Litoterapia

Najważniejsza powinność szamana; tutaj w znaczeniu nie tylko leczenia indywidualnego, ale także uzdrawiania relacji i miejsc.

Moderator: Kapelusznik

Post Cz lut 07, 2008 8:02 pm

Litoterapia

Pozwolę sobie tutaj wymienić i pokrótce opisać najpopularniejsze techniki wykorzystywane w leczeniu z pomoca energii kamieni. Nic nie stoi na przeszkodzi oczywiście by spis ten poszerzać o własne pomysły.

Medytacja z pojedynczym kamieniem – przypomina programowanie go, lecz nie jest to nadawanie mu konkretnej intencji. Polega raczej na mentalne i energetyczne połączenie się z minerałem, na nawiązaniu z nim kontaktu w celu: energetyzacji, poznania jego właściwości, odbycia podróży astralnej do jego wnętrza lub poznania wspomnień kamienia.

Wzmacnianie czakr w czasie medytacji – polega na umieszczeniu odpowiednich minerałów na centrach energetycznych i medytacji nad przepływem kundalini w naszym ciele. Kamienie powinny leżeć bezpośrednio na skórze, na 7 lub 6 głównych czakrach (niektóre systemy pomijają Sahasrarę). Są one dopasowane kolorystycznie do czakr, w sposób najbardziej odpowiadający osobie medytującej, np.:
Mualdhara – karneol, rubin, granat, kamienie czerwone;
Manipura – bursztyn, pomarańczowe kamienie;
Svathistana – cytryn, kamienie żółte;
Anahata – malachit, szmaragd, kamienie zielone;
Visudtha – turkus, lapis lazuri, dysten, kamienie błękitne;
Adzna – tylko ametyst;
Sahasrara – tylko kryształ górski lub diament;

Noszenie kamienia – noszenie przy sobie jednego, wybranego kamienia, zapewnia z nim bardzo silną, osobistą więź. Czasem przeradza się ona w wieloletnią przyjaźń, a wybrany kamień odwdzięcza się za to ostrzegając opiekuna przed niebezpieczeństwami lub chorobami. Dobrze jest do tego celu wybrać minerał, który ma odpowiednie zastosowanie lecznicze. Jest on cały czas przy nas, czy o tym pamiętamy, czy nie i cały czas działa na nas swoją mocą. Dobrze jest nosić minerały przy ciele, a jeśli nie jest to możliwe w woreczku lub w kieszeni.
Metodę tą można stosować permanentnie, wybierając jeden kamień jako „przyjaciela”, lub wedle potrzeb. Zwłaszcza przydatna okazuje się przy leczeniu różnych schorzeń. W tym przypadku, należy przez dłuższy czas nosić przy sobie kamień pomagający w usunięciu danych zaburzeń zdrowotnych. Noszenie kamienia mozna tez zmienic na noszenei bizuterii zawierajaca dane mineraly. Wtedy nalezy ejdnak pameitac, ze moc kamienia zalezy od metalu w jaki go oprawiono. Solarne kamienie dobrze ejst oprawiac w zloto, lunarne zas w srebro.

Eliksiry – z kamieni wykonuje się poprzez zalanie ich wodą i pozostawienie w szklanym naczyniu wystawionym na działanie słońca lub księżyca przynajmniej na 6 godzin. Woda przejmuje powoli właściwości minerału i napełnia się jego mocą. W eliksirach można stosować kilka kamieni tego samego typu lub też mieszankę, pomagającą w leczeniu danego schorzenia. Po upływie danego czasu kamienie wyjmowane są z wody, ona sama zaś wypijana jest przez chorego.

Proszkowanie kamienia – proszkowane kamienie przyjmowane są często jako leki, z mlekiem lub miodem. Niemniej z racji na wysoki koszt takiej terapii, współcześnie częściej korzysta się z eliksirów.

Wyłożenia – polegają na ułożeniu z kamieni kompozycji, która ma mieć określony wpływ na zdrowie pacjenta. Najczęściej dotyczy ona oczywiscie wyzdrowienia lub rpzynajmniej zlagodzenia objawow choroby. Wykonać ją można na talerzyku, na ołtarzu lub deseczce. Układamy kamienie, ze względu na ich właściwości i moce, myśląc o tym jak powinny się przejawić by pomóc nam uleczyc chorobe. Najlepiej jest układać je w lekkim transie, po uprzedniej medytacji nad celem działania. Układ jest całkowicie dowolny, zależny od intuicji wykonującego wyłożenie. Choc oczywiscie nie nalezy laczyc niektorych mineralow z uwagi na ich przeciwne dzialanie (np kamieni z roznych chorow). Na koniec można je okadzić odpowiednim kadzidlem..
Wyłożenia likwidujemy po osiągnięciu celu, a kamienie oczyszczamy.

Rytualne wykorzystanie kamieni - kamienie można wykorzystywać także na rytuałach leczniczych, w calu wzmocnienia ich działania lub ułatwienia kontaktu z daną siłą. W tym przypadku umieszczane są najczęściej na ołtarzu.

Zbiorniki energii – kamienie mogą również stanowić znakomite zbiorniki mocy, w których szaman przechowuje jakiś rodzaj energii. Są one uprzednio naładowane wedle potrzeb i wykorzystane w odpowiedniej sytuacji. Pozwalają wtedy na uzyskanie dodatkowej porcji mocy poza swoją własną, np. energię życiową, przydatna przy uzdrawianiu, znakomicie przechowuje bursztyn, energię krwi - ametyst, energie lunarna - perla, etc.

Pułapki na duchy – osobliwie zachowują się kryształy, a zwłaszcza bezbarwnego kwarcu, przy zetknięciu z duchami. Potrafią one schwytać je i uwięzić. Cechę tę można pożytecznie wykorzystać, do tego by usuwać szkodliwe duchy lub też zamykać w nich duchy chorób. W tym celu wystarczy rzucić kryształem w ducha. Następnie pułapkę można oczyścić ogniem niszcząc jej zawartość lub wykorzystać schwytany byt do innych celów.

To tyle, jak mnie cos najdzie ejszcze to ofc uzupelnie spis. ;)

Marcowy Zając
Marcowy Zając

Post Cz lut 14, 2008 12:51 am

A słyszeliście o Kamieniu Piorunowym? Historię ma ciekawą, więc pomyślałam że dodam tu jako ciekawostkę. Poniżej fragment opracowania Małgorzaty Mazurkiwecz "Kamień piorunowy w polszczyźnie i kulturze ludowej (Szkic hasła do Słownika ludowych stereotypów językowych)":

Obrazek
Belemnit zwany Kamieniem lub Strzałką Piorunową

Kamienie o tak niezwykłym pochodzeniu muszą mieć też niezwykłe właściwości. Przede wszystkim chronią człowieka, który posiada taki kamień, od pioruna (SzyfZwych157Warmia i Mazury, etn.; MoszKult2, 491etn.), kładzie się je więc w progu nowej budowli (Wisła3, 496Sieradz, etn.), umieszcza pod dachem domu (GieyMit65), wkłada do kolebki niemowlęcia (Wisła3,496Sieradz etn.), gdy zaś zbliża się burza, biorą kamień piorunowy, obracają go trzykrotnie, wymawiają czarodziejskie zaklęcia i ciskają nim w drzwi izby (Wisła3, 496Sieradz etn.). Na uwagę zasługuje zwyczaj estoński pocierania głowy w czasie pierwszego grzmotu kamieniem piorunowym, co ma nadać głowie twardość kamienia i zabezpieczyć człowieka przed uderzeniem pioruna (MoszKult2,492etn.); na ziemiach polskich zwyczaj ten jest znany, bez precyzowania, też ma być to kamień piorunowy. Strzałka piorunowa chroni też przed złymi mocami (MoszKult2, 491etn.; GieyMit65) i także z tego powodu bywa wkładana do kolebki niemowlęcia. Ponadto kamień piorunowy chroni przed kulą, jeżeli nosi się go pod pachą (Wisła14,757pow. Pułtusk, etn.). Sporadyczne są poświadczenia kładzenia strzałki piorunowej do dzieży, aby lepiej rósł chleb (Wisła3,496 Sieradz, etn.), pocierania nią zaczarowanej strzelby (Wisła 14, 756 pow. Lipno, etn.), pocierania nią lemiesza, którym należy przyorać oset, aby więcej nie rósł (KupSłow69).
Druga grupa wierzeń dotyczy leczniczych właściwości, przypisywanych kamieniowi piorunowemu, którym pociera się chore miejsce, albo który się trze i podaje choremu do wypicia z wodą, wódką lub mlekiem; bolące miejsca zasypuje się czasem proszkiem z utartego kamienia. Zastosowanie strzałki piorunowej dotyczy zwłaszcza następujących dolegliwości: bólu brzucha i głowy, poderwania, chorób oczu (u ludzi i zwierząt), ran i wrzodów, ciężkiego porodu, uroku, febry, otrząśnienia, przestrachu, łamania w kościach, plucia krwią i krwotoków, brodawek, bólu zębów, tracenia mleka przez krowy9.
Wobec tak istotnych cech kamienia piorunowego nie można się dziwić temu, że znalezienie i posiadanie go jest uważane za szczęście i dar losu (Wisła3,495–496Sieradz, etn.; ZWAK11,3,3okol. Sławkowa, pow. olkuski, etn.; GieyMit65).
Cześć, jaką otaczano strzałkę piorunową, wyraża się także w zachowanych resztkach zakazów jej używania i dotykania (SzyfZwycz157Warmia i Mazury, etn.; Mosz- Kult2,490–492etn.; MoszAtlas3nr4; KupSłow70Kaszuby; Wisła4, 109wieś Krynice, Lubelskie, etn.).
Kamień piorunowy zatem w polszczyźnie i kulturze ludu polskiego to kamień taki jak palec, zaostrzony na końcu, o którym sądzi się, że spada na ziemię z nieba jako postać pioruna lub razem z piorunem, albo też powstaje ze stopionego piasku, gdy piorun uderza w ziemię. Może być narzędziem walki bogów, Boga i świętych przeciwko złym mocom, a jego uderzenie – formą kary. Uważa się, że chroni człowieka od piorunów i złych sił, a odpowiednio używany może przywrócić mu zdrowie. Znalezienie strzałki piorunowej jest uważane za szczęście.

Źródło: http://www.lingwistyka.uni.wroc.pl/jk/p ... iewicz.pdf
Deep into that darkness peering, long I stood there, wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before /Edgar Allan Poe/

Dżabersmok
Dżabersmok

Post N lut 17, 2008 1:55 am

Nie wiem, czy znalezienie strzałki piorunowej oznacza szczeście. Jeśli tak, jestem cholernym szczęściarzem, albo odkryłem tajemne złoża szczęścia :tongue: . Generalnie można je często znaleźć na żwirowniach, lub piaskach żwirowych. Wbrew powszechnemu mniemaniu, kamień ten nie powstaje przez stopienie piasku przez piorun (takie coś nazywa się "fulguryt"), lecz jest to skamielina o wdziecznej nazwie "belemnit". Jako dzieciak (zresztą do niedawna :P )też wierzyłem, że to wynik uderzenia pioruna. Tym niemniej bez względu na pochodzenie kamień ten ma coś w sobie i należy do moich ulubionych. Nosiłem to cudo na rzemyku chyba przez rok, i daje fajne efekty. Sprawia wrażenie, jakby potrafił magazynować energię światła. Teraz okaz ten zdobi jedną z moich broni magicznych. Zawiasem mówiąc, strzałka piorunowa świetnie pasuje do róźdżki w magii wysokiej, jakby ktoś chciał kiedyś poeksperymentować.

Post Wt mar 04, 2008 5:30 pm

Tez mam Strzalke piorunowa i takze uzywam jej w zakonczeniu rozdzki. lol.
Ach ta synchronicznosc. :D

Niemniej dla mnie zawsz emineral ten mial w sobie bardzo duze oswiatla o takim cieplym odcieniu. Latwo wyczuc, ze ma szczegolna moc, wiec nie dziwi mnie to co tu wkleilas Lilith. W leczeniu ejszcze nie experymentowalem z nim, no ale bede mial epwnie niejedna okazje. ;)

Alicja
Alicja

Post Śr lut 15, 2012 4:05 am

Re: Litoterapia

Odświeżę trochę temat bo jestem akurat na tym etapie nauki:)

Przy chęci pracy z jakimkolwiek kamieniem kierować się powinniśmy ich przynależnością do znaków zodiakalnych czy jest to tylko wymysł i nie ma większej wartości a liczy się tylko poczucie więzi i kwestie indywidualne ?

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Śr lut 15, 2012 9:50 am

pewna korespondencja jest, ale mam słabe zaufanie do list z netu :)

a wybieranie intuicyjne, jest bardzo dobrym ćwiczeniem, rozwojowym.

Sol

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Śr lut 15, 2012 11:07 pm

Chciałam dodać tylko jedną ważną informację co do eliksirów podanych w pierwszym poście. Nie z każdego kamienia wolno coś takiego robić! Te, które zawierają związki ołowiu, rtęci lub arsenu są zabronione - bo po prostu wydzielają toksyny.
Tognas tunge
synar gamle stiar.
Til den som søkjer.

Ravnen flyg i himmelhjul,
i skogen gjestar gamal Tul.

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Pt lut 17, 2012 2:12 am

o rety dobrze że zwróciłaś na to uwagę.

do takich operacji nadają się tylko minerały nierozpuszczalne w wodzie,
nie reagujące z wodą, oraz jak wspomniałaś nietoksyczne.

Czyli, pokuszę się o sporządzenie listy ... kryształ górski, cytryn, ametyst, sziwa lingam, kwarc dymny, herkimer, agaty ...
te mi się wydają bezpieczne.

ryzykowny sport, takie "eliksiry". Życie to to nie Diablo II :elf:

a tak w ogóle ...

Pułapki na duchy – osobliwie zachowują się kryształy, a zwłaszcza bezbarwnego kwarcu, przy zetknięciu z duchami. Potrafią one schwytać je i uwięzić. Cechę tę można pożytecznie wykorzystać, do tego by usuwać szkodliwe duchy lub też zamykać w nich duchy chorób. W tym celu wystarczy rzucić kryształem w ducha. Następnie pułapkę można oczyścić ogniem niszcząc jej zawartość lub wykorzystać schwytany byt do innych celów.

niszcząc jej zawartość ? wykorzystywać słabe istoty ?
to bardzo niekorzystne dla doli człowieka działania. Potrafią się ciągnąć wcieleniami, ale wiem że zawsze znajdzie się
ktoś zaślepiony swoim cierpieniem hm, nieważne ...

Alicja
Alicja

Post Pt lut 17, 2012 4:54 pm

"Solarne kamienie dobrze ejst oprawiac w zloto, lunarne zas w srebro. "

Mógłbym poprosić o jakąś listę bądź zaufane i dobre źródło wiedzy na ten temat?

Powrót do UZDRAWIANIE