Co to za krzyż?

Miejsce na rozmowy w tematach nie występujących gdzie indziej na forum, ale mimo to pasujących do niego.

Moderator: Kapelusznik

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Wt cze 28, 2011 11:02 pm

Co to za krzyż?

Właśnie powróciłem z mojej tygodniowego odosebnienia w mojej pustleni. Pierwszy raz postanowilem sie przyjrzeć krzyżom których w okolicy mnogo. Ktoś kojarzy taki symbol? (troche na szybko narysowałem)
http://imageshack.us/photo/my-images/90 ... owaja.png/

O samej miejscowości powiem że to jest tzw zadupie. Malutka wioseczka w pobliżu Białoruskiej granicy gdzie nie ma nawet przystanku autobusowego a do najbliższego sklepu trzeba butować 40 minut. Ale za to krajobraz... jest poprostu magiczny!
Wracając do krzyży to i jest ich naprawde dużo, jedne obok siebie, głownie na rozstajach, przy wejściach do lasu, na polnych dróżkach. Niektóry krzyże są celtyckie (skąd one tam? cholera wie). Taki celtic cross stał między innymi obok tego krzyża powyżej. A co do mnogości krzyży w okolicy jak to skomentował mój znajomek: "może sie czegoś boją?" :ogien:

Dobra, rozpisałem sie troche. Kto zna ten krzyż ręka w góre!
Stare Bóstwa podobno śpią...

Post Pt lip 08, 2011 8:56 am

Re: Co to za krzyż?

Krzyż litewski – grupa drewnianych i żelaznych ludowych obiektów sakralnych, charakterystycznych dla Litwy etnicznej, wchodzącej niegdyś do Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Przykład:
http://republika.pl/blog_uk_4808092/738 ... krzyzy.jpg

Skąd celtyckie krzyże w takim miejscu?
Odpowiedzi mogą być różnorodne...

Co do historii i rodzaju tych krzyży, dlaczego nie zapytasz mieszkańców? Chyba byłoby nieco łatwiej...

Powrót do OFF TOPIC