Instrumenty i zywioly

Ważne dopełnienie szamańskiego warsztatu. Dyskusje o możliwościach ich wykorzystania oraz ich użyteczności w pracy z duchami.

Moderator: Kapelusznik

Post Wt gru 11, 2007 5:06 pm

Instrumenty i zywioly

Instrumenty szamanskie, maja rozna postac i brzmienie. Zaleznie od tego, mozna je wykorzystac w odpowiednich praktykach. Choc zwykle beben i grzechotke uwaza sie za podstawowe narzedzia szamana - jednak w sumie nie widze powodu, aby sie ograniczac. ;)
Beben uznawany jest za typowy instrument wspomagajacy wyprawy szamana do innych swiatow, ale takze wzywajacy duchy. Grzechotka z koleji sluzyla zadziej inwokacji a czesciej odstraszaniu duchow (choc oczywiscie istnieja rozne tradycje). Mysle, ze te dwa instrumenty, sa z pewnoscia podstawa wyposazenia kazdego szamana (i neoszamana). Poza tym ejdnak dobrze jest szukac dodatkowych inspiracji.
Dlatego tez proponuje podzial instrumentow na zywioly, ktory zwraca uwage na rodzaj energii przejawiajacej sie przez nie.

Ziemia
Podstawowy zywiol w szamanizmie. Daje sile i mocne oparcie w pracy. Umozliwia kontakt z duchami ziemi:
Beben - do podrozy i wzywania duchow zwiazanych z ziemia i swiatem podziemnym (ma takze pewne konotacje z moca blyskawic, stand mozna dzieki niemu wzywac wiele duchow powietrznych i gornego swiata. Tak wiec beben staje sie najbardziej rpzydatnym narzedziem, umozliwiajac dotarcie do 3 swiatow).
Grzechotki - Umozliwiaja wejscie w trans. Glosna grzechotka moze odstraszac zle duchy,z wlaszcza te ktore nie sa zwiazane ze swiatem srodkowym. Grzechotka z ziarnami z krysztalow kwarcu ma moc wzywania duchow swiata gornego.
Kolatka - Glownie jako instrument odstraszajacy zle duchy.

Woda
Zywiol wzmacniajacy intuicje, pomocny przy oczyszczaniu i uzdrowieniach.
Dzwonki - pomocne przy odstraszaniu wrogich duchow. Wraz z grzechotka moga wzmacniac odpedzenie i oczyszczenie miejsca. Czesto weiszane rpzez szamanow na ich stroju lub na wyposazeniu (np bebnie). Wzmacniaja intuicje.
Gong - Bardzo silna energia oczyszczajaca. Mozna wykorzystywac ja w medytacji i do duchowej puryfikacji.

Wiatr
Daje latwosc kontaktu z duchami swiata gornego, takze pomaga w uzyskiwaniu informacji i kierowaniu pogoda.
Gwizdek, swistawka etc - Pozwalaja na komunikowanie sie z duchami pogody. Moga tez odstraszac zle duchy.
Flet, piszczalka - Uzywane przy wzywaniu duchow swiata gornego, przy dobrych wiatrach i pewnym doswiadczeniu, pozwalaja osiagnac odmienny stan swiaodmosci i daja duza "lekkosc" energetyczna.

Ogien
Wzmacnia wole szamana, ma takze sile uzdrawiajaca i oczyszczajaca, wzmacnia sily zyciowe chorego. Pozwalaja kierowac energia.
Drumla - zwlana ustnym bebnem, pomaga wejsc w odmeinny stan swiadomosci, komunikowac sie z duchami oraz kierowac energia (np w procesie leczenia).
Instrumenty strunowe - zapewne da sie wykorzystac je na wiele sposbow, np do inwokacji odpowiednich energii, jednak nie mam w tym zakresie praktycznego doswiadczenia.

Oczywiscie wszystkie powyzsze uwagi pochodza z mojej wlasnej praktyki. Jesli wiec ktos mialby cos do dodania, zapraszam do dyskusji. :)

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Wt gru 11, 2007 6:38 pm

Co do instrumentów strunowych widziałem kiedyś tradycyjny instrument, który działała na podobnej zasadzie co drumla - wygląda to to jak mały łuk. Dzwięk wydobywa się szarpiąc cięciwę, natomiast za komorę rezonacyjną (czy jak to się zwie) służy jama ustna.
Jak znajdę fotkę, to wrzucę;).

A grzechotkę zawsze kojarzyłem z wiatrem, choć jako dzwięk imitujący szepty (duchów, zmarłych) też jest związana z ziemią.

Ostre, głośne klekoczące dźwięki chyba zawsze były wykorzystywane do odstraszania złych duchów. Np kołatka, która wydaje klekoczący dźwięk gdy się ją obraca

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Cz maja 10, 2012 3:47 pm

Re: Instrumenty i zywioly

Gram na gitarze i próbuje ją wykorzystywać do celów magicznych... ale szukam czegoś innego. Znacie jakiś "chordofon szarpany" bardziej hmmm... etniczny? Z wyglądu podoba mi się kobza (strunowy instrument słowiański), ale nie mam gdzie jej usłyszeć bo zawsze wyskakują szkockie dudy.
Chciałbym żeby to było coś grajace w dosyć niskiej skali, bo mandolina (którą też mam) jest zbyt piskliwa, nie pasuje mi.

Znacie coś takiego?

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Pt maja 11, 2012 12:09 am

Re: Instrumenty i zywioly

Wczoraj w radiowej Trójce emitowano reportaż o chłopaku, który pasjonuje się instrumentami etnicznymi z całego świata. Dzięki niemu usłyszałem o sarangi http://www.youtube.com/watch?v=1fF8WtguWgY
ja odpływam przy tych dźwiękach...

Domyślam się, że zdobycie takiego instrumentu jest poza zasięgiem normalnego człowieka, więc piszę bardziej jako ciekawostka niż rada

Powrót do INSTRUMENTY MUZYCZNE I NARZĘDZIA PRACY