"Indiański uzdrowiciel" Medicine Grizzlybear Lake

Książki, artykuły i eseje, które czytaliście i polecacie.

Moderator: Kapelusznik

Post N maja 24, 2009 11:46 pm

Czytaliście może książkę Medicine Grizzlybear Lake "Indiański uzdrowiciel"?

Jestem w połowie i całkiem mi się podoba :)

Szaman z Ameryki Północnej opowiada o szamanizmie i swoich doświadczeniach - taka pozycja wstępna dla osób, które "nie wiedzą z czym się to je" - napisana w miarę lekko i przyjemnie i przystępnie przetłumaczona :)

Post N maja 24, 2009 11:57 pm

Nakasha napisał(a):Czytaliście może książkę Medicine Grizzlybear Lake "Indiański uzdrowiciel"?

A wlasnie weszłam w ten dział, bo chcialam tą książkę polecić ;)
Czytaliśmy i polecamy.
I nawet nie jako pozycja "wstępna" bo można z tej książki wiele ważnych rzeczy wyczytać. Nie jest to wtórna papka, to autentyk;)

Natomiast z dystansem bym podchodziła do tego kodeksu moralnego, który autor podaje na końcu. Nie zgadzam się, żeby to były wszystko "prawa naturalne".
Sporo tam jest zakazów dotyczących miesiączkujących kobiet - z niektórymi nawet się zgadzam (energia kobiety jest wtedy specyficzna), ale nie ze wszystkimi. Tak samo sporo tam jest praw dotyczących seksu - w wielu punktach to przegięcie, ale odnośnie np. abstynencji seksualnej w okresie poszukiwania wizji czy ważnych rytuałów i okresów przejścia też się zgadzam - brak seksu pomaga w odpowiedniej koncentracji uwagi i energii.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Śr maja 27, 2009 1:31 pm

zjawa realna napisał(a):Tak samo sporo tam jest praw dotyczących seksu - w wielu punktach to przegięcie,

Zwłaszcza ten, iż nie powinno się kochać na łonie natury, bo zapach ludzki drażni duchy. :P
Ale poza tym pan Lake słusznie zwraca uwagę na duchowy aspekt ceremonii, zwłaszcza szałasu potów i inicjacji. Podobał mi się rozdział o inicjacjach kobiecych. ;)
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Śr maja 27, 2009 3:24 pm

Właśnie podobało mi się to, jak to wszystko opisuje - osoba, która nie ma pojęcia np. co do szałas potów bo przeczytaniu jego książki będzie już całkiem sporo wiedzieć :) połączenie praktyki, duchowości i ładnej stylistyki :)

Zakaz seksu w Naturze i spacerów, kąpieli dla kobiet miesiączkujących, czy "niezwyczajnych" aktów seksualnych - to wynika chyba bardziej z ich tabu, z tradycji. Przynajmniej do mnie nie trafiają wytłumaczenia, które on podaje. Wychodzi z założenia, że ludzie mogą zanieczyścić samą swoją obecnością duchy, Naturę, szczególnie podczas aktu seksualnego - więc ludzie i seks są nieczyści? I potrzebują m.in. okadzania, aby pozbyć się swego naturalnego zapachu? ;)

Ciekawe, na ile szaman i jego żona naprawdę tak czują, na ile to po prostu przejęty i powtarzany przekaz od dziada pradziada ;)

BTW ciekawe, jak szamani odnoszą się do osób homoseksualnych i biseksualnych... jakoś nie trafiłam jeszcze na wypowiedzi szamanów na ten temat. A Wy?

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Śr maja 27, 2009 3:50 pm

Nakasha napisał(a):BTW ciekawe, jak szamani odnoszą się do osób homoseksualnych i biseksualnych...

Nie wiem jak to jest ze statystykami, ale z obserwacji myślę, że całkiem spora część szamanów jest bi. Ja nie sprawdziłem czy jestem bi, więc za siebie się nie wypowiadam. Preferencje seksualne są często narzucane przez uwarunkowywanie, a że szaman z definicji wychodzi poza schematy, to powinien mieć jak najbardziej zdrowe podejście do homo i bi. No, chyba że sam ma problem ze swoją seksualnością.

A co do Lake'a to też nie zrozumiałem, dlaczego uważają seks za coś nieczystego. Dla mnie jest właśnie odwrotnie - przez zdrowy seks można wręcz uleczyć niektóre schorzenia lub relacje. Ale temat seksu można szerzej potraktować w osobnym temacie.
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Wt maja 03, 2011 9:00 am

Re: "Indiański uzdrowiciel" Medicine Grizzlybear Lake

Mnie się ksiażka podoba, nawet bardzo.
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Powrót do BIBLIOTEKA