Zioła na grypę

O ziołach i ich zastosowaniu.

Moderator: Kapelusznik

Post Cz lis 05, 2009 2:29 pm

Zioła na grypę

Jako że ostatnio grypa rozkłada na łopatki (o czy się boleśnie przekonałam) może znacie jakieś 'ludowe' sposoby? Mi się udało znaleźć przepis na odwar z ziół. Pić 3 razy dziennie przed posiłkiem, kopiastą łyżkę suszu zalać szklanką wrzątku.
susz:
po 50g:
-kwiat bzu czarnego
-kwiatostan lipy
-kwiat słonecznika
-kwiat wiązówki
-liść mącznicy
-korzeń arcydzięgla
-korzeń lubczyka
-owoc maliny
-owoc głogu
źródło-O. Andrzej Czesław Klimuszko, 'Wróćmy do ziół leczniczych'

Nie próbowałam, ale jak ktoś przyrządzi, to opisać efekty kuracji :D

Post So lis 14, 2009 12:49 pm

Podam przepis na herbatkę za Panem Henrykiem Różańskim, podobno działa, sama nie sprawdzałam bo grypa i przeziębienia mnie omijają. Dodam, że dodatkowo dobra jest w takich dniach kasza jaglana.

Rp. Herbata owocowa witaminowa i odtruwająca, doskonała na przeziębienia i grypę.
Owoc kwaśnicy lub ościału - 1 część
Kwiat jaśminu lub zielona herbata jaśminowa 2 części
Owoc dzikiej róży - 1 część
Owoc rokitnika lub żurawiny 1 część
Owoc bzu czarnego lub borówki 1część
Owoc śliwki suszonej 1część
Kwiat wrzosu - 1 część
Kwiat bzu czarnego, tarniny, czeremchy lub głogu 1 część
Składniki wymieszać. Mieszankę parzyć w ekspresie przelewowym lub tradycyjnie - 1 łyżka na 1-2 szklanki wrzącej wody. Osłodzić miodem.

Post Pn lis 16, 2009 7:16 pm

A i jeszcze mi sie przypomniało, że dobre na grypę jest ZIELE HYZOPU

Wskazania do stosowania hyzopu: zapalenie gardła, krtani, oskrzeli; grypa, koklusz, przeziębienie, angina i podobnie objawiające się schorzenia; zastoje żółci, dyskinezy dróg żółciowych, niedostateczne wydzielanie żółci, kamica żółciowa, opuchniecie i bóle w okolicy wątroby i śledziony; zaburzenia trawienne, nieżyt żołądka i jelit, choroby pasożytnicze, spowolniona przemiana materii; osłabienie krążenia, zadyszka.
Na stronie Doktora Henryka Różańskiego są receptury - http://www.rozanski.cal.pl/?p=909

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post N sty 08, 2012 1:22 pm

Re: Zioła na grypę

1) Po łyżce stołowej kwiatu bzu, bratków, kwiatu lipowego, zaparzyć dwiema szklankami wrzątku. Parzyć pod przykryciem 15 minut. Przecedzić przez sitko. Małą łyżeczką od herbaty osłodzić sokiem malinowym lub porzeczkowym.
Pić przy grypie i wszelkich chorobach gorączkowych, wynikających z przeziębienia, po pół szklanki naparu co dwie godziny.

2) Połączyć pół szklanki miodu i pół szklanki soku z cebuli wyciśniętego z miazgi utartej na tarce.
Pić przy uporczywym suchym kaszlu, w przeziębieniu, anginie, grypie, zapaleniu oskrzeli, przy małym wydzielaniu moczu, w zaburzeniach trawienia trzy razy dziennie po łyżce stołowej.

3) Drobno posiekaną dużą cebulę, kilka ząbków posiekanego czosnku włożyć do słoja, Dodać dwie łyżki stołowe płynnego miodu. Wcisnąć całą cytrynę. Postawić w ciepłym miejscu na kilka godzin, aż pojawi się płyn.
Pić przy przeziębieniu łyżkę stołową trzy razy dziennie.

4) Dwie części kwiatu lub ziela dziewanny, jedną część ziela majeranku, jedną część ziela lub kwiatu wiązówki, jedną część kory wierzby, jedną część liści lub korzenia babki, jedną część korzenia arcydzięgla lub dzięgla,lub kwiatu wrotycza, lub owoc anyżu, jedną część kwiatu lub liści podbiału. Zioła wymieszać. Łyżkę mieszanki zalać szklanką wody, zagotować odstawić na 20 minut pod przykryciem, przecedzić, osłodzić miodem.
Pić przy przeziębieniu, gorączce, grypie, anginie, ospie, kaszlu, zapaleniu oskrzeli lub krtani, zapaleniu gardła, trzy czwarte szklanki pięć razy dziennie.

5) 100g kwiatostanu lipy, 100g korzenia prawoślazu, 50g ziela tymianku, 50g liści babki lancetowatej, 50g korzenia lukrecji, 50g kłącza perzu, 50g ziela macierzanki, 50g kwiatów pierwiosnka. Dobrze wymieszać. Łyżeczkę od herbaty mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem pół godziny. Przecedzić przez sitko.
Pić w razie grypy szklankę gorącego naparu dwa razy dziennie po jedzeniu.

6) Łyżkę stołową kwiatów lipy zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 10 minut. Przecedzić przez sitko.
Pić przy chorobach powodujących gorączkę, jako środek napotny, pół szklanki dobrze ciepłego naparu kilka razy dziennie.

Informacje zebrane z książki "Zielnik dla każdego" - autorstwa: Jana Rogala i Roberta Macieja.
Od starych kruków młode uczą się krakać.

Alicja
Alicja

Post Pt sty 11, 2013 5:50 pm

słyszałem że na ból gardła dobry jest septosan, który zawiera tymianek szałwię i ziele pieprzowe. działa odkarzająco na błonę sluzowa jamy ustnej, ale stosuję sie to tylko do płukania gardła, nie do picia!

Alicja
Alicja

Post Cz sty 17, 2013 2:06 pm

@Satu Lain dzięki za konkretne przepisy na pewno skorzystam, szczególnie teraz kiedy choruję :)

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post N gru 15, 2013 1:12 am

ella_86 napisał(a):@Satu Lain dzięki za konkretne przepisy na pewno skorzystam, szczególnie teraz kiedy choruję :)

Cieszę się, że mogłam pomóc :)

Zamieszczam jeszcze przepis który niedawno wpadł mi w ręce, na nalewkę przeciwgrypową.
(Nie ma to jak przyjemne z pożytecznym :D)

Składniki:
-Po 5g suszonych: liści podbiału, kwiatu bzu czarnego, kwiatu lipy, korzenia arcydzięgla, korzenia lukrecji, owocu maliny, owocu róży, owocu głogu, kwiatu słonecznika, korzenia lubczyka, pączków sosny
- 10 główek liścia szałwii
- 1L alkoholu 70%
- 3/4L czerwonego wytrawnego wina gronowego
- 10 dag płynnego miodu (najlepiej lipowego)

Sposób przyrządzania:
Przygotowaną mieszankę ziół zalać alkoholem 70% oraz czerwonym wytrawnym winem. Zamknąć i odstawić w ciemne miejsce na 10 dni. Następnie przefiltrować i dodać płynny miód.Taką miksturę rozlać do butelek i odstawić jeszcze na 10 dni.

Zastosowanie:
Obniża temperaturę, działa przeciwgrypowo.

Dawkowanie:
Pić 3 razy dziennie po łyżce stołowej rozcieńczonej w szklance przegotowanej ciepłej wody.
Od starych kruków młode uczą się krakać.

Powrót do ZIELARSTWO