Odwrócone, czy normalne?

Techniki dywinacyjne w systemie runicznym.

Moderator: Kapelusznik

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Cz paź 01, 2009 9:51 pm

Odwrócone, czy normalne?

Temat mnie zastanowił, gdy wyciągnąłem swój stary futhark (nie robiłem go sam, ale to nieistotne).
Otóż, zazwyczaj stosuje się rozróżnienie na runy odwrócone i te w pozycji normalnej.
Mówi się, że dziewięć run, nie podpada pod tą klasyfikację, a mianowicie: Isa, Gebo, Ingwaz, Sowilo, Hagalaz, Nauthiz, Eihwaz, Jera, Daeg. W związku z tym mam kilka pytań.

1. Czy dla własnych potrzeb/wygody można wszystkie runy wyłączyć z tej klasyfikacji? I zawsze interpretoać jakby były w pozycji normalnej?

2. Jeśli jednak, stosuje się rozróżnienie na te odwrócone i normalne, to czy nie powinniśmy stosować tego do wszystkich znaków runicznych? Np. w specjalny sposób oznaczając te 9 tak byśmy wiedzieli kiedy jest pozycja normalna, a kiedy odwrócona.

3. Wyrd - pusta runa. Wiele osób ją stosuje, jako runę losu, a wiele uważa, że jest zapasową, gdyby zginęła któraś z pozostałych - jak mam ją pojmować? Mogę przyjąć sobie dowolnie?

Jest specjalny temat poświęcony Wyrd. Dream

4. Jeśli przyjmę, że Wyrd to runa losu i będę jej używał do dywinacji, to mam ją uznać za 10 runę "nieodwracalną" ?

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pt paź 02, 2009 12:18 am

Azar napisał(a):1. Czy dla własnych potrzeb/wygody można wszystkie runy wyłączyć z tej klasyfikacji? I zawsze interpretoać jakby były w pozycji normalnej?

Można, to w jaki sposób czytasz z run zależy od twojego poziomu. Z czasem rozszeżysz to intuicyjnie.

Azar napisał(a):2. Jeśli jednak, stosuje się rozróżnienie na te odwrócone i normalne, to czy nie powinniśmy stosować tego do wszystkich znaków runicznych? Np. w specjalny sposób oznaczając te 9 tak byśmy wiedzieli kiedy jest pozycja normalna, a kiedy odwrócona.

Nie. Zastanów się w jaki sposób rozpoznasz czy Isa jest odwrócone? :>
Chyba niechcesz stawiać krpoeczek tak jak naprzykład czasami robi się nad 6 i 9 ?

Azar napisał(a):3. Wyrd - pusta runa. Wiele osób ją stosuje, jako runę losu, a wiele uważa, że jest zapasową, gdyby zginęła któraś z pozostałych - jak mam ją pojmować? Mogę przyjąć sobie dowolnie?

Zależy to tylko od siebie. Ja naprzykład traktuję ją jako dziwactwo Blumma o ile mnie pamięć nie myli :P Nudziło się facetowi to stworzył pustą runę, ciekawe jak ją wyryje na kamieniu xD

Azar napisał(a):4. Jeśli przyjmę, że Wyrd to runa losu i będę jej używał do dywinacji, to mam ją uznać za 10 runę "nieodwracalną" ?

Odpowiedź patrz wyżej ;)
Każdy jest, kowalem własnego losu

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Pt paź 02, 2009 12:23 am

Czyli tak jak myślałem od wielu lat, runę Wyrd, można wsadzić między bajki.

Dlaczego, opisy wszystkich run w książkach rozróżniane są na odwrócone i w pozycji normalnej? Włącznie z tą nieodwracalną dziewiątką?

(Wiem, że wykładnia standardowa - opisana w książkach - nie jest najlepszą, ale myślę, że na początku, każdy się takową posilał w ćwiczeniach. )
[url]http://aetherius.pl[/url]

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pt paź 02, 2009 12:30 am

Azar napisał(a):Dlaczego, opisy wszystkich run w książkach rozróżniane są na odwrócone i w pozycji normalnej? Włącznie z tą nieodwracalną dziewiątką?

(Wiem, że wykładnia standardowa - opisana w książkach - nie jest najlepszą, ale myślę, że na początku, każdy się takową posilał w ćwiczeniach. )

Myślę że powinieneś:
a) Przeczytać koniecznie "Świat Run" Warnecka,
b) Poczytać tematy o runach na tym forum.

Niema sensu abysmy ponownie się rozpisywali. Na wiele pytań znajdziesz tu odpowiedzi, następnie kolejne rozjaśni powyższa książka i wtedy dowiesz się, że to co wiesz to garstka informacji bo te najważniejsze będziesz musiał odkryć sam poprzez pracę z runami ;)

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pt paź 02, 2009 4:48 am

noezb napisał(a):Nie. Zastanów się w jaki sposób rozpoznasz czy Isa jest odwrócone? Smile
Chyba niechcesz stawiać krpoeczek tak jak naprzykład czasami robi się nad 6 i 9 ?

Karty się znaczy, jak się chce oszukiwać.

Azar, to że jest ich 9 też możesz odnieść do mitologii germańskiej i nordyckiej, gdzie dziewiątka była wyjątkową liczbą. W swojej praktyce w praktyczny sposób dotknąłeś mitów. ;)

Azar napisał(a):4. Jeśli przyjmę, że Wyrd to runa losu i będę jej używał do dywinacji, to mam ją uznać za 10 runę "nieodwracalną" ?

Dla mnie runą losu jest naudiz. Po co mi druga. ;P
Azar napisał(a):Dlaczego, opisy wszystkich run w książkach rozróżniane są na odwrócone i w pozycji normalnej? Włącznie z tą nieodwracalną dziewiątką?

Może inspiracja kartami? Może to naturalne?
Swoją drogą przy rzutach częściej wychodzą runy pochylone. I co wtedy? Ja przy rzutach bardziej patrzę na relacje między runami, niż na to gdzie góra gdzie dół. Możesz rzuty potraktować jako koło. W końcu podkład zwykle ma kształt koła. Wówczas interpretuje się nie według dół-góra a według powiązań między runami w danym układzie.

a) Przeczytać koniecznie "Świat Run" Warnecka,

Zostawmy Warnecka, bo temat jest ciekawy z technicznego punktu widzenia.
Sprawa rozbija się tylko o technikę. Jeśli wyciągasz drewienka jak karty, to traktujesz je jak karty. Jeśli je rzucasz, wówczas patrzysz na układ dynamiczny, pozorny chaos i tutaj nie ma miejsca na dół czy góra. No chyba że chcesz. Równie dobrze za dół możesz potraktować centrum, a za górę - okrąg. Jeśli korzystasz z podkładu.
Generalnie każdy sobie sam wypracowuje w ramach swojej praktyki, czy chce interpretować runy odwrócone jako normalne czy nie.

Przykład poniżej, gdzie patrzy się na układ nie jak na statyczny obraz, ale na ruch. I tak Odhala schodzi ku wodzie, Ansuz wychodzi z wody. Mannaz ma się ku Odhala "odpychając" Fehu, które z kolei zmierza do ziemi (i do Ingwaz pośrednio).
Załączniki
przepowiednia.jpg
przepowiednia.jpg (103.71 KiB) Przeglądane 12851 razy
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pt paź 02, 2009 12:16 pm

Dream napisał(a):Sprawa rozbija się tylko o technikę. Jeśli wyciągasz drewienka jak karty, to traktujesz je jak karty. Jeśli je rzucasz, wówczas patrzysz na układ dynamiczny, pozorny chaos i tutaj nie ma miejsca na dół czy góra.

Ja bardziej intuicyjnie patrzę na sprawę, czasami mam porpstu impuls aby wziąć pod uwagę to że runa jest odwrócona i to robię. Ostatnimi czasy właśnie nauczyłem się o runach jednego. Nie da się stworzyć jakiegoś poradnika czytania z run. Jest taka masa układów odczytów, że jedyne co możemy zrobić to oprzeć się na intuicji i zrozumieniu symboliki każdej runy.

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Pn paź 19, 2009 4:17 am

noezb napisał(a):Jest taka masa układów odczytów, że jedyne co możemy zrobić to oprzeć się na intuicji i zrozumieniu symboliki każdej runy.

i wypracować swój własny system ;)

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Pn paź 19, 2009 1:19 pm

Właśnie tak. Nie patrz czy twoje odczucia zgadzają sięz warneckiem. To jest bardziej jak ciekawostka, tak czy inaczej ufaj sobie i swoim odczuciom ;)

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post N gru 06, 2009 9:28 pm

Teraz to mi zabiliście ćwieka. Ja dotychczas opierałam sie raczej na książce Marii Paiseckiej. Przyznam, ze runami zainteresowałam sie już dawno ale niedawno chciałam sie zabrać za temat bardziej poważnie. Moje runy sa zrobione według wskazówek właśnie Pani Paiseckiej, gdzie te 9 nieodwracalnych interpretuje się w pozycji prostej i odwróconej. I tu właśnie znaczy sie kropeczką lub w inny sposób stronę jasną i stronę ciemną, bo tak dokładnie jest to nazwane.
Ten sposób mi odpowiadał. Teraz jednak nie mam takiej pewności.
A ponieważ dopiero się uczę sztuki rozmowy z runami to nie wiem czy nie popełniam rażących błędów.
U Pani Alicji Chrzanowskiej też była interpretacja do dwóch stron wszystkich run.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post N gru 06, 2009 10:27 pm

Wersji jest wiele i ani jedna nie jest bardziej poprawna od pozostałych. Sama musisz przyjąć jakiś system rozmowy z runami, tak jakby ustalić szyfr jakim będziecie się porozumiewać. Runy się dostosują, odpowiedzą wybranym przez Ciebie szyfrem. Podręczniki jak np "Świat Run" warnecka czy strony internetowe ze znaczeniem run nie zawierają jedynych słusznych informacji. Są dobre dla początkujących, by wypracować własny system.

Ja np nie oznaczyłem moich run, w niektórych przypadkach nie mam pojęcia czy patrzę na runę w pozycji normalnej czy odwróconej. To nie jest jednak żaden problem, runy znajdą sposób by przekazać odpowiedź

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Post N gru 06, 2009 10:32 pm

Masz rację. Ja coraz mocniej odczuwam runy. Czasem nawet pojawiają mi sie jakieś nowe interpretacje, a potem okazują się być sluszne. dzięki za odpowiedź.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pn gru 07, 2009 5:28 pm

U Pani Alicji Chrzanowskiej też była interpretacja do dwóch stron wszystkich run.

To są opisy do kart. Z tego co wiem pani Chrzanowska jest tarocistką i runy traktuje jak tarot. Zaznaczanie góry i dołu nie ma sensu.

Runy tzw. nieodwracalne to:

Aett Freyra
Obrazek - Gebo

Aett Hel
Obrazek - Haglaz
Obrazek - Naudiz
Obrazek - Isa
Obrazek - Jaro
Obrazek - Iwaz
Obrazek - Sowilo

Aett Tyra
Obrazek - Ingwaz
Obrazek - Dagaz

Runy, które nie zmieniają się w futharku lustrzanym (nieodwracalne poziomo) to:

Aett Freyra:
Obrazek - Gebo

Aett Hel
Obrazek - Isa
Obrazek - Algiz

Aett Tyra
Obrazek - Tiwaz
Obrazek - Ehwaz
Obrazek - Mannaz
Obrazek - Ingwaz
Obrazek - Dagaz
Obrazek - Othala

Runy nieodwracalne lustrzanie nie mają znaczenia w futharku zwykłym tylko w lustrzanym. Podałem dla podkreślenia 4 szczególnych run.
Obie grupy składają się z 9 run. Są cztery runy wspólne dla tych dwóch grup:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Celowo pokazałem graficznie, gdyż o obraz tu chodzi, a nie o dźwięk. W tych czterech runach widać równowagę i z rówowagą własnie się wiążą. Gebu (dar) mówi o równowadze między dawaniem a braniem.
Isa, jako lód mówi o równowadze, która jest pewnego rodzaju statyką. Jego przeciwieństwem jest wzburzona woda.
Ingwaz (bóg Ing lub Yngvi) jest niejasne. Runie tej przypisuje się znaczenie ochronne i kojarzone jest z jajem. Jako takie wskazuje na ochronę pozwalającą na harmonijne dojrzewanie. Ingwaz jako jedyna nie zmienia znaczenia również po obruceniu jej o 90 stopni. Symbolizuje też koło, tak jak jaro - spiralę.
Dagaz też jest problematyczne, ale by zrozumieć znaczenie tej runy, najlepiej sięgnąć do mitologii. Dag jest synem Nott (Noc) i Dellingra (Jutrzenka - łacińskie "Lucifer"). Rozumiem to tak, że jest to runa symbolizująca równowagę między dniem a nocą, światłem a ciemnością.
Graficznie widząc w dagaz klepsydrę można powiedzieć, że jedno skrzydło to dzień, drugie to noc, a punkt łączący je to jutrzenka, czyli chwila między nocą a dniem. Dla mnie to Jutrzenka jest synem Nocy i Dnia.

Niekiedy ryło się algiz w takiej postaci, że miało "widełki" na górze i na dole. W tej postaci również byłoby nieodwracalne i należałoby do jednej i drugiej grupy. Jednak od dawna wyszło z powszechnego użycia.

Przy rzutach bierze się pod uwagę pozycję runy, tzn. czy jest pochylona i w jaką stronę. Intepretując znaczenie pojedyńczej runy biorę pod uwagę jej otoczenie, na jakie runy wskazuje, do jakich zmierza, od jakich ucieka. Układ po rzucie zawsze ma dla mnie charakter dynamiczny, nigdy statyczny. To jakby zdjęcie dynamicznego układu. Czasem nawet nie ma dla mnie góry i dołu i obserwuję układ z różnych punktów widzenia. Górę i dół określają też niekiedy konstelacje, które tworzą runy.
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Post Pn gru 07, 2009 8:10 pm

Dzięki. Masz za to piwo :piwo:
A swoją drogą coraz bardziej się utwierdzam w tym, że te runy są faktycznie nieodwracalne i nawet ich odwracalnośc u Piaseckiej zaczyna mnie razić.

Dzięki Dream

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post N sie 08, 2010 1:29 pm

Re: Odwrócone, czy normalne?

Część z was pewnie widziała mój futhark, ten gliniany, w dizale o narzędziach. Przysporzył mi on trochę problemów... w interpretacji.

Tabliczki mają grube ścianki, bo chciałem głęboko wyryć symbole... to jednak sprawiło że tabliczki mogą upaść nie tylko znakiem do góry lub do dołu, ale także zdarza im się lądować na którejś z bocznych krawędzi..

Początkowo to ignorowałem, po prostu przewracałem je do "właściwej" pozycji, teraz dopiero zacząłem rozumieć że to też może mieć znaczenie.

Post Pn sty 30, 2012 5:04 pm

Dream napisał(a):

Może inspiracja kartami? Może to naturalne?

Może to też być taki nawyk wyniesiony z chrześcijaństwa, potrzeba dzielenia wszystkiego na czarne i białe...

Dream napisał(a):Swoją drogą przy rzutach częściej wychodzą runy pochylone. I co wtedy?

Właśnie. A co jeśli np. rzucimy 3 runy, które ułożą się w trójkąt względem centralnego punktu tak, jak na załączonym obrazku? Przy czarno-białym podejściu trzeba byłoby chyba Ehwaz uznać za odwróconą, a Tiwaz to nie wiem, co tam robi, chyba trzeba rzucić jeszcze raz. :P

Szept napisał(a):Ja dotychczas opierałam sie raczej na książce Marii Piaseckiej.

Przyznam się bez bicia, że pierwszy kontakt z runami (na zasadzie dowiedzenia się co to jest) miałam za pośrednictwem znalezionej "niechcący" w bibliotece książki pani Piaseckiej. No ale w miejskiej bibliotece ciężko znaleźć inną. Potem znalazłam tę samą książkę w miejskim sklepie ezoterycznym, ale kiedy uzbierałam na nią pieniądze, okazało się, że już ktoś kupił i nie ma, a została wycofana z druku, więc już jej nie będzie. Potem, zamknęli sklep. ;P
Załączniki
runy2.JPG
runy2.JPG (21.06 KiB) Przeglądane 9767 razy

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Cz lis 15, 2012 7:27 pm

Obrazek

Dream, przychodzisz jeszcze pisać tutaj ?
Widzę że zastosowałes tradycyjny podział żywiołów.
Naczytalam się na innych forach,ze taki podzial jest - wręcz bezmyślny, dziecinny, ezomezo itd.. Że żywiołow jest więcej.
Poza tym, podobno ru nie mozna uzywać do wrożenia, przepowiadania sobie przyszłosci . Co Ty na to ?

Teraz to mi zabiliście ćwieka. Ja dotychczas opierałam sie raczej na książce Marii Paiseckiej. Przyznam, ze runami zainteresowałam sie już dawno ale niedawno chciałam sie zabrać za temat bardziej poważnie. Moje runy sa zrobione według wskazówek właśnie Pani Paiseckiej, gdzie te 9 nieodwracalnych interpretuje się w pozycji prostej i odwróconej. I tu właśnie znaczy sie kropeczką lub w inny sposób stronę jasną i stronę ciemną, bo tak dokładnie jest to nazwane.
Ten sposób mi odpowiadał. Teraz jednak nie mam takiej pewności.
A ponieważ dopiero się uczę sztuki rozmowy z runami to nie wiem czy nie popełniam rażących błędów.

Szept, post pisałas w 2009roku.
Oczy ze zdziwienia otwieram - wzorowałaś się na A. Chrzanowskiej, Pani Piaseckiej, którą to Ulf wyśmiał, kiedy zacytowalam opis run P. Piaseckiej.
Jakbyś teraz odpisała i czy nadal zaznaczasz runy, stosujesz odwrócone.
GDY WILKOŁAK ZAMIENIA SIĘ W CZŁOWIEKA OGON ZAWSZE POZOSTAJE
W życiu wszystko ma swoja cenę. Musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

http://forumezo.pl/index.php

Mecenas Sztuki
Mecenas Sztuki

Post Wt gru 11, 2012 10:30 pm

To są elementy, nie są one tym samym co żywioły(Fizyczność). Żywioł ognia na przykład to poprostu różne odmiany ognia w wielu fizycznych aspektach. Natomiast element ognia występuje prawie wszędzie w różnych proporcjach choćby w nas samych.

Powrót do DYWINACJA