Jak osiągnąć Pustkę Umysłu według Bardona

Ścieżka rodem z Corpus Hermeticum, ale także Hermetyzm Bardonowski; poza tym kabała i praktyki żydowskie

Moderator: Kapelusznik

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post N wrz 06, 2009 9:58 pm

Husar napisał(a):Hmm , przejżałem troche to forum odnośnie tego co pisałeś wcześniej , i byl tam jeden post dotyczący kroku pierwszego , a mianowicie sposobu jak do tego ćwiczenia podejść, właśnie to mnie zirytowało w tym kroku gdyż umnie pojawił się podobny problem, po przeczytaniu twego postu doszło domnie że tak naprawde złe motywy mną kieruja bo koncentruje się na szybkim uzyskaniu efektow i wychodza moje wady np. niecierpliwość czy brak dokladnosci , myśle że powinienem przyjąć postawe ćwiczenia dla samego rozwoju czyli zaangarzować się w dane ćwiczenie postarać sie je "rozebrac" na czesci pierwsze i poznać od każdej strony a nie starać się je zaliczyć i przejsc do nastepnego
jak probowalem to robic dotej pory, choc ta rzadza rezultatu pewnie itak sie bedzie gdzieś pojawiać ale to tez jest jakies cwiczenie^^ pozdrawiam

Hmmm... trochę poźno na twojego posta odpisuje, ale wcześniej jakimś cudem nie wpadł mi w oko :P

Słowo odnośnie tych trzech pierwszych ćwiczeń mentalnych Bardona.
Wiele osób miało problemy z tymi ćwiczeniami z różnych powodów, pamietam, że gdy pierwszy raz się za nie zabierałem też miałem spore problemy. Tak więc od Bardona i R. Clarka mamy informację , że ćwiczenie Obserwacja Myśli ma wrzucić nasz umysł na inny poziom działania. JEst to dosyć niejasne więc pozwolę sobie napisać tu swoje spostrzeżenia i wnioski. Pamiętajcie , że sdą to tylko moje osobiste przemyślenia i uwagi.

Zacznijmy więc:
U Bardona mamy trzy ćwiczenia, według kolejności to:
Obserwacja Myśli
Dyscyplina Myśli
Pustka Umysłu.
Dlaczego właśnie tak? Już tłumaczę. Długo się nad tym zastanawiałem i do takich wniosków doszedłem. Z racji, że nauki Bardona porzuciłem na rzecz szamanizmu jakiś zcas temu, łatwiej mi było na to spojrzeć i porównać. Naszym tak naprawdę głównym celem tych 3 ćwiczeń jest osiągnięcie Pustki Umysłu- wiąże się to oczywiście z rozwinięciem koncentracji, cierpliwości itd...
Jednakże osiągnięcie pustki umysłu dla laika jest cholernie ciężkie, dlatego bardon rozbił ten proces na 3 kawałki. Pierwsze ćwiczenie faktycznie przestawia nasz umysł na inne tory. Uczymy się obserwować myśli, a raczej to co się w naszym umyśle dzieje. Skupiamy naszą uwagę na obserwacji myśli nie na samym myśleniu. Zawiłe to , ale inaczej nieda się tego wyjaśnić. Dzięki temu wiemy kiedy nasza uwaga zostaje rozproszona, kiedy przestajemy wykonywać ćwiczenie i zaczynamy błądzić myślami gdzie indziej. To nas przygotowuje do następnego kroku. Do skupiania się na jednej idei, myśli. Dzięki temu wiemy kiedy nachodzą nas niepożądane myśli, w innym przypadku "zawieszamy" się, powiedzmty na kilka sekund. To bardzo ważne , ponieważ bez poprzedniego ćwiczenia tego nie odnotujemy. Wrócimy , byćmoże do ćwiczenia i nawet nie zauważymy naszego rozkojarzenia. W poźniejszych praktykach ważnym jest aby nawet nie pojawiło się jednosekundowe rozkojarzenie. Następnym krokiem jest Pustka Umysłu, (nasza zmora :D ). Dopiero teraz możemy zauważyć jak wiele dały nam poprzednie ćwiczenia. Podsumuwując:
- Nauczyliśmy się skupiać swoją uwagę na tym co dzieje się w naszym umyśle,
- Rejestrować rozkojarzenia,
- Utrzymywać jedną określoną myśl bezustannie i odsuwać całą resztę bez problemu.
Naszym celem jest teraz osiągnięcie pustki, więc co robimy? Jeżeli możemy utrzymywać tylko jedną myśl i skutecznie odsuwać pozostałe, najprostszym sposobem jest zrobienie tego, a następnie odsunięcie też tej głównej myśli. Co pozostanie? Pustka :)
Tak oto Bardon przygotowuje nas do osiągnięcia pustki umysłu w małych kroczkach. Oczywiście moglibyście odrazu zabrać się za próby osiągnięcia pustki, ale wydaje mi się, że wysiłek byłby podwojony.
Mam nadzieję, że da się czytać mój wywód i również mam szczerą nadzieję, że komuś on pomoże w stawianiu pierwszych kroków ;)
Pozdrawiam :)
Każdy jest, kowalem własnego losu

Post Śr kwi 28, 2010 1:40 pm

dzięki za pomoc. teraz na pewno pójdzie mi lepiej. :D
a tak na marginesie to nie moge nigdzie znaleść tej książki.....

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Śr kwi 28, 2010 2:22 pm

Wejdź na stronę www.franzbardon.pl znajdziesz tam pliki pdf do ściągnięcia i wiele pożytecznych informacji ;) Jak ściągniesz sobie Wtajemniczenie do Hermetyzmu to ściągnij również Komentarz do wtajemicznia R. Clarka który będzie również pomocny ;)

Post Pn cze 07, 2010 4:44 pm

Re: Jak osiągnąć Pustkę Umysłu według Bardona

Przydatne ;p

Tak jak mówiłeś dla nowych (tak jak ja) pustka umysłu jest cholernie trudna do osiągnięcia , ten sposób na pewno ułatwi sprawę :P

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Pn lip 25, 2011 2:32 am

Wejdź na stronę www.franzbardon.pl znajdziesz tam pliki pdf do ściągnięcia i wiele pożytecznych informacji Jak ściągniesz sobie Wtajemniczenie do Hermetyzmu to ściągnij również Komentarz do wtajemicznia R. Clarka który będzie również pomocny

Strona nadal działa.Dzięki i ja skorzystam;)
GDY WILKOŁAK ZAMIENIA SIĘ W CZŁOWIEKA OGON ZAWSZE POZOSTAJE
W życiu wszystko ma swoja cenę. Musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

http://forumezo.pl/index.php

Alicja
Alicja

Post Cz sty 17, 2013 1:59 pm

Ekstra, dzięki za link do strony, już dziś biorę się za czytanie.

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post N sty 20, 2013 11:34 am

a jaka jest rożnica w metodzie Brandona od innych metod osiagania pustki w umysle? pustka to pustka :)
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Cz kwi 11, 2013 5:37 pm

Wierzba napisał(a):a jaka jest rożnica w metodzie Brandona od innych metod osiagania pustki w umysle? pustka to pustka :)

Efekt jaki każdy chce osiągnąć jest ten sam, ale droga która do niego prowadzi już nie. Pozatym oczyszczenie umysłu i trwanie w stanie niedualności świata poprzedza często przygotowanie teoretyczne jak również doświadczenia świata nas otaczającego. Każdy z nas postrzega rzeczywistość inaczej, dlatego tak ważne jest zrozumienie procesu przez który przechodzimy i istoty całej pracy. To samo ma się do nauczycieli, każdy z nich inaczej posrzega rzeczywistość i ich nauki będą się różnić na jednym poziomie , a na drugim łączyć.

Powrót do HERMETYZM