Dzik

Potężne duchy i strażnicy wiedzy. Dział o ich znaczeniu i mocach.

Moderator: Kapelusznik

Post Wt kwi 08, 2008 11:40 pm

Dzik

W sumie to ciekawe, że na temat tego ducha który najsilniej przejawiam trudno mi cokolwiek napisać. Powinienem chyba jednak spróbować.

Na pewno jest to duch związany z pasją, ogniem ale i ziemią. Coś na zasadzie narodzin życia. Jest pełen ognia który nie opanowany niszczy wszystko na swej drodze, ale również jest tu ziemia na której można stworzyć coś trwałego. Jest coś w tym, że do wkurzonego dzika nie przemawiają żadne argumenty, nawet bezpośrednie trafienie z śrutówki. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że w pewnym okresie dzik jest w stanie ciągłego pobudzenia. Jest wtedy niebezpieczny dla otoczenia i jedynym wyjściem może być jak najszybsze oddalenie się od takiego osobnika. Argumenty do niego nie przemówią a zabić go trudno...

Dzik jest dziki dzik jest zły
Dzik ma bardzo ostre kły
Kto zobaczy w lesie dzika
Ten na drzewa szybko zmyka

To rymowanka która mi się plącze w pamięci od dziecka. Myślę ze dobrze oddaje naturę tego zwierzęcia.

Ciekawe, że to typ agresji nie związany z drapieżnikiem. Raczej wywołany ogromną mocą i potrzeba ochrony własnej strefy której granice wyznacza sobie sam. Reakcją na poczucie zagorzenia jest natychmiastowa, ślepa szarża. Komuś z takim usposobieniem skóra szybko grubieje. Można wiec powiedzieć, że jest gruboskórny. Może jeśli z tym jednak popracuje zdoła nauczyć się słuchać. To stanowi dla mnie jeszcze zagadkę.

Znalazłem też coś takiego:

Golden bristles, friend of Freyr,
Expose the traps laid for my feet
By cunning aggressors secretly.
Join with me in the total defeat.

co może nakierować na zrozumienie tego ducha.

Post N kwi 27, 2008 6:41 pm

Naszło mnie dziś na szukanie informacji o dziku. Dogrzebałem się do tego, zę okazuje się być on silnie wiązany z energiami solarnymi. Jest to o tyle ciekawa dla mnie informacja, że najpierw widziałem go jako ogień, fakt, ale ogień Plutona. Później po rozmowie z pewną osobą zmieniłem zdanie i zacząłem dostrzegać w nim więcej z Marsa.

"Dzik - Słońce, ogień. Ostra, najeżona, stercząca szczecina wyobraża płomienie, albo promienie słoneczne. Bogowie Słońca pojawiają się w postaci dzika, np. Apollo. W hierarchii zwierząt znajduje się między lwem i smokiem."

"Dzik - płodność; w mitologii skandynawskiej Freyr jako bóg płodności i obfitości, związany był z dzikiem i koniem. Karły zrobiły mu złotego dzika nazwanego Gullinbursti, który świecił w ciemnościach i mógł prześcignąć najbystrzejszego rumaka."

Spotkałem sie też ze stwierdzeniem, że dziki i niedźwiedzie to najwięksi przeciwnicy. Zawsze gdy patrzyłem na dzika i niedźwiedzia, to sobie myślałem, ze dzik dla niedźwiedzia to nie jest zbytnie wyzwanie. A tu jednak: "Niedźwiedzie nie mają przeciwników w lesie. Wilki omijają je z daleka. - Dziki też czują respekt przed nimi. Ale widziałem ślady po walce między dzikiem a niedźwiedziem. 10 ha lasu wyglądało jak udeptane klepisko. Dzik przegrał tę walkę, szczątki potężnego odyńca znalazłem pod gruszą w starym sadzie. To było jesienią, pewnie walczyły o pożywienie - mówi Tadeusz Zając."
Widać dzik nadrabia zaciekłością.

Post Śr lip 23, 2008 8:05 pm

W symbolice dzika rpzenikaja sie wyobrazenia pozytywne z negatywnymi. Do tych peirwszych anleza: szalencza odwaga, sila i wiedza o lesie. Uwaza sie go takze za symbol meskosci wojownikow lub wojujacych bogow i jednoczesnie zwierze ofiarne. W polnocnej Europie spozywanie meisa dzika mialo charakter rytualny. Dziki grzebano tez razem z bohaterami poleglymi w walce.
Wdziano w nich tez pierwotna sile natury, przez coc zesto pojawiaja sie z bogami plodnosci (Frey, Adonis). Dzik symbolizowal nieustanne odradzanie sie sil zyciowych ziemi.
Lochy z kolei uznawano za symbole plodnosci i laczono je z troskliwymi boginiami-matkami, jak np w przypadku bogini nieba Nut, ktora przedstawiano jako maciore karmiaca mlode (gwiazdozbiory).

Negatywna symbolika dzika nawiazuje do jego gwaltownosci i ukazuje w nim sile niszczycielska. Dzika wiazano takze z przynoszaca katastrofy tyrania.

Post So mar 26, 2011 2:47 pm

Re: Dzik

A jesli jest to nie dzik, tylko wielka dzika swinia? Roznica w wygladzie byla wyrazna. Nie wiem, czy to bylo Zwierze Mocy, duch opekunczy, czy jeszcze cos innego- Przewodnik? zupelnie nie wiem, jak to odroznic :/

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post So mar 26, 2011 3:31 pm

Re: Dzik

jeżeli nie odróżniasz to po prostu obserwuj, w odpowiednim czasie wszystko samo się wyklaruje :)

Powrót do ZWIERZĘTA MOCY