Powołanie i inicjacja

Dyskusje o praktykach szamańskich i neoszamańskich. Miejsce, gdzie można podzielić się własnymi doświadczeniami, lub zapytać o radę.

Moderator: Kapelusznik

Alicja
Alicja

Pochwały: 1

Post Cz wrz 22, 2011 10:17 pm

Re: Powołanie i inicjacja

No właśnie, certyfikat.
Czy to nie jest tak, że tru szaman mieszka w chacie za wsią, gdzieś w Tajdze, czy innym buszu, całe jego życie (oraz całej społeczności) przesiąknięte jest tradycją, bogami, duchami, legendami i mitami, ma zaje... kontakt z naturą, bo jest od niej całkowicie zależny?
Wydaje mi się, że w takich jedynie okolicznościach można mówić o byciu prawdziwie wybranym.

Współcześnie to chyba jest tak, że ludzie z różnych (czasami najdziwniejszych) przyczyn, zgłębiają wiedzę różnych ścieżek, i jeśli coś zacznie do nich przemawiać, podpinają się pod to i tyle.
Przynajmniej tak jest w większości ścieżek pogańskich (a właściwie to chyba neopogańskich, bo trudno mówić o identycznym praktykowaniu religii przodków żyjących w ogromnej symbiozie z naturą, współcześnie, kiedy człowiek żyje w równie wielkim oderwaniu od niej, pomijam kwestię ofiar jakie nasi przodkowie składali, wspólnoty w jakich żyli itp.).

Teraz każdy kto jest trans lub homo, miał depreche lub epizod schizofrenii, krzywe zęby, silną gorączkę, lub kolorowe haluny po grzybach, a wcześniej zgłębił całe tomy książek i fora o szamanizmie (czyt. chciał być szamanem), może stwierdzić że to wszystko duchy, a on nie miał nic do gadania.

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Post Wt paź 04, 2011 8:14 am

Trochę przesadzasz. Zacytuję wyciąg z Twojej wypowiedzi:

"(...)całe jego życie (oraz całej społeczności) przesiąknięte jest tradycją, bogami, duchami, legendami i mitami, ma zaje... kontakt z naturą,(...)"

I tu ci powiem, że każada osoba szamaniąca, lub zajmująca się czarostwem wlasnie taki kontakt z duchami ma. Niektorzy z Bogami. i nie są to mody i schizy, bo ktos miał depresję to już jest szamanem. Po prostu to sie widzi, czuje, wie. Duchy od wieków powolywaly tych, którzy łączyli nasze światy, bywając w obydwu. I wciąz wybierają, a czzy w plemionach gor Altaju, w kniejach Syberii czy w miejskich blokowiskach, nie ma to znaczenie.

Owszem jest tak, że wiele osob z tzw nowej ery tworzy jakieś twarde ścieżki, szmanskie jest niemal wszystko w nazwie, ale mimo wszystko wciąz wielu jest tych, którzy napraawdę widzą, słyszą i czują, a także pzreszli swoje próby w tzw inicjacji. Inna sprawa, że inicjacja szmanska to proces na cale zycie a nie jednak schiza i już.

Nie ma co uogólniać, tzreba czasem oddzielić prawdę od panujących mód. New Age to nie szmanizm nawet jesli w nazwie uzywa tych słów, a szmanizm ma się dziś równie dobrze jak kiedyś, choć czasem zmieniają się techniki i wrunki pracy. Ale duchy i tak prowadzą szamaniących, ci ostatni podobnie jak kiedyś wypełniają swe powolanie.

Autor postu otrzymał pochwałę
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Alicja
Alicja

Post Śr paź 05, 2011 11:21 pm

Dzięki Szepcie za odpowiedź.
Już myślałem że się naraziłem wszystkim z forum.

Napisałem te kilka postów, bo chciałem skonfrontować wiedzę przekazywaną w materiałach dotyczących zagadnienia, z tym co Wy wiecie/uważacie.

Jedna, jedyna z książek z którymi się zapoznałem, mianowicie Szyjewskiego, odnosi się ostro (może nawet zbyt ostro) do zagadnienia neoszamanizmu.
W całej reszcie (którą znam) autorzy "dopuszczają" wszystkich i każdego do posługi (nie wiem czy to dobre słowo) szamańskiej.
Wystarczy spożyć jedną ze świętych roślin/poddać się rytuałowi/mieć kaprys i włożyć w ćwiczenia odrobinę wysiłku i już można przeżywać fajne przygody niczym w dobrym MMO.

Rozumiem że szamanizm jest systemem jak najbardziej elitarnym (w pozytywnym słowa znaczeniu), że tylko ci którzy usłyszą zew duchów/bogów/są wrażliwsi, zasługują na owo miano, i nie istnieje żaden sposób by nim zostać mając nawet tyle samozaparcia i dobrych chęci że hej...

Ciekawi mnie jednak, jak odróżnić wezwanie od medytacji z wizualizacją, czy wręcz kuku.
Czym się ono objawia. Jakie są symptomy zewu duchów?

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Post Cz paź 06, 2011 9:10 pm

To troszkę nie tak.

Każde powołanie to jakieś powołanie. lekarz czy nauczyciel tez powinien mieć powolanie bo wówczas bedzie dobrym nauczycielem lub lekarzem. Szaman powolany będzie dobrym szmanem, neoszamn moze być dobrym neoszamanem i nie ma nic zlego w tym, że nie pzreszedl tzw inicjacji.

O szamanizmie tym klasycznym nie tylko Szyjewski pisal. Wasilewski w "Podrożach do piekieł" także pokazuje jak naaprawdę wygląda codzienność szamaniących. Podobnie o szamanizmie pisał Vitebsky czy Lakota Grizzly Bear.

Co do szmanizmu jako takiego to ciekawie to ujął altajski szman Tschinag powiedział : "Szamanem się nie zostaje, szamanem się jest"
Podobnie rzecz się tyczy np wiedźm, ktorymi się jest lub nie jest, bioenergoterapueta nim jest albo nie jest.

Nie ma co pisać, ze szamanzim to elitarna grupa. To po prostu ludzie, którzy robią co robią i ida jakąś konkretną drogą. Nie tzreba też być szamanem by widziec i czuć inne światy.
Uzdrowiciele są nam róznie poztrebni jak szamani, a wielu z nich także widzi duchy, potrafi zobaczyć po swojemu choroby by móc je zdiagnozować, dostzrega energetyke czlowieka.
Magowie nieustająco stykają się z światami subtelnymi i ich mieskzanscami. I nie ma tu ze ktos jest wazniejszy czy nie bo jest szamanem albo magiem.

A świat tak jest skonstruowany, że potzrebuje szewców, lekarzy, nauczycieli, grabarzy, rzemieślników, szamanów i wiedżmy, kapłanow a także urzędników. ważne by w swoim fachu być dobrym i czuc to.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

Alicja
Alicja

Post Cz paź 13, 2011 12:39 am

Dzięki za wskazanie mi różnicy pomiędzy systemami religijnymi a systemami magicznymi, o którym to podziale najwyraźniej zapomniałem.

Jednak idąc za większością współczesnych autorów, że szamanem może być prawie każdy, czy nie ma sposobu by obudzić w sobie szamana?

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Pt paź 14, 2011 3:40 pm

Szaman budzi się sam, często wbrew naszej woli :p Takie właśnie jest znaczenie inicjacji, uśmiercenie kogoś kto się opiera i blokuje nasz potencjał (cały ból w tym, że to ten bloker to "ja"). Jakby intencja bycia szamanem płynie nie z ego, tylko "skądinąd", ja tak miałem, wydawało mi się że coś tam sobie umaniłem, a tu się okazało że to coś "spoza" mnie :D Oczywiście uświadomienie sobie tego było całkiem straszne, na szczęście Droga (czy raczej Pieśń) podsuwała mi dobre książki w tym czasie. To znaczy takie, po których wariowałem ze strachu, totalny rozpad osobowości. Ogółem to nie jest "zabawa", nie ma w tym w sumie niczego z całego new age'owego bełkotu. on ujmuje tylko jedną stronę medalu, to słoneczne zbocze wzgórza, zapomina tylko że trzeba do niego dojść przez "ciemną dolinę" czyli posługując się bardziej "magicznym" językiem, ciemną noc Duszy, albo pokonać sprzymierzeńca( czy raczej zobaczyć w nim Siebie), i zdobyć Moc potrzebną do... no właśnie, Moc sama decyduje do czego jest potrzebna, i wtedy właśnie się pojawia.

Jeśli toto za bardzo wyjechało z tematu, przepraszam ;]

Alicja
Alicja

Post So paź 15, 2011 4:44 pm

Dobra, powiedzmy że zdaję sobie sprawę że szamanem się nie zostaje, ale że szamanem się rodzi (pominę tu kwestię zostawania szamanem po mieczu, czy po kądzieli w różnych kulturach, itp.), aczkolwiek moja ciekawość dot. tego tematu nie została w 100% zaspokojona.

W każdym razie dziękuję wszystkim za odpowiedzi, i za to że nie daliście się sprowokować formie w jaką ubrałem swoje pierwsze komentarze.

Pozdrawiam.

P. J. L.

Post Cz gru 15, 2011 10:09 pm

Witam,

Rozpoznałem ego już jakiś czas temu i nie mam go też od jakiegoś czasu.
Ciągnie mnie do lasu, nie widzę innej drogi jak rozwój duchowy w połączeniu z naturą.
Aby odkryć szamana w sobie można postawić sobie horoskop przez osobę która umie to robić w oparciu o astrologie średniowieczną. Czy zna ktoś inne świeckie metody rozpoznania owego powołania?

Temat jest o inicjacji, jednak nie zawiera w sobie opisu żadnej z praktyk. Jeżeli ktoś zna i byłby skłonny podzielić się praktyką (może być kult.syberyjska) to będę wdzięczny za wiadomość prywatną ze wskazówkami.
Oczywiście interesuje mnie tylko szamanizm.

Dziękuję administracji za aktywowanie mnie w tym miejscu i witam wszystkich użytkowników.

Pozdrowienia
Dende

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Post Cz gru 15, 2011 10:20 pm

Nie sądzę byś znalazł uniwersalną metodę i praktykę, bo każdy to przechodzi indywidualnie.

Post Pt gru 16, 2011 1:00 am

Witaj Szept

Praktyka to nieodpowiednie słowo. Poszukuje opisu zawierającego magiczny rytuał inicjacyjny.
Właśnie uświadomiłem sobie, że szamani syberyjscy spożywali muchomory, więc
poszukuję opisu do innego rytuału. Zobowiązuję się do utrzymania tajemnicy treści,
aż po grób.

Pozdrawiam

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Pt gru 16, 2011 1:33 am

brak ego to oznaka zaburzeń psychicznych.

może udasz się do specjalisty zanim sobie zrobisz krzywdę grzybkami ?

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Post Pt gru 16, 2011 9:30 am

Dende napisał(a):Witaj Szept

Praktyka to nieodpowiednie słowo. Poszukuje opisu zawierającego magiczny rytuał inicjacyjny.
Właśnie uświadomiłem sobie, że szamani syberyjscy spożywali muchomory, więc
poszukuję opisu do innego rytuału. Zobowiązuję się do utrzymania tajemnicy treści,
aż po grób.

Pozdrawiam

Nie wiem co rozumiesz po pojęciem magicznego rytualu inicjacyjnego. Widzisz to też jest indywidualna sprawa. W kulturach plemiennych szamani często odprawiają rozne rytuały w tym takie wprowadzające powolanego szamana. Nie mniej inicjacja szamańska to proces dokonywany przez duchy. Dziadek Muchomor czy inne rośliny lub grzyby mocy pomagają jedynie wejśc w tzw szamański stan świadomości, a i to nie koniecznie, bo czasem bez przyjmowania wchodzi się w kontakt z taką rośliną.

Jeśli chcesz wejsć w taki stan możesz też użyć bębna. Ale szmanem Cię nie uczuyni żacen rytuał ani żadne szamańskie podroże, jeśli duchy Cię nie wybiorą na swego lacznika z plemieniem.
I to one ewentualnie powiedzą Ci jak masz odprawiać i czy masz odprawiać jakiś rytuał taki czy inny.

Post Pt gru 16, 2011 9:21 pm

Witaj sosnowiczaninie,
Pragnął bym Cię jakoś nakierować, ale z doświadczenia unikam rozmów z takimi argumentami.
Rozpoznaj co to jest ego.

Szept,
Spróbuję sam, postaram się na wiosnę.

Pozdrawiam

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post So gru 17, 2011 2:31 am

jest forum, są opinie. :)

Alicja
Alicja

Post N sty 29, 2012 4:55 pm

Gdy tu przyszłam nie sądziłam, że napiszę cokolwiek. A już tym bardziej, ze będę pisać w dziale innym niż dotyczącym śnienia. Faktycznie to co chcę napisać powstało w moim temacie o snach, jednak skoro wyszło tego aż tyle pomyślałam, że lepiej będzie to umieścić gdzieś indziej na tym forum. Jeśli nie tu, to mam nadzieję, że nie usunięcie nie dołoży nikomu strasznej roboty.

Rozwój duchowy w moim życiu był zawsze jakimś dodatkiem, tłem do wydarzeń w życiu, nigdy nie był na pierwszym planie, bo nie byłam pewna, czy to moja droga. W jakiś sposób jednak wszystko co się działo w moim życiu doprowadziło ostatecznie do takiego punktu, w którym wszystko się posypało, praktycznie w jednej chwili. Spędziłam miesiące w samotności, w punkcie zerowym. Nawet nie umiem powiedzieć ile to trwało, pól roku, więcej. Nie byłam na żadnym odludziu, ale nie zajmowały mnie wtedy żadne sprawy w stylu praca, nauka.
Ktoś by mógł powiedzieć: depresja, i na pewno w pewnej mierze tak było. Było dużo niezrozumienia, dlaczego życie układa się tak, że nie zostaje nic. Okresy beznadziejności, w których psychicznie i fizycznie czułam, że równie dobrze można umrzeć. Czasem zdawało mi się, że potrzebuję pomocy, jednak żaden psycholog nie byłby w stanie zmierzyć się z tym wszystkim co mogłabym opowiedzieć. Pewnie trwałoby to dłużej, gdybym od siebie nie uciekała. Ciężko jest się zmierzyć ze swoimi słabościami. Tak samo dopiero teraz rozumiem, dlaczego wszystko się tak ułożyło. Kompletnie nie zdawałam sobie sprawy z tego, że tego potrzebuję, że tego szukam.
Opisuję to wszystko w tym temacie, bo na pewno była to w moim życiu jakaś inicjacja, proces oczyszczenia, nowego startu. Nie mogę powiedzieć, że szamańska, bo faktycznie nic o szamanizmie nie wiem. Na pewno jednak na poziomie przede wszystkim duchowym. Zawsze mi się wydawało, że szaman to taki trochę anachronizm dzisiaj, ew. kolejna bzdura z cyklu new age.
Tym bardziej dziwi mnie to, jak wiele cech wspólnych znajduję, gdy przeglądam forum.
Osoba, z którą byłam przed tym okresem mocno związana, po ostatniej rozmowie powiedziała mi, że bardzo się zmieniłam. A ja dopiero teraz widzę, jak wiele tłumiłam. Jak bardzo starałam się być kimś kim nie jestem.
Kompletnie nie umiem wrócić do swojego życia przedtem, do tego co było i dlatego szukam, dlatego między innymi przyszłam tutaj. Nie przypuszczałam, że to akurat szamanizm pozwoli na wiele kwestii odpowiedzieć i znaleźć nowe pytania.

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Pt lut 03, 2012 2:40 pm

"Inicjacja"... hmpf... O ile pamiętam to bylo z 6 lat temu, kiedy cały obraz świata pękł jak lusterko a po drugiej stronie była tylko pustka. Potem kierownice przejeło "coś" i powoli jak dziecko w piaskownicy układało "ja" jak puzzle z tych okruszków. W sumie tyle pamiętam, poza przebłyskami. Na początku nie wiedziałem kompletnie co to było, w końcu byłem dzieciakiem, wtedy. (wiec chyba odpada że przeczytałem o tym i sobie hmm.. "wmówiłem" bo wtedy mówiąc szczeże byłem raczej z gatunku mało zainteresowanych takimi tematami)
Zastanawiam się czy inicjacja to dobre słowo, czy tylko w (neo/)szamanizmie występuje, buddyzm opisuje w sumie coś podobnego, inne "tradycje" też.
Zastanawiam się czy to tak w ogóle kiedykolwiek się kończy? Czy tak naprawdę cała ścieżka nie jest wielką inicjacją?
U mnie to było troche jak u Hitchcocka: BUUUUUUUUM! łup, łup!, Łup! ŁUP! ŁUUUUUUP! TRAAAACH! Bum! BUM! itd.
Znaczy się wystrzał ze strzelby a potem napięcie rośnie aż do kulminacji ostatecznej.
Mam namyśli że to proces ciągły, z jedną gigantyczną "bramą" a potem szeregiem rosnących mniejszych "bramek", prowadzącymi do celu którego właściwie nie widać dopóki się do niego nie dojdzie..
hmm... hmm....
لا شئ واقع مطلق بل كل ممكن
Poprzednia strona

Powrót do PRAKTYKA