Mak

O ziołach i ich zastosowaniu.

Moderator: Kapelusznik

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Pn lip 02, 2012 11:31 pm

Mak

Od dłuższego czasu przeczesuje internety i forumy w celu zebrania informacji na temat maku w tradycji ludowej bądź w obrzędach ;). Mam nadzieje ze ktos tu bedzie miał troche wiedzy ;>
Stare Bóstwa podobno śpią...

Alicja
Alicja

Post Śr wrz 19, 2012 4:30 pm

Re: Mak

Wiem że z pomocą maku radzono sobie z upiorami. W tym celu rozkopywano grób delikwenta który wychodził z grobu nękać żywych i na wieko lub do trumny sypano ziarna maku Po tym zbiegu zakopywano grób a ów upiór po opuszczeniu trumny musiał policzyć wszystkie ziarna co zajmowalo mu całą noc i w efekcie czego już nikogo niepokoił :)

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Wt gru 25, 2012 11:44 pm

Hmmm.... Nie wiem nic o dawnych zastosowaniach, ale jesli hmmm chodzi o działanie.... Jeśli o w miare łatwo i szybko, i przedsmaczek chodzi.... Polecam coś koło 35 mg C18H21NO3.

Bardzo ee.... Odmieniające przeżycie, zwłaszcza w lesie po ciemku w zime. Hje hje. :ogien: :rip:

Poza tym u greków bóg snów miał z nich wianuszek na głowie. Myślę że to dużo obrazuje.
W średniowieczu dziecią nalewke na sen dawano, podobno grzeczne się robiły.
لا شئ واقع مطلق بل كل ممكن

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Cz gru 27, 2012 7:38 pm

Małym dzieciom na wsiach niegdyś dawano namoczony w naparze z maku gałganek - szmatkę do ssania, i one ślicznie spały cały dzień, a rodzice mogli spokojnie pracować w polu. Również był bardzo ważny jako składnik potraw świątecznych, szczególnie na Szczodre Wieczory jako pokarm dla Przodków.
Interesujący temat, a teraz mi po głowie też chodzi piosenka Strachy Na Lachy - DoDekafonia:

" Śmierć moja zwabiła wiatr w niedomknięty słoik
Potem śmierć zasiała mak - wiatr się ukoił
Ten wiatr - on do kolan jej padł"

A to skojarzenie jest dla mnie bardzo silne. Zdecydowanie kierunek skojarzeń to świat podziemny.
"Jeżeli zgubiłeś drogę i chcesz ją odnaleźć posłuchaj tętna tej ziemi. Jeśli ogłuchłeś na jej głos, szukaj jej w mitach ludu." F. Frączek

Alicja
Alicja

Post So sty 19, 2013 1:30 pm

Świat zmarłych, sen/śmierć. W największej ilości obecny w tradycyjnych potrawach wigilijnych --> przesilenie zimowe, w kulturze Słowian czas obrzędów na cześć Walesa, rządzącego krainą umarłych. Dawniej używany powszechnie jako środek nasenny i przeciwbólowy.

Powrót do ZIELARSTWO