za drukowanym wydaniem.
Szept - dzięki za link, jestem pod wrażeniem stuffu na blogu, serio.

Dziękuję. :) Staram się.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Alicja
Alicja

Post Pt lis 08, 2013 4:49 am

Odświeżę temat, bo też mam pytanie na temat barw, a nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:
Czy cały futhark może być wyryty/namalowany na różnokolorowych kamieniach?
Mam trochę kamieni (jaspisów, kwarców, agatów itd.) które leżą sobie w woreczku i czekają na lepsze dni. Wszystkie są oszlifowane i w podobnej wielkości i kształcie. Jedyne co je różni to właśnie kolory - ciężko jest nawet podzielić je na jakieś konkretne grupy. Mogłabym zrobić z nich runy, ale nie jestem pewna, czy posiadanie (i używanie) takiego kompletu od sasa do lasa będzie miało sens.

Nigdzie nie mogę znaleźć zadowalającej odpowiedzi (albo po prostu nie umiem szukać). Czy ktoś ma jakąś teorię na ten temat? :)

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post N gru 15, 2013 9:49 pm

Vilk napisał(a):Odświeżę temat, bo też mam pytanie na temat barw, a nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie:
Czy cały futhark może być wyryty/namalowany na różnokolorowych kamieniach?
Mam trochę kamieni (jaspisów, kwarców, agatów itd.) które leżą sobie w woreczku i czekają na lepsze dni. Wszystkie są oszlifowane i w podobnej wielkości i kształcie. Jedyne co je różni to właśnie kolory - ciężko jest nawet podzielić je na jakieś konkretne grupy. Mogłabym zrobić z nich runy, ale nie jestem pewna, czy posiadanie (i używanie) takiego kompletu od sasa do lasa będzie miało sens.

Nigdzie nie mogę znaleźć zadowalającej odpowiedzi (albo po prostu nie umiem szukać). Czy ktoś ma jakąś teorię na ten temat? :)

Przyznam szczerze, że nie spotkałam jeszcze osoby która zrobiłaby futhark na różnych kamieniach, ale wydaje mi się, że nie powinno być jakichś szczególnych przeciwwskazań. Każda runa ma indywidualną energię, tak samo każdy kamień i każdy kolor. Myślę, że możesz spróbować. Opisz potem wrażenia, jak Ci się z nimi pracuje :)
Od starych kruków młode uczą się krakać.

Powrót do PRAKTYKA